aktualności

Uczymy się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej

W dniu 21 września 2021r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z Członkami Augustowskiej Drużyny AED. Uczniowie utrwalali poznane już wcześniej numery alarmowe: 112, 999, 998, 997. Pod czujnym okiem pana ratownika mogli samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Na zakończenie nasi goście zaprezentowali samochód ratownictwa medycznego. Wszyscy uczestnicy z wielką chęcią i zaangażowaniem brali udział w tym wydarzeniu.

Agnieszka Szczygło

Możesz dbać o cały świat

Dnia 16 września bieżącego roku odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy z panem Adrianem Kondratowiczem. Jest to artysta, który przyjechał do nas z Nowego Jorku w USA, gdzie mieszka i tworzy. Jego najbardziej znany na świecie projekt to Trash Project, poprzez który artysta chce zwrócić uwagę na ekologię, a przede wszystkim na zanieczyszczenie świata, szczególnie wód i oceanów. Podczas prezentacji multimedialnej pan Adrian mówił o cyklu przechodzenia śmieci plastikowych w łańcuchu pokarmowym i o tym jak w ten sposób docierają do człowieka. Zobaczyliśmy skalę jego działań proekologicznych, które były realizowane w różnych częściach świata. Następnie obejrzeliśmy pokaz artystycznego recyclingu. Artysta zaprezentował nam nową technikę tworzenia z użyciem plastikowych odpadów. W ten sposób pokazał nam, jak można śmieci zamienić w sztukę. Było to bardzo ciekawe i fajne spotkanie.

Organizatorki spotkania:

U. Cioch, E. Poważa, K. Niedźwiecka, A. Szczygło

Nowe zajęcia komputerowe


Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2021/2022 w n
aszej szkole mamy nowy rodzaj zajęć.  W ramach zajęć rozwijających kreatywność prowadzimy zajęcia komputerowe. Uczniowie w formie zabawy uczą się obsługi tabletu. Tablet to nie tylko gry i zabawa. Uczymy się jak mądrze korzystać z tego narzędzia. Wskazujemy, jak kreatywnie i bezpiecznie używać Internetu. Jak korzystać z zasobów gier dostępnych na urządzeniu, aby wzmocnić swoje umiejętności i wiedzę. ​​

Naszym pierwszym wyzwaniem jest poznanie świata programowania. Dzięki prostej aplikacji uczymy się jak stworzyć pełnowartościową animację. Oprócz wprowadzania w ruch postaci będziemy nagrywać głos i tworzyć krótkie bajki. Dodatkowo nasze zajęcia prowadzić będą do wzmacniania nabytych umiejętności szkolnych takich jak: pisanie i czytanie. W tym momencie wszyscy uczniowie aktywnie i chętnie biorą udział w zajęciach.

Nie tylko uczniowie ze Szkoły Podstawowej mają nowe zajęcia, również młodzież Szkoły Przysposabiającej do Pracy będzie pracować w tym roku na tabletach i komputerach. Zajęcia odbywać się będą w ramach przysposobienia do pracy. I podobnie jak dzieciaki z podstawówki, uczniowie nabywać będą bezpieczne nawyki korzystania z Internetu: wysyłania poczty e-mail, korzystania z social mediów. Uczniowie będą programowali oraz poznawali świat programów Microsoft, programu graficznego oraz podstaw obróbki fotografii. Doskonalić będziemy też umiejętności z zakresu prac biurowych takich jak drukowanie, skanowanie, używanie gilotyny itd. Wszyscy jesteśmy gotowi na te wyzwania i bardzo się cieszymy, bo nowe zajęcia zapowiadasię atrakcyjnie zarówno dla nauczyciela prowadzącego jaki i dla wszystkich uczniów. Obserwujcie naszą stronę, a na pewno zobaczycie postępy uczniów.

 

​​​​​​​​​​Sylwia Piekarska

Wakacyjne przygody nad Serwami !!!

Uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie po raz czwarty mieli okazję w okresie wakacji, w dniach 27.07 – 5.08.202, byćuczestnikami wypoczynku letniego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych „Wśród Nas” w Augustowie. Kolonie były współfinansowane przez Gminę Miasto Augustów w ramach zadania publicznego „Aktywny wypoczynek nad Serwami.

Tym razem zdecydowaliśmy się eksplorować naszą Małą Ojczyznę, a konkretnie Puszczę Augustowską. Na miejsce pobytu wybraliśmy Ośrodek PROSerwy usytuowany nadbrzegiem malowniczego Jeziora Serwy. Naszym podopiecznym, uczestnikom kolonii, zapewniliśmy udział w szeregu różnorodnych aktywności. Były to zajęcia o różnym charakterze, uwzględniające potrzeby i możliwości uczestników, między innymi:

– sportowe, integracyjne, taneczne i ruchowe – dyskoteka, plażowanie połączone z hydroterapią w jeziorze Serwy, wędrówki piesze, zawody i rozgrywki towarzyskie, muzyczne zajęcia połączone z ruchem, śpiewy i zabawy przy ognisku

– muzyczne podróże po wyspach bezludnych w wykonaniu AreMuzy

– występ Zespołu Pieśni  i Tańca „Łódź” – z wiązanką tańców i przyśpiewek z różnych regionów Polski,

– plastyczno – rękodzielnicze – modelowanie z mas plastycznych, robienie pomponów, układanie koralików Hama, kolorowanie, malowanie na tkaninie itp.

– gry planszowe i towarzyskie – rozgrywki między uczestnikami a kadrą oraz rodzicami wspomagającymi organizację kolonii,

– wycieczki krajoznawcze – do Nadleśnictwa Płaska na leśną ścieżkę edukacyjną i do Suwałk              – zwiedzanie Muzeum Marii Konopnickiej i Zaułka Krasnoludków oraz zajęcia sportowe w Movement Arena

Uczestnicy kolonii dzielnie trenowali swoje umiejętności samoobsługowe, poszerzali ich zakres, nawiązywalipozytywne relacje koleżeńskie. Ważne było przybliżenie wielu form aktywności twórczej i ruchowej co pozwoliło na poszerzenie zainteresowań i odkrywanie swoich, nieznanych jeszcze, talentów.

Bardzo serdecznie dziękujemy pracującej tam kadrze pedagogicznej, wolontariuszce, rodzicom naszych podopiecznych i wszystkim, którzy przyczynili się do atrakcyjnego i  kreatywnego spędzenia wakacyjnego czasu poza domem.

Zarząd Stowarzyszenia

Agnieszka Turowska, Halina Szulewska

zakończenie roku szkolnego 2020/2021

Bezpieczne wakacje

Dnia 23.06.2021r. odbyły się w naszej szkole zajęcia profilaktyczne na temat: „Bezpieczeństwo podczas wakacji”. Zajęcia przeprowadzone zostały przez funkcjonariuszkę Komendy Powiatowej Policji w Augustowie. Uczniowie przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drodze rowerem. Poruszono także temat bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku, w szczególności  wypoczynku nad wodą, w lesie oraz na wsi jak także w kontaktach z obcymi.

Organizatorzy

Lato czeka!!!

Dnia 18 czerwca 2021 roku odbyła się w szkole impreza „Lato czeka”. Żeby uczcić zbliżające się wakacje zebraliśmy się na placu pod bursą, by odśpiewać całą wiązankę piosenek turystycznych. Dzięki pani Sylwii byliśmy zaopatrzeni w śpiewniki i akompaniament gitarowy. Wszyscy zebrani mieli doskonałe humory, pogoda również dopisała. Poczuliśmy, że wakacje są na wyciągnięcie ręki i… Lato czeka!!!
Impreza przygotowana była przez panie: Ewę, Kasię, Sylwię i Ulę. Zdjęcia i film nakręcił uczeń Michał Głowacki.

Pracowania szycia ręcznego

Pracownia szycia ręcznego

Wiersz uczennicy Szkoły Przysposabiającej do Pracy – Magdaleny Brecht

W naszej szkole zajęć jest wiele, które sprawiają radość, humor i wesele.

Jest jedna ulubiona lekcja, która jest bardzo pożyteczna.

Prowadzi ją Pani Ala, która nasze umiejętności udoskonala.

Szyjemy, prasujemy  i kukiełki produkujemy,

na ręce je wkładamy i innych zabawiamy.

Przedstawienie ,,Kopciuszek” jest już nagrane i na konkurs teatralny,

do Środowiskowego Domu Samopomocy w Augustowie wysłane.

Szyjemy także kuchenne rękawice , stroiki świąteczne,

które zawsze wyglądają bajecznie.

Gdy komuś guzik  z odzieży odpadnie,

co wtedy robimy, czy ktoś z was zgadnie?

Wszycie guzika to nic trudnego. Igła i nitka przyda się do tego.

Nasz Krasnal Skrybus wyszedł spod igły aby wystąpić na akademii,

przypominając piękne wspomnienia z dwudziestolecia szkoły istnienia.