aktualności

Piątka za segregację…

W ramach realizacji ogólnopolskiej kampanii informacyjno – edukacyjnej „Piątka za segregację” w dniach 10-14.01.2022 zorganizowaliśmy ośrodki tematyczne związane z działalnością proekologiczną. Celem naszych zajęć było propagowanie ekologicznej świadomości, zwrócenie uwagi na oszczędne gospodarowanie produktami, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oraz nauka recyklingu.

Dnia 11.01.2022 zorganizowaliśmy spotkanie integracyjne, podczas którego poznaliśmy elementarne zasady Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów. Dowiedzieliśmy się – co z nich ponownie może być wyprodukowane, a także  – jak je wykorzystać w gospodarstwie domowym. Prawidłowo posegregowane odpady – stanowią cenny surowiec!!!

Treści edukacyjne wspieraliśmy zabawami ruchowymi, organizując naprzemiennie konkurencje sportowe z wykorzystaniem  materiałów z domowych odpadów komunalnych: butelek, gazet, słoików, szklanych kulek, itp. Prawidłowo posegregowane surowce trafiły do odpowiednich pojemników. Gratulujemy!!!

Zdobytą wiedzę – stosujmy na co dzień!!

Beata Augustynowicz

Nasze działania w minionym semestrze kl. IV a

Jak ten czas szybko biegnie! Już mamy Nowy Rok i znów o ten rok jesteśmy starsi. W
minionym semestrze wydarzyło się wiele ciekawych rzeczy w naszej klasie. Chociaż nie
zawsze mogliśmy być obecni w szkole ze względów zdrowotnych, to jednak nie
zaprzestaliśmy naszych działań i raz w mniejszym, raz w większym gronie osób,
realizowaliśmy nasze szkolne działania.
A oto krótka fotorelacja z klasy IV a.

Iwona Bagińska

„W zdrowym ciele zdrowy duch”

W ramach realizacji „Programu dla szkół” w dniu18 stycznia 2022 r. odbyło się spotkanie integracyjne uczniów klas szkoły podstawowej. Celem spotkania było propagowanie zdrowego stylu życia poprzez przypomnienie i prezentację podstawowych zasad zdrowego odżywiania się, przypomnienie zalet spożywania owoców, warzyw oraz produktów mlecznych. Spotkanie obejmowało: prezentację multimedialną, zajęcia plastyczne, rozwiązywanie zagadek, puzzli, czytanie wiersza oraz degustację prezentowanych produktów spożywczych. Zajęcia były podzielone na dwie część, gdzie druga część obejmowała, także zajęcia ruchowe, na sali gimnastycznej, w formie zdrowej rywalizacji dwóch drużyn sportowych. Przeprowadzenie lekcji otwartej było jednym z elementów realizacji unijnego „Programu dla szkół”, Oprócz opisanego spotkania w minionym semestrze realizowaliśmy takie działania jak: wspólne drugie śniadania, systematyczne zajęcia kulinarne w sali gospodarstwa domowego, wprowadzenie systemu nagród za drugie śniadanie ze zdrowymi produktami, gazetka oraz przekazanie broszur informacyjnych o programie dla rodziców.

Wszyscy nasi uczniowie starają się aktywnie uczestniczyć we wszystkich, tego rodzaju działaniach. Brawo.

Organizatorzy: Iwona Bagińska

Agnieszka Ostrowska

Beata Skowrońska

Bezpieczne ferie zimowe

W ramach zajęć profilaktycznych w dniu 14 stycznia odbyły się zajęcia pod hasłem „Bezpieczne ferie zimowe”.  Naszymi gośćmi byli Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej OSP Lipowiec w Augustowie. Podstawowym tematem były zasady bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Ratownicy przypomnieli zasady zachowania się w przypadku załamania się lodu pod człowiekiem, a także zasady alarmowania służb ratunkowych w przypadku zagrożenia. Uczestnicy spotkań mogli obejrzeć również przykładową akcję ratowania osoby pod którą załamał się lód.

Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych ferii zimowych!

Agnieszka Szczygło

Zbigniew Zadrożny

Ewa Poważa

Śmieci mniej, Ziemi lżej

13 stycznia odbyły się zajęcia otwarte pt. „Śmieci mniej, Ziemi lżej”. W lekcji wzięły udział wszystkie klasy Szkoły Przysposobienia do Pracy oraz jedna klasa Szkoły Podstawowej. Celem tych zajęć było kształtowanie postaw proekologicznych, wzbogacenie słownictwa o treści ekologiczno-przyrodniczej oraz kształcenie umiejętności dzielenia odpadów na papierowe, szklane, metalowe, plastikowe i mieszane. Uczniowie aktywnie brali udział w zajęciach, przypomnieli co oznacza termin „segregacja” oraz „recykling”. Z uwagą obejrzeli prezentację multimedialną. Podczas podsumowania, uczniowie wykonali wspólny plakat tematyczny.

Katarzyna Niedźwiecka

Urszula Sieńkowska- Cioch

Ewa Poważa

Agnieszka Szczygło

Czytajmy!!!

Właśnie skończyła się przerwa świąteczna, przed nami zaś wkrótce długie dwa tygodnie ferii zimowych. Wspominam święta z nadzieją, że naszym uczniom nie zabrakło pod choinką prezentów w postaci książek, które uda się wykorzystać w długie jeszcze przecież zimowe wieczory. Wartość czytania potwierdzają wciąż najnowsze badania naukowe. Przypomnijmy krótko, że czytanie/słuchanie czytania między innymi:

– poszerza wiedzę

– rozwija słownictwo, wyobraźnię, empatię

– redukuje stres

– wzmacnia koncentrację

– poprawia pamięć

– wpływa na lepsze zdrowie i funkcjonowanie społeczne

Nie zapominajmy również o tym, że głośne rodzinne czytanie wpływa na budowanie pozytywnych więzi między rodzicami a dziećmi, podnosi ich poczucie własnej wartości oraz wpływa na ich wszechstronny rozwój. Naukowcy potwierdzają pozytywny wpływ czytania na dziecko od pierwszych dni po narodzeniu, a nawet jeszcze w życiu prenatalnym. Zatem wykorzystujmy każdą wolną chwilę i czytajmy!

Urszula Cioch

PS Gdyby Mikołaj zapomniał o przyniesieniu lektur, w prezencie zamieszczam bajeczkę o przygodach Szyszka, którą ułożyliśmy w zeszłym roku szkolnym razem z Krystianem, Rafałem, Dominiką oraz Weroniką. Szyszek czyli ludzik zbudowany z szyszek i patyków znalezionych w lesie w pobliżu szkoły inspirował nas do wymyślania niewiarygodnych czasem perypetii, był wiernym towarzyszem i obserwatorem życia szkolnego oraz aktualnych pasji uczniów, jak ta Rafała dotycząca geografii. Cieszę się, że dzięki cotygodniowym notatkom Szyszek przetrwa w naszej pamięci, a też inni uczniowie będą mieli okazję z nim się zapoznać.

Z tej okazji proponuję zabawę. Proszę wszystkich chętnych uczniów o wykonanie ilustracji do tego tekstu. Jak wygląda Szyszek? A jak go sobie wyobrażacie? Można puścić wodze fantazji i narysować, namalować czy wykleić portret Szyszka.

Gotowe prace proszę przynosić do pani Uli. Nagrodą będzie umieszczenie ich na stronie internetowej szkoły!

Przygody Szyszka

 

 

 

Szyszek i wiosna w interpretacji Magdy

Szyszek w interpretacji Dominika

 

TRZECH KRÓLI

Na lekcji religii uczniowie z klasy Ia-IIa poznali zwyczaje związane z uroczystością Objawienia Pańskiego. Wysłuchali fragmentu biblijnego o pokłonie mędrców ze Wschodu, obejrzeli krótki film z Orszaku Trzech Króli. Z pomocą nauczyciela przygotowali piękne papierowe korony, które z chęcią założyli na głowy i ze śpiewem maszerowali po klasie.

Agnieszka Sobota

Spotkanie jasełkowe

Dnia 17 grudnia 2021 roku spotkaliśmy się, żeby przedstawić społeczności szkolnej inscenizację pt. Niesforna klasa. Spektakl przygotowali uczniowie zarówno szkoły podstawowej jak i szkoły przysposabiającej do pracy pod opieką pań: Ewy, Uli oraz Agnieszki.
Przedstawienie przypomniało nam o podstawowych wyborach w życiu, żebyśmy wybierali dobro zamiast zła, wolność zamiast niewoli i otwierali serca zamiast je zamykać.
Na zakończenie spotkania jasełkowego odwiedził nas niespodziewany gość prosto z Laponii, który obdarował wszystkich grzecznych uczniów wspaniałymi prezentami. Dziękujemy!!!
W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia cała szkolna ekipa teatralna składa społeczności szkolnej najserdeczniejsze życzenia Wesołych świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku!
Ewa Poważa
Urszula Sieńkowska-Cioch
Agnieszka Sobota
Katarzyna Niedźwiecka
Katarzyna Kasjanowicz

Agnieszka Turowska
PS Składamy specjalne podziękowania panu Dyrektorowi za kurtynę teatralną, a panu Darkowi za jej zamontowanie!

Przygoda świnek

Pewnego razu cztery świnki z Augustowa pojechały na wycieczkę do Ełku. Były to: Milka, Peppa, Kubusia i Gugusia.
Świnki dojechały do Ełku autobusem. Tam na dworcu czekał na nie ich przyjaciel Elek, który mieszkał w Ełku.

– Cześć – powiedziały świnki.
– Część – odpowiedział Elek – Zapraszam was na herbatę do mego domu.
– Świetnie – powiedziała Milka.
– Dobrze – dodała Peppa.
– Zgadzam się – zachrumkała Kubusia.
– Podoba mi się ten pomysł – zawołała Gugusia.

I wszystkie świnki poszły do domu Elka na herbatę.
Elek mieszkał w dużym domu z fioletowej cegły z czerwonym dachem. W tym domu świnki zasiadły do herbaty. Kiedy spokojnie rozmawiały, nagle do drzwi ktoś mocno zastukał.
– Kto tam? – zapytał Elek.
– To ja. Wilk! Będę dmuchał tak mocno, aż zdmuchnę ten domek, a was wszystkie zjem!

– Cha, cha, cha – roześmiały się świnki.
– Dmuchaj sobie wilku, aż dostaniesz zapalenia gardła – powiedział Elek, nic a nic nie bojąc się.
I razem z gośćmi zabrał się do picia herbaty. Po herbacie zaprosił świnki z Augustowa na nocleg w Ełku.
A wilk dmuchał i dmuchał, aż dostał zapalenia gardła i musiał położyć się do szpitala.
Z murowanego domku Elka nie spadła nawet jedna dachówka.
Koniec
Nową przygodę świnek wymyślili uczniowie klasy IVa pod opieką pani Uli Cioch

Indianie i Wikingowie czyli trudna ale możliwa przyjaźń!!!

Trzeciego grudnia na całym świecie obchodzimy ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W tym roku w naszej szkole obchody odbyły się 26 listopada i połączone były z Andrzejkami. Na początku społeczność szkolna zapoznała się, w formie prezentacji multimedialnej, z informacjami na temat genezy uroczystości, idei integracji, wartości międzyludzkich oraz potrzeb i praw osób niepełnosprawnych. Następnie uczniowie klasy V-VI-VII wyrecytowali wiersz „Zostań moim przyjacielem” autorstwa Elizy Rozdoba. Prezentacja filmiku „Pomagając innym, pomagasz sobie”, którego bohaterami są uczniowie naszej szkoły wzbudziła wiele emocji i pozytywnych uczuć. W dalszej części uroczystości uczniowie poprzez przygotowane przez siebie opaski – pióropusze i akcesoria przeobrazili się w Wikingów oraz Indian i wspólnie z zaproszonymi wolontariuszami z Hufca Pracy wysłuchali bajki muzycznej „Wikingowie i Indianie” zaprezentowanej przez artystów Arte-Muza z Białegostoku. W trakcie interaktywnej audycji poznaliśmy historię przyjaźni między Wikingami i Indianami poprzez wspólne śpiewanie oraz zabawy ruchowe odzwierciedlające gry prezentowanych postaci, takie jak: strzelanie z łuku do tarczy czy przejście przez „rzekę po kamieniach”. W andrzejkowy klimat wprowadzili nas zaproszeni wolontariusze przygotowując tematyczne wróżby. Po wspólnie zjedzonym poczęstunku odzwierciedlającym posiłek Wikingów i Indian, uroczystość zakończyliśmy wspólną zabawą przy muzyce.

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi, Panu Staroście Augustowskiemu i Stowarzyszeniu Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych „Wśród Nas” za pomoc w organizacji i sfinansowaniu tego wyjątkowego dnia.

Szulewska, A. Turowska, A. Karbowska, K. Kasjanowicz, A. Ostrowska, J. Turkowska