• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zespół Szkół Specjalnych w Augustowie

Dzień Absolwenta

Email Drukuj PDF

27.03.2012 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy z absolwentami. Było to bardzo ważne i ciekawe spotkanie, które przebiegało pod hasłem „Moja aktywność społeczna i zawodowa”.

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy spotkali się z absolwentami, którzy podzielili się swoją wiedzą i życiowym doświadczeniem nabytym po ukończeniu szkoły. Byliśmy ciekawi losów naszych starszych kolegów i koleżanek. Dzięki spotkaniu dowiedzieliśmy się, że nasi absolwenci podejmują pracę na otwartym rynku pracy, objęci są terapią w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Augustowie oraz uczestniczą w zajęciach Środowiskowego Domu Samopomocy w Augustowie. Podczas dyskusji staraliśmy się odpowiedzieć na pytania: „Dlaczego warto uczestniczyć w terapii?” oraz „Dlaczego warto pracować?”. Odpowiedzi na postawione pytania stały się cennymi wskazówkami w podejmowaniu decyzji w podejmowaniu aktywności zawodowej przez osoby niepełnosprawne intelektualnie. Takie rozmowy okazały się być niezwykle istotne i mieć ogromne znaczenie dla kształtowania podstaw oraz budowania poczucia wartości wśród uczniów i gości. Spotkanie to stało się również okazją do poznania wytworów własnej pracy twórczej, zarówno absolwentów, jak i naszych uczniów, gdyż spotkaniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych i rękodzielniczych. Dzięki zaangażowaniu w wypiek ciast w pracowni gospodarstwa domowego, nasi uczniowie mogli poczęstować koleżanki i kolegów własnymi słodkościami i herbatą.

p. Ewa Łoboda

p. Małgorzata Poźniakowska

Spotkanie warsztatowe z psychologiem

Email Drukuj PDF

Dnia 22 marca 2012r. odbyło się spotkanie warsztatowe uczniów klas gimnazjalnych i Szkoły Przysposabiającej do Pracy z panią psycholog Zofią Piłasiewicz. Celem zajęć było uświadomienie uczniom, po co istnieją zasady kulturalnego zachowania, gdzie i jakie z nich obowiązują, które zachowania są powszechnie uważane za niewłaściwe. Podczas spotkania uczniowie wskazywali zachowania wyrażające szacunek, podawali przykłady takiego zachowania. Podsumowaniem  tego ćwiczenia były zajęcia relaksacyjne „Gwiazda szacunku - kultura i szacunek tworzą mój dobry wizerunek”. Kolejnym ćwiczeniem była „Sztuka rozmowy”, podczas której młodzież wskazywała cechy kulturalnego i niekulturalnego rozmówcy. Atrakcyjnym i zarazem aktywizującym ćwiczeniem była nauka wyrażania pozytywnych komunikatów zwrotnych „Lubię Cię za …”, „Podoba mi się w Tobie…” . Spotkanie zakończyło się iskierką przyjaźni.

„Grzeczność nie jest nauką łatwą, gdyż zasady dobrego wychowania dotyczą wielu sfer życia, więc aby kulturalnie zachowywać się w różnych okolicznościach, trzeba znać bardzo dużo reguł. Ale sama znajomość zasad nie wystarczy, konieczna jest umiejętność ich stosowania. Wtedy dobre maniery nie krępują, a wprost przeciwnie – zapewniają swobodę i poczucie bezpieczeństwa oraz nienaganną opinię wśród innych ludzi”- niech ten cytat będzie podsumowaniem spotkania.

p. Zofia Ciszewska

"Wiosna, wiosna ach to Ty..."

Email Drukuj PDF

21 marca oficjalnie przywitaliśmy nową porę roku. Zorganizowane zostały wspólne zajęcia, na których zapoznaliśmy się z wiosennymi obrzędami, przypomnieliśmy jakie są pierwsze oznaki wiosny oraz rozwiązywaliśmy wspólnie zagadki. Podsumowaniem zajęć było wykonanie Marzanny. Wszyscy uczniowie chętnie zabrali się do pracy tworząc postać z gazet oraz ubierając ją w kolorowe materiały. Ze względu na pochmurną pogodę i niemożność wyjścia ze szkoły, nasza Marzanna nie została tradycyjnie spalona nad rzeką, lecz pozostała spalona w domowym piecu.

p. Agnieszka Burniewicz

Leśnik z pasją

Email Drukuj PDF

Dzisiaj mieliśmy przyjemność spotkać kolejną osobę z pasją. Naszym gościem był Pan Roman Rogoziński, leśnik zajmujący się edukacją oraz pasjonat uwieczniania przyrody na fotografiach. Prezentacja multimedialna złożona z niepowtarzalnych zdjęć, przedstawiających przyrodę Nadleśnictwa Suwałki - odmienność ukształtowania terenu, rosnących drzew, cieków wodnych oraz porastającej roślinności była dla nas nowym doświadczeniem. Dodatkowym atutem były bardzo ciekawe opowieści Pana Romana związane z jego pracą oraz „bezkrwawymi łowami” z aparatem fotograficznym. Miłą niespodzianką były pocztówki  oraz zakładki do książek wydane we współpracy z Fundacją „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Dostaliśmy też 3 pudełka puzzli przedstawiających zwierzęta leśne.

p. Agnieszka Joanna Turowska

Stypendium sportowe dla Tomasza Goworowskiego

Email Drukuj PDF

W Zespole Szkół Specjalnych w Augustowie jest wielu sportowców odnoszących duże sukcesy w licznych zawodach sportowych. Na pewno jednym z najbardziej wyróżniających się jest Tomasz Goworowski uczeń klasy III Gimnazjum i zawodnik sekcji sportowej „Kormorany”.

Kariera Tomka sięga 2004r., kiedy jeszcze jako mały chłopak reprezentował szkołę w turniejach piłki nożnej. Przez następnych 8 lat zdobył w sumie 21 medali w zawodach różnej rangi. Szczególnie obfity w sukcesy sportowe był rok 2011. Najważniejsze z nich to:

-3 medale ( złoty, srebrny i brązowy) w IV Podlaskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych  Białystok 2011

-2 medale ( złoty i brązowy) w IV Podlaskich Regatach Kajakowych Olimpiad    Specjalnych Augustów 2011

- brązowy medal w Europejskim Tygodniu Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych 2011

- srebrny medal w VI PodlaskimTurnieju Hokeja Halowego Olimpiad Specjalnych –  Bielsk Podlaski 2011.

Bardzo dobrze zaprezentował się również w VIII Ogólnopolskich Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Kielce – Skarżysko-Kamiennna 2012  zdobywając z drużyną brązowy medal.

Wyniki te doceniła Rada Powiatu Augustowskiego przyznając Tomaszowi stypendium szkolne za wyniki sportowe. Wręczenie nagrody odbyło się 21 marca w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Specjalnych. Na uroczystość przygotowaną przez p.Chilickiego, p.Zadrożnego  i p.Obuchowską przybyli znamienici goście: naczelnik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu  Starostwa Powiatowego, Pani Bożena Kondracka, pracownik Wydziału Pani Joanna Stefanowska, państwo Grażyna i Eugeniusz Goworowscy - rodzice Tomka, przedstawiciele Rady Rodziców i cała społeczność szkolna.

Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentacje multimedialne dotyczące działalności Olimpiad Specjalnych, sekcji sportowej „Kormorany” i osiągnięć sportowych Tomasza Goworowskiego.

Uroczystego wręczenia stypendium dokonała pani naczelnik, Bożena Kondracka.

Nagroda Tomka jest przykładem dla innych zawodników naszej sekcji, że wytężona praca, dużo chęci, upór i odrobina talentu prowadzi do sukcesu.

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MISTRZEM!!!

 

p. Zbigniew Zadrożny

Strona 91 z 94