• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zespół Szkół Specjalnych w Augustowie

Muzyczna uczta

Email Drukuj PDF

Dzień 3 grudnia Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła jako Międzynarodowy Dzień Osób  Niepełnosprawnych. W naszej szkole obchody tego święta odbyły się bardzo uroczyście 7 grudnia 2011 roku. Wszyscy uczestnicy imprezy dekorowali uśmiechami „drzewko przyjaźni”. Zostało ono wniesione na scenę goszczącej nas auli ACE. Licznie przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Augustowa, pan Kazimierz Kożuchowski, pani Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Augustowie, pani Bożena Kondracka, siostra Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Helena Kamińska,  Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, pani Zofia Grajewska, dyrektor PSM I st. w Olecku, pani Elżbieta Rzepecka. Inauguracyjny koncert dała orkiestra i chór Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. I. J. Paderewskiego w Olecku pod dyrekcją  pana Tomasza Gawrońskiego i pani Agaty Bagan . Muzyka na żywo w wykonaniu orkiestry, a następnie orkiestry i chóru była prawdziwą ucztą muzyczną, a wspaniałe wykonanie standardów muzyki rozrywkowej wzbudziło radosny nastrój.

Następnie rozpoczęły się prezentacje X Przeglądu Piosenki „Wśród Nas”. W tym roku, oprócz wykonawców z naszej placówki, uczestniczyli w nim uczniowie  Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grajewie, a także Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Suwałkach oraz Domu Pomocy Społecznej w Augustowie, jak również Środowiskowego Domu Samopomocy oraz uczniowie klas integracyjnych Szkoły Podstawowej nr 2 i Zespołu Szkół Samorządowych. Różnorodność występów i repertuaru pokazuje coraz wyższy poziom wykonawców, dbałość o ciekawe stroje ( bo były Mikołajki, królewna i książę, piraci, Smerfy, damy oraz żołnierze) podkreśla zaangażowanie młodych wykonawców i ich opiekunów w przygotowanie swoich występów. Wspaniała publiczność, wśród niej także młodzież klas ACE dbała, aby każdy był nagrodzony owacją oklasków. A po występach na wykonawców czekały ciekawe nagrody ufundowane przez organizatorów dzięki sponsorom: Starostwa Powiatowego w Augustowie oraz Urzędu Miejskiego w Augustowie.

Dla wszystkich obecnych przygotowany był także słodki poczęstunek, a wspaniałe ciasta wzięły udział w konkursie na najwykwintniejszy wypiek. Wygrała Karpatka i Miodownik. W trakcie trwania uroczystości odbywał się kiermasz ciast oraz wytworów wykonanych przez uczniów w pracowniach: wikliniarskiej, witrażu oraz ceramicznej.

Zorganizowana z takim rozmachem impreza wymagała współpracy wielu nauczycieli i pracowników naszego Zespołu Szkół, ale efekt na pewno był wart wysiłku, a zadowolone oblicza osób uczestniczących w imprezie i ich spontaniczna radość przekonują do kontynuowania takich obchodów za rok.

M.G.

 

 

 

 

Dogoterapia w naszej szkole

Email Drukuj PDF

Dogoterapia znana także pod nazwą kynoterapia, jest metodą wykorzystującą psy między innymi w rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz  w terapii osób samotnych i starszych. Główne działanie tej terapii kontaktowej, polega na kontakcie fizycznym z psem oraz nawiązaniu z nim więzi psychicznej.

W naszej szkole jesteśmy otwarci i chętni do poznawania i wprowadzania nowych metod i technik wspomagających rozwój naszych uczniów. Jedną z takich metod jest dogoterapia. Aby przybliżyć tą metodę rodzicom uczniów, w naszej szkole, 30 listopada 2011r., odbyło się spotkanie rodziców i nauczycieli z dogoterapeutą panem Witoldem Grabowskim.

Pan Witold Grabowski przybył na spotkanie z dwoma wspaniałymi, szkolonymi pieskami rasy Alaskan Malamut. Rodzice i nauczyciele z zainteresowaniem przysłuchiwali się zagadnieniom związanym z tą metodą oraz zadawali pytania, na które pan Witold chętnie odpowiadał. Spotkanie przebiegało w miłej, serdecznej atmosferze, a sympatyczne czworonogi wpływały na jego wyjątkowość.

Pani dyrektor szkoły, Bożenna Łukaszewicz, zapewniła zainteresowanych rodziców uczniów, że jeżeli wyrażą oni zgodę na uczestniczenie ich dzieci w takiej formie zajęć, to zajęcia z dogoterapii będą odbywały się w naszej szkole.

Już w grudniu odbędą się pierwsze zajęcia z udziałem psa. Mamy nadzieję, że będą one odbywały się cyklicznie i będą przynosiły wymierne korzyści naszym wspaniałym uczniom.

p. Agata Renda

Uroczystość pasowania nowych uczniów oraz obchody Święta Niepodległości

Email Drukuj PDF

Dnia 14. 11. 2011r. odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz pasowanie nowych uczniów placówki.

W poczet uczniów ZSS przyjętych zostało 13 uczniów. Zanim dokonano pasowania wszyscy uczniowie zostali poddani różnym próbom - konkurencjom sportowym, po przejściu których, złożyli uroczyste ślubowanie.

Część uroczystości związana z Narodowym Świętem Niepodległości rozpoczęła się projekcją multimedialną wzorowaną na telewizyjnych „Wiadomościach” przedstawiającą historię święta. Następnie uczestnicy wysłuchali programu poetyckiego „Jest taki kraj”. Zarówno wiadomości jak program poetycki przygotowały klasy I-II oraz  II-III b Gimnazjum nr 5.

Po występach uczniów swój program muzyczno - poetycki złożony z utworów patriotycznych i regionalnych zaprezentował augustowski chór „Złota Jesień”.  Uroczystość zakończył zaproszony gość p. Izydor Bronakowski, który podzielił się swoimi wspomnieniami z zesłania na Syberię oraz przedstawił własną interpretację wierszy o tematyce patriotycznej.

Publiczność w skupieniu wysłuchała wszystkich wykonawców, a wspólne śpiewanie było okazją do podtrzymania więzi łączących pokolenia

i rozwijania uczuć patriotycznych.

p. Urszula Sieńkowska - Cioch

p. Ewa Poważa

Strona 91 z 91