aktualności

Moja przyszła praca

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz Gimnazjum 3 czerwca mieli możliwość zapoznać się z obowiązkami pracownika w sklepie zoologicznym „Koala” oraz restauracji „Biała Perła”. Przedsiębiorcy, pan Radosław Kapusta oraz pan Wojciech Dyczewski, opowiedzieli na czym polega praca w ich firmach. W sklepie zoologicznym uczniowie mieli również możliwość doświadczenia czynności pracowniczych- odważali i pakowali karmę dla psów. Korzyści były obopólne: uczniowie poznali miejsca pracy gdzie będą mogli wrócić w przyszłości szukając zatrudnienia zaś pracodawcy mieli możliwość poznać naszych uczniów jako potencjalnych swoich pracowników.

„Zielony plener”

04.06.2019r. w Nadleśnictwie Płaska świętowaliśmy Dzień Dziecka, Rodzica i Opiekuna. Tego dnia, w pełnym słońcu, uczniowie, rodzice oraz pani Bożenna Kondracka – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Augustowie spotkali się przy ognisku i wspólnej zabawie integracyjnej. Uczniowie mieli okazję skorzystania z bogatej oferty atrakcji: malowali twarze, uczestniczyli w sesji zdjęciowej w foto – budce, puszczali bańki mydlane i przebierali się tematycznie do rytmów muzyki.
Gospodarzom pleneru dziękujemy za organizację ścieżki dydaktycznej. Była to ciekawa lekcja przyrodnicza, przeprowadzona przez panią Aleksandrę Masiejczyk. Szczególne podziękowania kierujemy do Nadleśniczego, pana Romana Rogozińskiego, u którego gościliśmy. Dziękujemy również Panu Staroście, Jarosławowi Szlaszyńskiemu i Zarządowi Powiatu w Augustowie za wsparcie finansowe w organizacji tej uroczystości.

Organizatorzy

Jak nie czytam, jak czytam

5 czerwca 2019 roku cała szkoła obchodziła uroczyście głośne czytanie dzieciom. Nauczyciele i pomoce zaprezentowali adaptację sceniczną Kubusia Puchatka. Czytaniu towarzyszyła prezentacja przepięknych masek – bohaterów opowieści z Siedmiomilowego Lasu. Było bardzo wesoło!

Rupaki, dziwaki

W poniedziałek 27 maja 2019 roku poszliśmy do biblioteki miejskiej. Tam odbywało się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ph Rupaki, dziwaki i inne utwory Danuty Wawiłow. W części artystycznej tej imprezy wystąpili uczniowie naszej szkoły. Przedstawiliśmy inscenizację pt. Siedzieli na ganku autorstwa oczywiście Danuty Wawiłow. Po przedstawieniu prowadziliśmy różne zabawy dla maluchów na widowni. Na koniec pani Krysia wręczyła nagrody za prace plastyczne. Nieźle się obłowiliśmy!

Klasa II SPDP

DNI OTWARTYCH STRAŻNIC

Dnia 23.05.2019r. społeczność szkolna uczestniczyła w zajęciach edukacyjno – poglądowych zorganizowanych na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie. Celem zorganizowanych zajęć było przybliżenie wiedzy na temat codziennej pracy strażaka. Mieliśmy możliwość bezpośredniego obejrzenia sprzętu ratowniczego którym posługują się strażacy, przymierzyć strój ratowniczy, posłuchać dźwięków sygnałów alarmowych, uczestniczyć w prelekcji w sali „Ognik”, dokonać prób lania wody z węża gaśniczego.
Praca strażaka jest bardzo ciężka i odpowiedzialna. Doceniamy trud i wysiłek zawodowy strażaków. Dziękujemy za wspaniałe i pełne emocji spotkanie.
Życzymy jak najmniej wezwań i spokojnej pracy!

MATP 2019

XV ZJAZD PODLASKIEJ RODZINY SZKÓŁ im. JANA PAWŁA II w AUGUSTOWIE

 

„Byłem tutaj wiele razy,

ale jako papież po raz pierwszy i chyba ostatni”

Jan Paweł II

 

W naszym malowniczym mieście Augustowie, dnia 17 maja 2019r.,  odbył się XV ZJAZD PODLASKIEJ RODZINY SZKÓŁ im. JANA PAWŁA II.  Przygotowana uroczystość związana była z obchodami 20 rocznicy pobytu Papieża Jana Pawła II na Ziemi Augustowskiej i rocznicą Jego urodzin. Zjazd  rozpoczął się w Bazylice NSJ uroczystym wprowadzeniem pocztów sztandarowych Szkół im. Jana Pawła II z województwa podlaskiego i diecezji ełckiej. Zgromadzonych powitał Proboszcz – ks. kan. Wojciech Jabłoński i Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych – p. Roman Krzyżopolski. Swoją obecnością zaszczycili: p. Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski i przedstawiciele Zarządu Powiatu, p. Bożenna Kondracka – Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu, p. Mirosław Karolczuk – Burmistrz Miasta Augustowa, p. Elżbieta Słowikowska – Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku, p. Wiesława Ćwiklińska – założycielka Podlaskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, dyrektorzy szkół i zaprzyjaźnionych placówek.  Po modlitwie różańcowej został wyświetlony film o miejscach związanych z pobytem Papieża na ziemi Augustowskiej.

Następnie uczestnicy udali się do portu Żeglugi Augustowskiej, aby przepłynąć statkiem SERWY do Sanktuarium w Studzienicznej. Był to czas na wspólne rozmowy, modlitwę i podziwianie piękna przyrody, którą zachwycał się również nasz patron podczas swego wypoczynku.

O godzinie 12.30  w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerzne, dzięki gościnności ks. kan. Arkadiusza Pietuszewskiego, rozpoczęła  się uroczysta msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. Biskupa Jerzego Mazura, Ordynariusza Diecezji Ełckiej. We mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe z: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jaświłach, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Surażu, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kalinówce Kościelnej, Szkoła Podstawowa im.  Papieża Jana Pawła II w Osowcu, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Krasnopolu, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Czarnej Białostockiej, Zespół Szkół w Turośni Kościelnej, Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku, Szkoła Podstawowa nr 45 z Oddziałami Integracyjnym im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żarnowie, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Płaskiej, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Filipowie, Przedszkole Samorządowe nr 30 im. Świętego Jana Pawła II „Radosne” w Białymstoku, Przedszkole Sióstr Urszulanek SJK im. Jana Pawła II w Augustowie, Zespół Szkół Specjalnych w Augustowie. Biskup w swoim kazaniu do młodzieży podkreślił znaczenie krzyża, eucharystii oraz obecności Matki Bożej  w życiu Świętego Jana Pawła II i każdego chrześcijanina. W darach ołtarza został przekazany list napisany przez uczniów naszej szkoły do dzieci z Aleppo wraz  z ofiarą pieniężną od Rady Rodziców i całej społeczności szkolnej. Podarowane zostało również zdjęcie przedstawiające zachód słońca nad jeziorem Białym wykonane w godzinę śmierci Ojca Świętego przez nauczyciela naszej szkoły Zbigniewa Zadrożnego.

Po mszy św. nastąpiło uroczyste przejście do Sanktuarium Maryjnego na wyspie i pomnika Jana Pawła II. Zostały złożone kwiaty a w niebo pofrunęły żółte balony – wyraz miłości i zjednoczenia z patronem naszych szkół.

Uroczystość zakończyła się wspólnym biesiadowaniem przy nowo poświęconym stole, najdłuższym na Podlasiu. Wszystkim smakowały regionalne potrawy przygotowane przez restaurację Hostel Krechowiak dzięki uprzejmości p. Izabeli Piaseckiej.

Składamy podziękowania: ks. kan. Wojciechowi Jabłońskiemu, ks. kan. Arkadiuszowi Pietuszewskiemu, Starostwu Powiatowemu, Urzędowi Miasta, p. Romanowi Rogozińskiemu z Nadleśnictwa Płaska, Stowarzyszeniu „Wśród nas”, Radzie Rodziców, p. Dyrektorowi Romanowi Krzyżopolskiemu, komitetowi organizacyjnemu Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie oraz mediom lokalnym i telewizji.

Organizatorzy

 

Majowe święta

Uczniowie ZSS w Augustowie święta majowe uczcili w tym roku szkolnym w niecodzienny sposób. Wszyscy brali czynnie udział w zajęciach warsztatowych. Po kolei utrwalali wiedzę na podstawie inscenizacji, wierszy, piosenek oraz ćwiczeń. Posumowaniem warsztatów były wykonane w grupach plakaty, które możemy obejrzeć na sali gimnastycznej, w holu szkoły lub na zdjęciach poniżej.

U. Cioch
K. Niedźwiecka
K. Kasjanowicz

AUTOPREZENTACJA – ROZMOWA KWALIFIKACYJNA

1 kwietnia 2019 roku uczniowie ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy i uczniowie z Gimnazjum wzięli udział w otwartych zajęciach na temat umiejętności interpersonalnych istotnych podczas rozmowy kwalifikacyjnej, gdy staramy się o pracę. Zostali wyposażeni w wiedzę o tym, co jest ważne przy autoprezentacji. Zwróciliśmy uwagę na wygląd zewnętrzny, postawę ciała oraz kontakt wzrokowy z pracodawcą. Kolejną przedstawianą kompetencją była zdolność zaprezentowania siebie przy zastosowaniu komunikatu „ja”. Uporządkowaliśmy wiadomości uczniów na temat samego siebie, własnych zalet, umiejętności i doświadczeń. Pracując w grupach, wychowankowie mieli możliwość przygotowania informacji o sobie. Ostatnią częścią lekcji było praktyczne przećwiczenie udziału w markowanej rozmowie kwalifikacyjnej, a chętni uczniowie przedstawiali siebie w rozmowie z pracodawcą. Podsumowaniem zajęć były wiadomości zwrotne od uczestniczących w nich nauczycieli i uczniów na temat poznawanych i ćwiczonych sytuacji na otwartym rynku pracy.

E. Chilicka, M. Poźniakowska, R. Chilicki

Niebieski dzień!!!

2.04.2019  już po raz 8 włączyliśmy się w Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu.  Inicjatorem akcji był Zespół Szkół Specjalnych w Augustowie wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych „Wśród Nas” w Augustowie. Tegoroczne huczne obchody odbywały się w ramach realizacji zadania publicznego współfinansowanego ze środków Burmistrza Miasta Augustowa – „Razem pokażemy siebie więcej”. Wsparcia finansowego udzielił nam również Starosta Augustowski. Współogranizatorami akcji była Szkoła Podstawowa Nr 3 w Augustowie, Przedszkole Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Augustowie. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Starosta Augustowski Jarosław Szlaszyński i Burmistrz Miasta Augustowa Mirosław Karolczuk. Patronatu medialnego udzielili:  Dziennik Powiatowy, Przegląd Powiatowy, augustow24.pl, augustow.org . Do uczestnictwa w niebieskim happeningu i marszu oraz seansie w kinie zaprosiliśmy I Liceum Ogólnokształcące w Augustowie,  Zespół Szkół Społecznych w Augustowie,  Warsztat Terapii Zajęciowej  w Augustowie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Augustowie, Szkołę Podstawową Nr 4 w Augustowie, przedstawicielki Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na niebiesko zaświecili i czuwali nad naszym bezpieczeństwem przedstawiciele augustowskiej policji pod przewodnictwem Pana Pawła Jakubiaka. Przy iście wiosennej słonecznej  pogodzie na Rynku Zygmunta Augusta, pod kolumną jego założyciela, zgromadziło się ponad 300 osób uzbrojonych w różne niebieskie gadżety: baloniki, hustki, ubrania, chorągiewki, banery z hasłami wspierającymi integrację z osobami ze spektrum autyzmu, udzielanie im zrozumienia i wsparcia oraz dążenie do włączenia, na równi z pozostałymi  ludźmi w społeczeństwo. Przy dźwiękach muzyki, pod wodzą niebieskiej przywódczyni Pani Ireny Śniadkowskiej (nauczycielki Szkoły Podstawowej Nr 3) integrowaliśmy się z autystykami, propagowaliśmy wiedzę o tym tajemniczym zaburzeniu. Barwny korowód okrążył park w centrum miasta i udał się do Kina Iskra. Uczestnicy imprezy mieli okazję obejrzeć film „Komunia”, dokument o autystycznym Nikodemie i jego „bohaterskiej”  siostrze, która na co dzień wspiera go w zmaganiu się z wszelkimi przeciwnościami oraz pomaga mu  przygotować się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Liczne uczestnictwo i zaangażowanie wszystkich,  upewniły nas, że zarówno pomysł na imprezę jak i jej przebieg, spełniły swoje zadanie i rozpropagowały wiedzę, otwartość i brak dyskryminacji dla osób dotkniętych autyzmem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie i włączyli się w tą ważną akcję. Wszystkim współorganizatorom, patronom honorowy i medialnym, których przychylność pozwoliła nam „Zaświecić się na niebiesko”

  1. Halina Szulewska, p. Alicja Sokołowska , p. Agnieszka Joanna Turowska