aktualności

Bezpieczne wakacje

Dnia 23.06.2021r. odbyły się w naszej szkole zajęcia profilaktyczne na temat: „Bezpieczeństwo podczas wakacji”. Zajęcia przeprowadzone zostały przez funkcjonariuszkę Komendy Powiatowej Policji w Augustowie. Uczniowie przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drodze rowerem. Poruszono także temat bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku, w szczególności  wypoczynku nad wodą, w lesie oraz na wsi jak także w kontaktach z obcymi.

Organizatorzy

Lato czeka!!!

Dnia 18 czerwca 2021 roku odbyła się w szkole impreza „Lato czeka”. Żeby uczcić zbliżające się wakacje zebraliśmy się na placu pod bursą, by odśpiewać całą wiązankę piosenek turystycznych. Dzięki pani Sylwii byliśmy zaopatrzeni w śpiewniki i akompaniament gitarowy. Wszyscy zebrani mieli doskonałe humory, pogoda również dopisała. Poczuliśmy, że wakacje są na wyciągnięcie ręki i… Lato czeka!!!
Impreza przygotowana była przez panie: Ewę, Kasię, Sylwię i Ulę. Zdjęcia i film nakręcił uczeń Michał Głowacki.

Pracowania szycia ręcznego

Pracownia szycia ręcznego

Wiersz uczennicy Szkoły Przysposabiającej do Pracy – Magdaleny Brecht

W naszej szkole zajęć jest wiele, które sprawiają radość, humor i wesele.

Jest jedna ulubiona lekcja, która jest bardzo pożyteczna.

Prowadzi ją Pani Ala, która nasze umiejętności udoskonala.

Szyjemy, prasujemy  i kukiełki produkujemy,

na ręce je wkładamy i innych zabawiamy.

Przedstawienie ,,Kopciuszek” jest już nagrane i na konkurs teatralny,

do Środowiskowego Domu Samopomocy w Augustowie wysłane.

Szyjemy także kuchenne rękawice , stroiki świąteczne,

które zawsze wyglądają bajecznie.

Gdy komuś guzik  z odzieży odpadnie,

co wtedy robimy, czy ktoś z was zgadnie?

Wszycie guzika to nic trudnego. Igła i nitka przyda się do tego.

Nasz Krasnal Skrybus wyszedł spod igły aby wystąpić na akademii,

przypominając piękne wspomnienia z dwudziestolecia szkoły istnienia.

Suwalszczyzna

Dnia 14 czerwca 2021 roku w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Uroki pięknej Suwalszczyzny”. Inspiracją do prac był wiersz Magdaleny Brecht, który zdobył nagrodę w Wojewódzkim konkursie poetyckim pod hasłem „Miasto i region w Unii europejskiej”. Pomysł konkursu wypłynął od pani Moniki Adamowicz, która zajęła się jego organizacją.
Przed rozdaniem nagród uczniowie wysłuchali regionalnych pieśni, zapoznali się z atrakcjami naszego regionu i rozwiązali krzyżówkę tematyczną. Zwieńczeniem spotkania było rozdanie nagród.

K. Niedźwiecka
E. Poważa
U. Cioch

Ścieżka edukacyjna „Las Bliżej Nas”

W dniu 11.06 2021 r. grupa uczniów wraz z opiekunami ze szkoły podstawowej uczestniczyła w wyjeździe do Nadleśnictwie Płaska na ścieżkę edukacyjną „Las bliżej nas”. Było to doskonałe doświadczenie, gdzie w sposób praktyczny i bezpośredni mogliśmy poznać walory przyrodnicze lokalnego środowiska, poszerzyć nasze informacje w tym temacie. Pod opieką przewodnika, przechodząc od przystanku do przystanku z tablicami informacyjnymi zobaczyliśmy i usłyszeliśmy o najróżniejszych rodzajach roślin i zwierząt oraz sposobie ich funkcjonowania. Podsumowaniem i utrwaleniem naszego spotkanie w terenie były tematyczne zajęcia plastyczne, uczestnicy także
otrzymali pamiątkowe upominki. Natomiast zwieńczeniem okazało się wspólne biesiadowanie pod wiatą z pysznym obiadem. Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Płaska za miłe przyjęcie, opiekę oraz przekazaną wiedzę z zakresu edukacji leśnej.

Uczestnicy ścieżki edukacyjnej

„Kopciuszek”

Dnia 7 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie innowacji „Pacynka bawi i uczy” autorstwa pani Alicji Sokołowskiej. Realizacja projektu polegała na przygotowaniu przez uczniów SPdP zestawu kukiełek – pacynek w czasie zajęć przysposobienia do pracy. Jednocześnie uczniowie na zajęciach kształtujących kreatywność i rozwijających komunikowanie się opracowali scenariusz sztuki teatralnej pt. „Kopciuszek”; ułożyli i napisali tekst, a następnie przygotowali przedstawienie pod kierunkiem Urszuli Cioch, Ewy Poważa, Alicji Sokołowskiej oraz Katarzyny Niedźwieckiej.
Inscenizacja była dużym wyzwaniem i wymagała ciężkiej pracy, ponieważ występ łączył inscenizację kukiełkową z teatrem żywego aktora. Dodatkową trudność stanowił fakt, że sztuka teatralna była jednocześnie musicalem. Odtwórczynią tytułowej roli oraz główną solistką była Magda Brecht. W pozostałych rolach wystąpili:
Książę Kaprys – Mateusz Judycki
Królowa – Magda Machnik
Król – Michał Żukowski
Siostra Emilia – Emilia Szymczyk
Siostra Katarzyna – Emilia Czaplińska
Macocha – Karina Karwowska
Wróżka – Natalia Chalecka
Herold – Michał Milkiewicz
W roli narratorki wystąpiła nasza wieloletnia lektorka znana z niezliczonych występów szkolnych Izabela Goliczewska, dla której ta inscenizacja była pożegnalną, ponieważ Iza już za kilkanaście dni stanie się naszą absolwentką.
Role epizodyczne wspomogły Weronika Kamińska oraz pani Beata Augustynowicz jako wyjątkowo wysportowana i żywiołowa Krystyna.
Wcześniej była zrealizowana wersja filmowa przygotowana na Przegląd Twórczości Teatralnej Osób Niepełnosprawnych zorganizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Augustowie. Film nakręciła i zmontowała pani Agnieszka Szczygło. Należy wspomnieć o przygotowaniu scenografii, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie SPDP oraz panowie Aleksander Filipow i Piotr Wencewicz.
Bawiliśmy się świetnie. Uwaga! Mamy już nowe pomysły 😉

U. Cioch
E. Poważa
A. Sokołowska
K. Niedźwiecka

Podsumowanie konkursu plastycznego Świat Niebieskich

Dnia 2.06.2021 odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród w  II Konkursie Plastycznym „ Świat Niebieskich” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych „Wśród Nas” w Augustowie w ramach realizacji zadania publicznego finansowanego przez  Gminę Miasto Augustów „Razem ku sprawności …” Do udziału w konkursie zgłoszono 31 prac.  Komisja opiniująca „dzieła” była pod ogromnym wrażeniem różnorodności zastosowanych technik artystycznego wyrazu, kreatywności podejścia do zaproponowanego tematu, staranności oraz twórczej ekspresji uwidaczniającej się w każdej z prac. Wysoki poziom artystyczny skłonił komisję do przyznania równorzędnych indywidualnych nagród książkowych dla każdego z laureatów oraz nagród grupowych w postaci gier edukacyjnych i puzzli, dla każdej z klas biorących udział w konkursie. Wręczenia nagród dokonał dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Pan Roman Krzyżopolski.  Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a nauczyciele i opiekunowie imienne podziękowania. Zachęcamy do oglądania wystawy pokonkursowej  w galerii pod schodami w Zespole Szkół Specjalnych w Augustowie.

  1. Halina Szulewska, p. Agnieszka Turowska

Kreatywne mandale

Mandale z Wymiennika wzbudziły bardzo pozytywne emocje wśród wielu uczniów. Te tutaj prezentowane są autorstwa klasy VI-VIIb szkoły podstawowej. Podziwiajcie i inspirujcie się. Mandale zawsze się udają, a przede wszystkim relaksują. Warto spróbować.

Urszula Sieńkowska-Cioch

Rozstrzygnięcie konkursu – TROPEM RYSIA