aktualności

Aktualności z pracowni witrażu

Z okazji Święta Szkoły uczniowie w pracowni witrażu opracowali projekty kompozycji witrażowych pt „Kwiaty”. Pracowali przy realizacji różnych projektów – były róże, bratki, lilie .Najokazalsza kompozycja została przeznaczona jako dar ołtarza na mszy świętej w Klasztorze na Wigrach.

Ewa Łoboda

Maskotki dla nowych uczniów

W tym roku do naszej szkoły dołączyli nowi uczniowie. Aby ich serdecznie powitać uczniowie w pracowni dekoratorskiej wykonali ręcznie szyte maskotki- sowy, które z pewnością pomogą w nauce i adaptacji w nowej szkole. Witamy Was serdecznie!

Ewa Poważa

Zajęcia z archeologiem

Dnia 6 października 2021 roku wzięliśmy udział w zajęciach z archeologiem panią Iwoną Lewoc z Fundacji Terra Desolata. Mieliśmy okazję zapoznać się z życiem ludzi sprzed 2000 tysięcy lat. Oglądaliśmy różne przedmioty codziennego użytku, broń oraz mierzyliśmy ubrania. Pani Iwona pokazywała nam mnóstwo ciekawych rzeczy np. jak rozniecić ogień za pomocą krzesiwa.
Życie wtedy nie było łatwe. Ale na spotkaniu było wspaniale.
Uczniowie SPDP

Spotkanie ze smokiem

Dnia 29 września 2021 roku braliśmy udział w zajęciach bibliotecznych, które odbyły się w Osiedlowym Domu Kultury. Na początku poznaliśmy sylwetkę smoka Pompona, bohatera powieści Joanny Olech, której fragmenty zaprezentowały nam panie Krysia i Gosia. Następnie pan Łukasz opowiedział o lokalnej legendzie związanej z biebrzańskim smokiem zwanym Bagiennikiem. Na koniec w ramach zajęć plastycznych przyklejaliśmy smokowi łuski i tworzyliśmy z kartonu i gazet smoczą jamę. W dowód wdzięczności zaprezentowaliśmy montaż muzyczny przygotowywany na Dzień Edukacji Narodowej. Bardzo podobało się nam to wyjście.

Uczniowie SPdP

Uczymy się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej

W dniu 21 września 2021r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z Członkami Augustowskiej Drużyny AED. Uczniowie utrwalali poznane już wcześniej numery alarmowe: 112, 999, 998, 997. Pod czujnym okiem pana ratownika mogli samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Na zakończenie nasi goście zaprezentowali samochód ratownictwa medycznego. Wszyscy uczestnicy z wielką chęcią i zaangażowaniem brali udział w tym wydarzeniu.

Agnieszka Szczygło

Możesz dbać o cały świat

Dnia 16 września bieżącego roku odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy z panem Adrianem Kondratowiczem. Jest to artysta, który przyjechał do nas z Nowego Jorku w USA, gdzie mieszka i tworzy. Jego najbardziej znany na świecie projekt to Trash Project, poprzez który artysta chce zwrócić uwagę na ekologię, a przede wszystkim na zanieczyszczenie świata, szczególnie wód i oceanów. Podczas prezentacji multimedialnej pan Adrian mówił o cyklu przechodzenia śmieci plastikowych w łańcuchu pokarmowym i o tym jak w ten sposób docierają do człowieka. Zobaczyliśmy skalę jego działań proekologicznych, które były realizowane w różnych częściach świata. Następnie obejrzeliśmy pokaz artystycznego recyclingu. Artysta zaprezentował nam nową technikę tworzenia z użyciem plastikowych odpadów. W ten sposób pokazał nam, jak można śmieci zamienić w sztukę. Było to bardzo ciekawe i fajne spotkanie.

Organizatorki spotkania:

U. Cioch, E. Poważa, K. Niedźwiecka, A. Szczygło

Nowe zajęcia komputerowe


Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2021/2022 w n
aszej szkole mamy nowy rodzaj zajęć.  W ramach zajęć rozwijających kreatywność prowadzimy zajęcia komputerowe. Uczniowie w formie zabawy uczą się obsługi tabletu. Tablet to nie tylko gry i zabawa. Uczymy się jak mądrze korzystać z tego narzędzia. Wskazujemy, jak kreatywnie i bezpiecznie używać Internetu. Jak korzystać z zasobów gier dostępnych na urządzeniu, aby wzmocnić swoje umiejętności i wiedzę. ​​

Naszym pierwszym wyzwaniem jest poznanie świata programowania. Dzięki prostej aplikacji uczymy się jak stworzyć pełnowartościową animację. Oprócz wprowadzania w ruch postaci będziemy nagrywać głos i tworzyć krótkie bajki. Dodatkowo nasze zajęcia prowadzić będą do wzmacniania nabytych umiejętności szkolnych takich jak: pisanie i czytanie. W tym momencie wszyscy uczniowie aktywnie i chętnie biorą udział w zajęciach.

Nie tylko uczniowie ze Szkoły Podstawowej mają nowe zajęcia, również młodzież Szkoły Przysposabiającej do Pracy będzie pracować w tym roku na tabletach i komputerach. Zajęcia odbywać się będą w ramach przysposobienia do pracy. I podobnie jak dzieciaki z podstawówki, uczniowie nabywać będą bezpieczne nawyki korzystania z Internetu: wysyłania poczty e-mail, korzystania z social mediów. Uczniowie będą programowali oraz poznawali świat programów Microsoft, programu graficznego oraz podstaw obróbki fotografii. Doskonalić będziemy też umiejętności z zakresu prac biurowych takich jak drukowanie, skanowanie, używanie gilotyny itd. Wszyscy jesteśmy gotowi na te wyzwania i bardzo się cieszymy, bo nowe zajęcia zapowiadasię atrakcyjnie zarówno dla nauczyciela prowadzącego jaki i dla wszystkich uczniów. Obserwujcie naszą stronę, a na pewno zobaczycie postępy uczniów.

 

​​​​​​​​​​Sylwia Piekarska

Wakacyjne przygody nad Serwami !!!

Uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie po raz czwarty mieli okazję w okresie wakacji, w dniach 27.07 – 5.08.202, byćuczestnikami wypoczynku letniego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych „Wśród Nas” w Augustowie. Kolonie były współfinansowane przez Gminę Miasto Augustów w ramach zadania publicznego „Aktywny wypoczynek nad Serwami.

Tym razem zdecydowaliśmy się eksplorować naszą Małą Ojczyznę, a konkretnie Puszczę Augustowską. Na miejsce pobytu wybraliśmy Ośrodek PROSerwy usytuowany nadbrzegiem malowniczego Jeziora Serwy. Naszym podopiecznym, uczestnikom kolonii, zapewniliśmy udział w szeregu różnorodnych aktywności. Były to zajęcia o różnym charakterze, uwzględniające potrzeby i możliwości uczestników, między innymi:

– sportowe, integracyjne, taneczne i ruchowe – dyskoteka, plażowanie połączone z hydroterapią w jeziorze Serwy, wędrówki piesze, zawody i rozgrywki towarzyskie, muzyczne zajęcia połączone z ruchem, śpiewy i zabawy przy ognisku

– muzyczne podróże po wyspach bezludnych w wykonaniu AreMuzy

– występ Zespołu Pieśni  i Tańca „Łódź” – z wiązanką tańców i przyśpiewek z różnych regionów Polski,

– plastyczno – rękodzielnicze – modelowanie z mas plastycznych, robienie pomponów, układanie koralików Hama, kolorowanie, malowanie na tkaninie itp.

– gry planszowe i towarzyskie – rozgrywki między uczestnikami a kadrą oraz rodzicami wspomagającymi organizację kolonii,

– wycieczki krajoznawcze – do Nadleśnictwa Płaska na leśną ścieżkę edukacyjną i do Suwałk              – zwiedzanie Muzeum Marii Konopnickiej i Zaułka Krasnoludków oraz zajęcia sportowe w Movement Arena

Uczestnicy kolonii dzielnie trenowali swoje umiejętności samoobsługowe, poszerzali ich zakres, nawiązywalipozytywne relacje koleżeńskie. Ważne było przybliżenie wielu form aktywności twórczej i ruchowej co pozwoliło na poszerzenie zainteresowań i odkrywanie swoich, nieznanych jeszcze, talentów.

Bardzo serdecznie dziękujemy pracującej tam kadrze pedagogicznej, wolontariuszce, rodzicom naszych podopiecznych i wszystkim, którzy przyczynili się do atrakcyjnego i  kreatywnego spędzenia wakacyjnego czasu poza domem.

Zarząd Stowarzyszenia

Agnieszka Turowska, Halina Szulewska