aktualności

MALI OGRODNICY

To właśnie wiosna zmobilizowała nas do działania! W środę 23.03.2021 r. uczniowie z klas I-V zebrali się podczas lekcji otwartej dotyczącej wspólnego działania, które wynikało z realizacji „Programu dla szkół”. Spotkanie nasze zostało zorganizowane pod hasłem przygotowania szkolnych ogródków na parapecie. Głównym zadaniem było samodzielne założenie naturalnych hodowli poprzez: sadzenie cebuli, rozsadzanie ziół oraz sianie rzeżuchy, a następnie praktyczne wykorzystanie ich w klasie np. podczas wspólnego spożywania drugiego śniadania. W tym dniu nadrzędnym celem naszych działań było propagowanie wśród dzieci zdrowego sposobu odżywiania się poprzez stosowanie ziół, warzyw, kiełków w codziennej diecie ze szczególnym uwzględnieniem tych zasadzonych posianych samodzielnie z nadzieją, że zaowocuje to na przyszłość.

Iwona Bagińska

Halina Szulewska

Beata Skowrońska

Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa w kosmosie ;)

Jak co roku bardzo uroczyście obchodziliśmy w naszej Szkole Światowy Dzień Zespołu Downa. Nasza tradycja obchodów tego święta sięga naprawdę daleko :). I choć zazwyczaj wraz z Fundacją Mamy Mamy zapraszamy do udziału całą społeczność Augustowa to po raz kolejny uroczystości związane z tym świętem obchodziliśmy w murach naszej Szkoły. Jak co roku chcieliśmy zrobić coś twórczego! Panie Beata Augustynowicz i Sylwia Piekarska znów zmotywowały nas do działania. Wycinaliśmy, malowaliśmy, układaliśmy scenariusz, nagrywaliśmy i wyszło coś niezwykłego… Powstał spektakl p.t. „Ja w kosmosie”. To spektakl o każdym z nas, o tym że chcemy być samodzielni, niezależni i wolni, mamy swoje pasje i marzenia.

22 marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Właśnie wtedy odbyła się premiera naszego spektaklu. Wspominaliśmy nasze wszystkie uroczystości, a było ich całkiem sporo. Oglądaliśmy powstałe dzieło, było cudownie <3 Szkoda że nasi przyjaciele i mieszkańcy Augustowa nie mogli być z nami. Jednak nasz spektakl jest dostępny na youtube, więc choć wirtualnie możemy być RAZEM.

Dzień Wiosny

Dnia 22 marca 2021roku uczniowie ZSS powitali na wesoło nadejście wiosny. Spotkanie rozpoczęła młodzież SPDP częścią artstyczną, na którą złożyły się piosenki, wiersze i zagadki o tematyce wiosennej. Następnie odbył się pokaz wiosennej mody, na którym nie zabrakło nawet czerwonego dywanu. Na zakończenie spotkania uczniowie wykonali kolorowe plakaty. Całość uroczystości urozmaicały przerywniki muzyczne z Wesołą Żabką.
U. Cioch
E. Poważa
K. Niedźwiecka
A. Sokołowska
M. Gładyszewska

Dziewczyny z pasją

Z okazji 8 marca grupa dziewcząt ze szkoły przysposabiającej do pracy zaprezentowała swoje pasje: śpiew, taniec, czytanie, pisanie i zainteresowania plastyczne. Mogliśmy zainspirować się do tworzenia różnych kreatywnych przedsięwzięć. Przy tej okazji powstał plakat, na którym znalazły się pasje całej społeczności szkolnej. Kto nie zdążył, może jeszcze się dopisać. W szczególnym dniu nie zabrakło kwiatowych akcentów. Wszystkie kobiety małe i duże otrzymały upominki wykonane w pracowniach szycia ręcznego i witrażu.

U. Cioch
E. Poważa
K. Niedźwiecka
A. Sokołowska

Pracownia szycia ręcznego

Pierwszy semestr roku szkolnego 2020/2021 obfitował w artystyczne prace uczniów klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Zajęcia w pracowni szycia ręcznego uczniowie rozpoczęli od utrwalenia poznanych wcześniej ściegów ręcznych i doskonalenia umiejętności wszywania guzików, a efektem ich pracy był krasnal, który uatrakcyjnił przestawienie z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia naszej szkoły oraz Święta Edukacji Narodowej. W okresie bożonarodzeniowym uczniowie zaangażowali się w przygotowanie ozdób choinkowych i wianków.

W międzyczasie kontynuowana była innowacja „Pacynka bawi i uczy”, rozpoczęta w poprzednim roku szkolnym. Wykonane przez uczniów lalki mogą być wykorzystane przez innych nauczycieli na zajęciach lekcyjnych lub do przedstawień teatralnych. Kolejne etapy pracy wykonywane były przez uczniów z co raz większym zaangażowaniem, co miało pozytywny wpływ na rozwój kreatywności, sprawności manualnej. Radość z efektów wykonanej pracy była ogromna. Wykorzystanie pacynki w toku zajęć z pewnością wpłynie na rozwój zainteresowań, pobudzi ciekawość i zmysły dzieci. Pacynka wprowadza uczniów w inny świat, świat fantazji i wyobraźni, w ten sposób lalka staje się przyjacielem dziecka.

Alicja Sokołowska