• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zespół Szkół Specjalnych w Augustowie

Święto Konstytucji 3 Maja

Email Drukuj PDF

3 maja na Rynku Zygmunta Augusta odbyły się uroczystości upamiętniające 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W obchodach wzięły udział władze samorządowe, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, służb mundurowych, partii politycznych, szkół oraz mieszkańcy Augustowa. Uroczystości uświetniły występy Orkiestry Dętej OSP Lipowiec oraz Zespołu Tańca Ludowego „Bystry” działające przy Augustowskich Placówkach Kultury. Po wystąpieniach okolicznościowych zapalono znicze i złożono kwiaty pod pomnikiem.
Następnie zgromadzeni przemaszerowali ulicami miasta do Bazyliki Mniejszej NSJ, gdzie odprawiona została Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy, pani wicedyrektor Bożena Łukaszewicz i rodzice.

p. Agnieszka Sobota, p. Joanna Bienasz

Jesteście Wielcy! Brawo dla Was!

Email Drukuj PDF

SPOTKANIE Z MEDALISTAMI ŚWIATOWYCH IGRZYSK OLIMPIAD SPECJALNYCH AUSTRIA 2017

ORAZ

PODSUMOWANIE ZAJĘĆ WYCHOWANIA WODNEGO W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

20 kwietnia 2017 roku społeczność Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie spotkała się ze swoimi kolegami, którzy właśnie wrócili z brązowymi medalami Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych z Austrii. Dwaj absolwenci Tomasz Goworowski, Michał Lenkiewicz oraz uczeń szkoły Krzysztof Rutkowski w Austrii,  razem z reprezentacją Polski hokeja halowego zdobyli brązowy medal. Podczas spotkania zaprezentowali swoje medale. Z pomocą nauczycieli zostały przygotowane prezentacje multimedialne, na podstawie których medaliści opowiadali o przeżyciach, pokazywali zdjęcia, prezentowali sprzęt do hokeja halowego. Podczas spotkania zachęcali swoich młodszych kolegów do kontynuacji sportowych tradycji szkoły. Tomasz, Michał i Krzysztof są kolejno szóstym, siódmym i ósmym uczniem w historii szkoły, którzy wrócili z medalami z zawodów międzynarodowych. Do tej pory uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie przywozili medale z Chin, Grecji, Polski, Belgii a teraz Austrii.

W spotkaniu z olimpijczykami wziął udział Starosta Powiatu Augustowskiego Pan Jarosław Szlaszyński, który na koniec spotkania wręczył uczniom listy gratulacyjne wraz z drobnymi upominkami. Jednocześnie podziękował im za reprezentowanie naszego regionu na arenie międzynarodowej oraz życzył dalszych sukcesów sportowych. Ponadto starosta docenił pracę dwóch nauczycieli,  pana Zbigniewa Zadrożnego i Roberta Chilickiego, którzy włożyli dużo pracy w przygotowanie młodych sportowców, wręczając im podziękowania i listy gratulacyjne.

Spotkanie z medalistami zakończyło się uroczystym wpisaniem Tomasza Goworowskiego, Michała Lenkiewicza oraz Krzysztofa Rutkowskiego na listę uczniów, którzy  zdobyli medale na zawodach międzynarodowych. Miejsce 9 na liście zajął symboliczny znak zapytania, a nauczyciele wychowania fizycznego skierowali pytanie do swoich uczniów „kto z Was będzie następny na liście?”.

W drugiej części spotkania nauczyciele wychowania fizycznego podsumowali zajęcia z wychowania wodnego, które odbyły się w roku szkolnym 2016/2017. W zajęciach tych wzięło udział 39 uczniów Zespołu Szkół Specjalnych. W ramach zajęć zorganizowano trzy imprezy sportowe. W październiku „Rozpoczęcie roku sportowego”, w grudniu Mikołajkowy Turniej Pływacki o Puchar Świętego Mikołaja (uczestniczyli w nim również uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Suwałkach), w kwietniu ogólnoszkolną imprezę sportową „Z pływaniem za pan brat”. Nauczyciele podkreślili, jak wielką rolę wychowanie wodne odgrywa w rozwoju fizycznym uczniów. Podziękowali Panu staroście Jarosławowi Szlaszyńskiemu za możliwość organizacji zajęć na pływalni naszym uczniom.

Kolejno wszystkim uczestnikom wychowania wodnego starosta Jarosław Szlaszyński wraz z dyrektorem szkoły Romanem Krzyżopolskim i wicedyrektorem Bożenną Łukaszewicz wręczyli pamiątkowe medale i dyplomy oraz owoce ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Augustowie.

Na koniec dyrektor szkoły Pan Roman Krzyżopolski podziękował Panu staroście za wspieranie wszystkich inicjatyw sportowych szkoły, a tym samym za wspieranie sportowców z niepełnosprawnością intelektualną.

Zdjęcia: p. Zbigniew Bartoszewicz

VII KONKURS RECYTATORSKI „JAN PAWEŁ II – NASZ PATRON"

Email Drukuj PDF

4 kwietnia 2017 roku odbył się konkurs recytatorski „ JAN PAWEŁ II – NASZ PATRON”. W tym roku szkolnym to już siódma edycja.

Pierwszy konkurs recytatorski odbył się w 2011 roku. Uroczystość ta wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń szkoły.
Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem, gdyż do recytacji zgłosili się uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i przysposabiającej do pracy.  Recytację oceniało jury w składzie: pan dyrektor Roman Krzyżopolski, pani wicedyrektor Bożenna Łukaszewicz oraz pani Ewa Łoboda.
Uczestnicy, widzowie, jury podziwiali interpretację recytowanej poezji Jana Pawła II i utwory o Janie Pawle II.

A oto nagrodzeni w konkursie:

SZKOŁA PODSTAWOWA nr 7, klasa I-II-III

I miejsce:
1. Aleksandra Karpińska
2. Aleksandra Kuklińska
3. Marta Siedlecka
4. Marta Omiljan
5. Dominik Wardziejewski
6. Tomasz Sztuk

GIMNAZJUM nr 5
I miejsce - Izabela Goliczewska
II miejsce - Sebastian Malinowski, Karina Karwowska
III miejsce - Katarzyna Kuklicz

SZKOŁA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY
I miejsce - Aleksandra Tyszka
II miejsce -  Natalia Buławko
III miejsce - Barbara Hanc.

GRATULUJEMY !!!

Organizatorzy:

p. Katarzyna Niedźwiecka, p. Katarzyna Kasjanowicz, p. Monika Obuchowska

WESOŁYCH ŚWIĄT

Email Drukuj PDF

 

AUSTRIA 2017

Email Drukuj PDF

W dniach od 19 do 25 marca 2017 r. Austria gościła 2700 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną ze 106  państw. Była to największa impreza sportowa 2017 roku. Schladming, Ramsau i Graz były areną zmagań sportowców.

Polska reprezentowana była przez 46 sportowców, którzy startowali w pięciu dyscyplinach sportowych:

  • narciarstwie alpejskim,
  • narciarstwie biegowym,
  • biegu na rakietach śnieżnych
  • łyżwiarstwie szybkim
  • hokeju halowym.

Zawodnicy klubu sportowego „Kormorany” działającego przy Zespole Szkół Specjalnych w Augustowie reprezentowali nasz kraj w hokeju halowym. Dwóch absolwentów szkoły Michał Lenkiewicz i Tomasz Goworowski oraz ich młodszy kolega, uczeń drugiej klasy Szkoły Przysposabiającej do Pracy, Krzysztof Rutkowski.

Do kadry kraju zakwalifikowali się podczas Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które odbyły się w Zakopanym i Białymstoku w 2016r. Jednak, aby dostać się do kadry, musieli pokazać swoje umiejętności razem z kolegami ze szkoły podczas zawodów wojewódzkich. Sześciu reprezentantów naszego klubu znalazło się w kadrze województwa, a później trzech po obozie przygotowawczym w Zakopanym, trafiło do kadry Polski. Nominację Olimpijską odebrali z rąk Ministra Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej Pana Witolda Bańki. Ceremonia odbyła się w dniu 12.03.2017r.  w hotelu Marriott.

Hokej halowy to dyscyplina sportu mało znana,  jednak spopularyzowana pośród zawodników Olimpiad Specjalnych. Zasady gry jak w hokeju na lodzie, z tą różnicą, że gramy na hali, a nie na lodowisku. Niektórzy porównują tę dyscyplinę do unihokeja, jednak bliżej jej do hokeja na lodzie - wysokie bandy, kaski, ochraniacze i twarda męska gra, bark w bark.

Cała przygoda zaczyna się 15 marca 2017r. w Graż, gdzie Polska reprezentacja aklimatyzowała się przed igrzyskami korzystając z programu miast goszczących. Trenowali, zwiedzali okolicę podziwiając piękne widoki. Integrowali się ze społecznością lokalną poznając tamtejsze obyczaje i kulturę podczas festynu. Zakwaterowani w hotelu, bawili się i odpoczywali nabierając sił przed zawodami.

Na stadionie Planai w Schladming odbyła się wyjątkowa Ceremonia Otwarcia Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Na scenie występują m.in. Jason Mraz i Helene Fischer, której piosenka „Fighter” jest oficjalnym utworem Igrzysk. Oficjalnego otwarcia Igrzysk dokonał Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen. Zapalenie Znicza poprzedziła wspaniała defilada wszystkich 106 reprezentacji, biorących udział w Igrzyskach. Polską Reprezentację Olimpiad Specjalnych wprowadzali Minister Sportu Witold Bańka i Honorowa Prezes Olimpiad Specjalnych Polska Katarzyna Frank Niemczycka.

Olimpiady Specjalne to jedna z trzech organizacji na świecie mająca prawo do ognia olimpijskiego. Dlatego igrzyska Olimpiad Specjalnych, są na równi traktowane jak Olimpiada i Paraolimpiada. Każdy sportowiec na świecie marzy, aby złożyć przysięgę olimpijską i wziąć udział w tym wielkim święcie sportu. Nasi zawodnicy 18 marca 2017r. podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpiad Specjalnych wypowiedzieli słowa przysięgi:

„Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku.”

Według ministra Witolda Bańki, który odwiedził naszych reprezentantów na arenach sportowych w Austrii, zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną reprezentują najczystszą ideę sportu – zdrowej rywalizacji i szczerej radości.

Jednak szybko trzeba było wrócić do rzeczywistości, bo już następnego dnia mecze preeliminacyjne Polska – Algieria 3:0. Mecz na otwarcie naszej grupy nastawił drużynę pozytywnie, następnie starcie ze Szwecją wygrane przez naszych 2:0. Kolejnym przeciwnikiem były Chiny i pomimo, że nasza reprezentacja wyglądała jak Goliat to szybkość była po stronie przeciwnika. Pojedynek okrzyknięty najładniejszym meczem igrzysk zakończony remisem 4:4. Cytując Krzysztofa Rutkowskiego „ …byli wszędzie, człowiek nie widział krążka, tak szybko przebierali nogami”. Po preeliminacjach na naszych chłopaków czekały reprezentacje Trinidadu, Maroka i Tajwanu, a następnie Kenia, która pokonała nas 5:2, jak się później okazało została złotym medalistą, który w finale pokonał reprezentację Chin. Nasza reprezentacja rozegrała przepiękny mecz o trzecie miejsce z Saint Lucią. Wynik otworzył Michał Lenkiewicz strzelając na 1:0, jednak przeciwnik nie był dłużny i jeszcze             w pierwszej tercji było 1:1. Później gra przeniosła się na środek boiska, a żadna z drużyn nie chciała się odsłonić. Dopiero w końcówce nasza reprezentacja wykorzystała chwilę dekoncentracji przeciwnika i strzela bramkę na 2:1. Półtora minuty trwało bombardowanie polskiej bramki jednak nasi reprezentanci dotrwali bez uszczerbku bramkowego do końcowej syreny, tym samym wrócili do domu z brązowym medalem. W całym turnieju zawodnicy z Augustowa strzelili dla reprezentacji kraju 6 bramek (Tomasz Goworowski -1, Krzysztof Rutkowski – 2,  Michał Lenkiewicz -3).

Ostateczny dorobek Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na Światowych Zimowych Igrzyskach to 39 medali (10 złotych 15 srebrnych i 14 brązowych). Wszyscy nasi sportowcy wykazali się wspaniałą sportową postawą i dzielnie rywalizowali w swoich konkurencjach.

Gratulujemy !

Spotkanie z naszymi Olimpijczykami odbędzie się 20 kwietnia o godzinie 11.00 w Zespole Szkół Specjalnych w Augustowie przy Al. Kardynała Wyszyńskiego 3B.

Serdecznie zapraszamy!

Strona 9 z 91