Agnieszka Szczygło

Zdjęcia

Kolejny utalentowany, młody człowiek – Michał Głowacki. Jego pasją jest fotografia. Zobaczcie sami…

Majowe święta

Dnia 4 maja 2021 roku obchodziliśmy w naszej szkole uroczystość z okazji majowych świąt: Międzynarodowego Święta Pracy, Dnia Flagi oraz Święta Konstytucji 3 Maja. Obchody rozpoczęły się wciągnięciem flagi na maszt przez Kacpra pod opieką pana Zbyszka. Następnie na sali gimnastycznej odśpiewaliśmy hymn państwowy, po którym słowo wstępne wygłosił pan dyrektor. W historię majowych świąt wprowadzili nas Iza z Kacprem. Potem rozpoczęła się część artystyczno-warsztatowa. Na początku chór starszych uczniów zaśpiewał wiązankę starych polskich pieśni oraz zaprezentował wiersze okolicznościowe. Usłyszeliśmy bardzo popularne kiedyś utwory takie, jak Laura i Filon, Życzenie, Prząśniczka, Kukułeczka i Majowa Jutrzenka w interpretacji: Magdy, Emilek, Izy, Natalii i Mateusza. Po części artystycznej cała zgromadzona publiczność wykonała okolicznościowe plakaty, które można podziwiać na dolnym korytarzu szkoły.
Uroczystość wraz z uczniami przygotowały: panie Kasia, Ewa, Ula, Ala oraz Agata.
Dziękujemy wszystkim za udział i wszelką pomoc oraz słowa wsparcia. Za zdjęcia dziękujemy pani Agnieszce, za opiekę nad pocztem sztandarowym drugiej pani Agnieszce.
Do zobaczenia za rok!

„Ratujemy i uczymy ratować”

W dniach 26-30.04.2021 rozpoczęliśmy w naszej szkole akcję profilaktyczno – wychowawczą „Kwiecień – miesiącem zdrowia”.

W pierwszym dniu cyklu profilaktyczno – wychowawczego zaprosiliśmy społeczność szkolną do udziału w zajęciach otwartych w ramach realizacji programu edukacyjnego Fundacji WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować”. Zajęcia prowadzone są systematycznie – doskonalą niezbędną umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej.

W trakcie spotkania utrwaliliśmy elementarne zasady z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa sobie i osobie poszkodowanej, sprawdzaliśmy przytomność poszkodowanego, uczyliśmy się prowadzenia rozmowy z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Ze względu na reżim sanitarny – nie mogliśmy przeprowadzić ćwiczeń praktycznych, ale z pomocą filmów edukacyjnych i prezentacji – przypomnieliśmy zasady ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej oraz sposób prowadzenia prawidłowej resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

Serdeczne podziękowania kierujemy do nauczycieli i uczniów, którzy po spotkaniu, korzystając z dostępnych materiałów dydaktycznych i plakatów informacyjnych uzupełniali swoją wiedzę oraz umiejętności podczas zajęć dydaktycznych.

Beata Augustynowicz

Wiosenne warsztaty kulinarne

“Kwiecień miesiącem zdrowia” – właśnie to hasło zmobilizowało nas do podjęcia kolejnych działań związanych z realizacją “Programu dla szkół”. Działania wpisały się tematycznie w tygodniowy blok zajęć profilaktyczno-wychowawczych, a dotyczyły zasad zdrowego odżywiania się. W Środę 27 kwietnia bieżącego roku spotkaliśmy się więc na warsztatach kulinarnych. Było to spotkanie integracyjne klas I-V, podczas których promowaliśmy spożywanie warzyw, czyli nowalijek zgodnie z obecną porą roku w połączeniu z produktami mlecznymi. Głównym tematem było przygotowanie kanapek z twarożkiem i szczypiorkiem, rzodkiewką czy sałatą. Dzieci miały okazję sprawdzić swoje umiejętności kulinarne, a także określić preferencje smakowe. Podczas zajęć wykazały się dużym zaangażowaniem, samodzielnością, a także znajomością podstawowych zasad zdrowego żywienia. Apetyty również dopisywały.

Iwona Bagińska

Poezja

 

Z dumą przedstawiamy talent naszej uczennicy Magdaleny Brecht, która jest autorką wierszy. Zapraszamy do zapoznania się z jej twórczością.

 

Ludzie są różni

Jest człowiek taki i taki, słabszy i biedniejszy.

Trzeba kochać bliźniego jak siebie samego.

To prawda czasem wyrządzi nam krzywdę,

 ale trzeba odpłacać za to dobrem,

a nie złościć się na niego bo to nie przyniesie nic dobrego.

Ludzie są różni robią dobre i złe rzeczy,

czasem ich słowo kaleczy.

Ale pomyśl oni to robią bo mają problem,

kiedyś ich tak potraktowano oraz olewano.

Pomóż , wyciągnij pomocną rękę,

a skrócisz tym zagubionym ludziom mękę.

W krótce docenią to co dla nich robisz

 i że ich wcale nie zwodzisz.

W końcu zmienią się i wyjdą na prostą,

przestaną się gubić i zaczną się lubić.

„Dobroć jest piękna nigdy nie smętna. Trzeba czynić dobro i być w porządku, wtedy będzie dużo w sercu majątku.”

 

Nadzieja umiera ostatnia

Źle się zrobiło trochę się pogubiło.

W smutek wpadło stres się nie raz zjadło.

Porobiło się głupoty wycisnęło siódme poty.

Lecz trzeba dorosnąć , złe rzeczy przerosnąć,

być silnym żeby nie czuć się winnym.

Doceniać to co się ma,

żeby odrzucić wszelkie zła.

Kochaj życie, doceń na ziemi bycie.

Nie daj się demonowi skusić musisz go zdusić.

Życie jest za krótkie na zmartwienia

i złe chwile przecież masz silną krew w żyle.

Korzystaj  z życia ile wlezie,

niech zły diabeł z ciebie wylezie.

 

Ekipa jest jak rodzina

Każdy ma swoją ekipę,

swoich przyjaciół, na których zawsze może liczyć.

Są przyjaciele prawdziwi oraz fałszywi.

Lecz miej w sobie zaufanie do dobrych ludzi, bo oni są jak rodzina

i nic już w tym ich nie zatrzyma.

Wyobraź sobie, że szczęście lata,

a ja temu szczęściu nie daję mata.

Wiesz co? Pomyśl o miłości

i nigdy nie pozostawiaj po niej złych emocji.

Miłość do drugiego człowieka jest piękna a nie smętna.

A więc zmień coś w swoim życiu

i korzystaj z niego jak najlepiej się da,

nie trać swego życia gdyż jedno tylko się ma.

 

Trudno i łatwo

W moim świecie czasem jest trudno oraz w życiu brudno.

Są też chwile piękne,

że wszystko wydaje się łatwo i nie liczy się czas,

bo doceniam tylko was.

Tęskno mi za dawnym życiem w domu,

lecz nie powiem nic nikomu,

bo wiem, że nie warto płakać nad rozlanym mlekiem,

tylko uleczyć zranione serce lekiem.

Dusza moja będzie biedna, jeśli nie zmienię swego zachowania

i także swego postepowania.

Lecz wezmę się w garść przestanę narzekać

i w złe myśli uciekać.

Zacznę się śmiać

i z życia jak najwięcej brać.

Marzę pokochać to, co dla mnie najważniejsze i być silna i już nie płakać

i żadnych  figli nie płatać.

Ale jedno wiem, wszystko będzie dobrze i mi się ułoży

i szczęście się utworzy.

 

Nie bój się jeszcze nie umieram.

Nie bój się, jeszcze nie umieram,

komuś doskwieram.

Lecz potrafię być inna

i nie być winna.

Kocham śnić,

jak jestem spragniona to wodę pić.

Jak mówiłam, jeszcze nie umieram,

różne ścieżki życia wybieram.

Chcę się bawić, życiem się cieszyć w końcu mam 18 lat

jak za pan brat.

Korzystać z niego nie mówiąc dlaczego.

Świat jest za krótki

Nie chcę żadnej wódki,

chcę być na fali i świat się nie wali.

Pamiętaj, co ci teraz piszę

i jesteśmy kwita, nic ci nie wiszę.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia tradycyjnie odbyło się spotkanie z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich pod hasłem „Wiersze mojego dzieciństwa”. Pracownicy naszej szkoły czytali albo nawet mówili z pamięci wybrane utwory związane i ich dzieciństwem. Wysłuchaliśmy bardzo ciekawych interpretacji wierszy naszych polskich autorów, które przetrwały próbę czasu. Była z nami i „małpa w kąpieli” i samochwała, i skarżypyta. Przejechaliśmy się pociągiem ciągniętym przez lokomotywę.
Widownia świetnie się bawiła. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zgodzili się wystąpić. Wasze interpretacje zostaną w naszej pamięci na długo!

Imprezę przygotowały:
Urszula Cioch i Ewa Poważa

Wielkanocne prace w pracowni rękodzieła

W tym roku młodzież ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy przygotowała podczas zajęć w pracowni ciekawe prace na konkurs zorganizowany tradycyjnie przez ODK w Augustowie : XVIII Powiatowy Przegląd Wielkanocnej Plastyki Obrzędowej 2021. Prace Magdaleny Brecht, Emilii Szymczyk, Sandry Przyłuckiej oraz prace wykonane przez klasę II-IIIb i klasę IIIa zdobyły wyróżnienia , a palma w wykonaniu klasy I-IIa zdobyła nagrodę. Gratulacje wszystkim uczestnikom!

Beata Skowrońska

MALI OGRODNICY

To właśnie wiosna zmobilizowała nas do działania! W środę 23.03.2021 r. uczniowie z klas I-V zebrali się podczas lekcji otwartej dotyczącej wspólnego działania, które wynikało z realizacji „Programu dla szkół”. Spotkanie nasze zostało zorganizowane pod hasłem przygotowania szkolnych ogródków na parapecie. Głównym zadaniem było samodzielne założenie naturalnych hodowli poprzez: sadzenie cebuli, rozsadzanie ziół oraz sianie rzeżuchy, a następnie praktyczne wykorzystanie ich w klasie np. podczas wspólnego spożywania drugiego śniadania. W tym dniu nadrzędnym celem naszych działań było propagowanie wśród dzieci zdrowego sposobu odżywiania się poprzez stosowanie ziół, warzyw, kiełków w codziennej diecie ze szczególnym uwzględnieniem tych zasadzonych posianych samodzielnie z nadzieją, że zaowocuje to na przyszłość.

Iwona Bagińska

Halina Szulewska

Beata Skowrońska

Dziewczyny z pasją

Z okazji 8 marca grupa dziewcząt ze szkoły przysposabiającej do pracy zaprezentowała swoje pasje: śpiew, taniec, czytanie, pisanie i zainteresowania plastyczne. Mogliśmy zainspirować się do tworzenia różnych kreatywnych przedsięwzięć. Przy tej okazji powstał plakat, na którym znalazły się pasje całej społeczności szkolnej. Kto nie zdążył, może jeszcze się dopisać. W szczególnym dniu nie zabrakło kwiatowych akcentów. Wszystkie kobiety małe i duże otrzymały upominki wykonane w pracowniach szycia ręcznego i witrażu.

U. Cioch
E. Poważa
K. Niedźwiecka
A. Sokołowska

Pracownia szycia ręcznego

Pierwszy semestr roku szkolnego 2020/2021 obfitował w artystyczne prace uczniów klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Zajęcia w pracowni szycia ręcznego uczniowie rozpoczęli od utrwalenia poznanych wcześniej ściegów ręcznych i doskonalenia umiejętności wszywania guzików, a efektem ich pracy był krasnal, który uatrakcyjnił przestawienie z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia naszej szkoły oraz Święta Edukacji Narodowej. W okresie bożonarodzeniowym uczniowie zaangażowali się w przygotowanie ozdób choinkowych i wianków.

W międzyczasie kontynuowana była innowacja „Pacynka bawi i uczy”, rozpoczęta w poprzednim roku szkolnym. Wykonane przez uczniów lalki mogą być wykorzystane przez innych nauczycieli na zajęciach lekcyjnych lub do przedstawień teatralnych. Kolejne etapy pracy wykonywane były przez uczniów z co raz większym zaangażowaniem, co miało pozytywny wpływ na rozwój kreatywności, sprawności manualnej. Radość z efektów wykonanej pracy była ogromna. Wykorzystanie pacynki w toku zajęć z pewnością wpłynie na rozwój zainteresowań, pobudzi ciekawość i zmysły dzieci. Pacynka wprowadza uczniów w inny świat, świat fantazji i wyobraźni, w ten sposób lalka staje się przyjacielem dziecka.

Alicja Sokołowska