• Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

Zespół Szkół Specjalnych w Augustowie

SUKCESY UCZNIÓW W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

Email Drukuj PDF

 

SZKOŁA PODSTAWOWA

KL. IVA

Dominika Formejster i Rafał Harmuszkiewicz -  zajęli II miejsce w  Regionalnym Konkursie Plastycznym „Muzyczne inspiracje”

KL. IV C

- zdobyła I miejsce za szopkę bożonarodzeniową w XVII Miejskim Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych pod hasłem „Idźcie i głoście” pod patronatem Burmistrza Miasta Augustowa

- I miejsce w konkursie organizowanym przez Osiedlowy Dom Kultury „Przegląd Wielkanocnej Plastyki Obrzędowej”

- w ogólnoszkolnym konkursie  profilaktycznym – Moje bezpieczeństwo zależy ode mnie:

I miejsce zajął Damian Mościński, II miejsce - Mateusz Stepka

- VIII Regionalnym Konkursie Plastycznym „Inspiracje muzyczne” w PSM Ist. w Augustowie:  I miejsce Mateusz Stepka,  III miejsce  i nagroda specjalna p. Lilliany Anny Zielińskiej

 

GIMNAZJUM

KL.I-IIG

-II miejsce w szkolnym konkursie plastycznym ,,Moje bezpieczeństwo zależy ode mnie" zajął Kacper Wojtulewicz

-wyróżnienie w konkursie plastycznym ,,Tradycje i Obyczaje Polaków" zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku  otrzymał Mateusz  Judycki

-K. Karwowska – II miejsce, M. Judycki – III miejsce w konkursie plastycznym „Sto bajek Jana Brzechwy” w Bibliotece Miejskiej w Augustowie

-uczniowie otrzymali wyróżnienie  w konkursie plastycznym ,,Legendy, podania i baśnie Augustowa" zorganizowanym przez Bibliotekę Miejską w Augustowie

-nagrodę główną w konkursie plastycznym ,,Św. Jan Paweł II w harmonii z przyrodą" organizowanym przez Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Surażu otrzymał Mateusz Judycki,  a Kacper Wojtulewicz - wyróżnienie

-I miejsce w międzyszkolnym konkursie plastycznym ,,Razem w Europie" zorg. przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Waldemara Kikolskiego w B- stoku  zajął Kacper  Wojtulewicz, Mateusz  Judycki otrzymał wyróżnienie

KL.II-IIIG

Z inscenizacją „Kwiat paproci” klasa wzięła udział XV Przeglądzie Grup Teatralnych  Osób Niepełnosprawnych w B-stoku , w III Międzyszkolnym Festiwalu Prac Twórczych w Zespole Szkół Samorządowych w Augustowie, gdzie zdobyli wyróżnienie, na rozdaniu nagród w konkursie plastycznym, również zdobyli wyróżnienie za kolaż

W konkursie plastycznym Festiwal Palem - Sandra, Iza i Sebastian zdobyli wyróżnienia, a w konkursie literackim „List do Jana Pawła II” - Sebastian Malinowski zajął II miejsce.

 

SZKOŁA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY

KL.I-II SSPP

Aleksandra Tyszka  - zajęła I miejsce w szkolnym konkursie recytatorskim „Jan Paweł II-nasz patron”, I miejsce w konkursie plastycznym „Moje bezpieczeństwo zależy ode mnie”, Nagroda Publiczności oraz Nagroda Specjalna w VIII Regionalnym Konkursie Plastycznym "Inspiracje Muzyczne"

kl. II-IIIa

- w konkursie plastycznym "Moje bezpieczeństwo zależy ode mnie": II miejsce – Sylwia Palczewska, III miejsce – Natalia Buławko,

-w konkursie recytatorskim ,,Jan Paweł II-Nasz Patron: II miejsce -  Natalia Buławko,

-w Wojewódzkim Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Białymstoku – Hubert Chilicki – I miejsce,

-w VIII Regionalnym Konkursie Plastycznym ,, Inspiracje Muzyczne”: -Nagroda Specjalna- Sylwia Palczewska i Mateusz Ruducha, -II miejsce – Hubert Chilicki, -III miejsce Natalia Buławko i Danuta Haraburda.

Kl.IIIb

Uczniowie brali udział w VIII Regionalnym Konkursie Plastycznym „Inspiracje Muzyczne” organizowanym przez PSM w Augustowie: nagroda specjalna - Karolina Kozłowska, I miejsce - Klaudia Motybel, II miejsce - Łukasz Renkiewicz, III miejsce - Patrycja Korniłowicz, Emilia Pryzmont.

 

Zespoły rewalidacyjno-wychowawcze

Grupa I

Uczestniczka zajęć Wioleta Martyna Albinowska brała udział w XV Podlaskim  Przeglądzie Grup Teatralnych Szkolnictwa Specjalnego ,,I Ty możesz zostać aktorem” w Białymstoku, w czasie którego z zespołem Rafa wystąpiła w inscenizacji ,,W krainie marzeń”. Swoje umiejętności motoryczne zaprezentowała w czasie IX Podlaskiego Dnia Treningowego MATP w Białymstoku oraz VI Augustowskiego Dnia Aktywności Motorycznej w Augustowie.

Grupa II

Uczennice uczestniczyły w obchodach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych i XV Podlaskim Przeglądzie Grup Teatralnych Szkolnictwa Specjalnego „I Ty możesz zostać aktorem” , gdzie prezentowały swoje aktorskie uzdolnienia w przygotowanych inscenizacjach teatralnych łączących ze sobą czarny teatr i teatr cienia.  Indywidualne osiągnięcia w sferze motorycznej prezentowały w czasie IX Podlaskiego Dnia Treningowego MATP OS w Białymstoku i VI Augustowskiego Dnia Treningowego MATP.

Grupa III w Studzienicznej

- zdobyła I nagrodę dla zespołu w XV Powiatowym Przeglądzie Plastyki Obrzędowej, II nagroda trafiła do rąk Moniki Akusz i III nagroda do Marioli Masalskiej, zespół zdobył również wyróżnienie w konkursie szopek bożonarodzeniowych.

 

Zespół Arabeska – Kolorowa Nutka w Regionalnym Przeglądzie Piosenki „Złota Nutka” w Suwałkach

KOŁO KOMUNIKACYJNO-DROGOWE

Email Drukuj PDF

Działalność Koła komunikacyjno-drogowego (w ramach zajęć pozalekcyjnych) w bieżącym roku szkolnym polegała głównie na przygotowaniu uczniów do zdobycia karty rowerowej. Podczas zajęć uczniowie poznawali przepisy i znaki drogowe dotyczące pieszych i rowerzystów. Poznali też zasady bezpieczeństwa dotyczące pasażerów w różnych środkach komunikacji.

Kilka zajęć poświęconych było zdobyciu umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie mieli okazję przećwiczyć te umiejętności wspólnie z ratownikami straży pożarnej, którzy uczestniczyli w zajęciach otwartych i chętnie dzielili się swoimi umiejętnościami i doświadczeniami.

Ponadto gimnazjaliści mieli możliwość poszerzyć swoje wiadomości z zakresu znajomości zasad ruchu drogowego podczas spotkań z policjantami z Wydziału Ruch Drogowego KPP.

Swój pierwszy sprawdzian wiadomości i umiejętności zaliczyli w Miasteczku Ruchu Drogowego w Suwałkach. Egzamin na kartę rowerową pod baczny okiem p. policjantów z drogówki wypadł również pomyślnie. Pięciu gimnazjalistów: Katarzyna K., Michał M., Mateusz J., Kacper W. i Sebastian M. zdobyli kartę rowerową. Gratulujemy!

Dodatkowo w ramach działalności koła trzech uczniów ze szkoły przysposabiającej do pracy zostało przygotowanych do udziału w Wojewódzkim Turnieju Ruchu Drogowego w Białymstoku. Udział w turnieju zakończył się sukcesem naszych uczniów: I miejsce zajął Hubert Chilicki, a II miejsce Krzysztof Rutkowski. Klaudia Motybel zajęła III miejsce w testach, a V w ogólnej klasyfikacji, co też jest dużym sukcesem, gdyż w Turnieju wzięło udział ponad 40 uczestników. Serdecznie dziękujemy ratownikom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie i funkcjonariuszom policji KPP za owocną współpracę.

p. Elżbieta Barwicka


1. OLIMPIADA CZYNNOŚCI PRACY

Email Drukuj PDF

8 czerwca 2017r. Zespół Szkół Specjalnych w Augustowie był organizatorem wyjątkowej rywalizacji. W Olimpiadzie Czynności Pracy wzięły udział trzy augustowskie placówki: Środowiskowy Dom Samopomocy, Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Szkoła Przysposabiająca do Pracy. To miejsca, gdzie osoby z niepełnosprawnością intelektualną przygotowywane są do podjęcia pracy. Nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych postanowili w tym roku w ciekawej formie pokazać augustowskim pracodawcom rzeczywiste umiejętności osób z niepełnosprawnościami. Rywalizacja została zorganizowana w formie zmagań olimpijskich. Każda drużyna liczyła sześciu zawodników. Startowali oni w dziesięciu konkurencjach ukazujących ich umiejętności z zakresu pracy: pokojowej, pomocnika kucharza lub pracownika prac remontowo – budowlanych.

Jury, w skład którego weszła m.in. pani Izabela Piasecka – przedstawicielka hotelarstwa augustowskiego, oceniało rezultaty zawodników. Pod uwagę były brane jakość wykonania zadania jak również  czas – ponieważ „czas to pieniądz” – prawda? Drużyny startowały w następujących konkurencjach:

 1. Nawlekanie pościeli
 2. Składanie ręczników
 3. Prasowanie
 4. Odkurzanie
 5. Obieranie ziemniaków
 6. Krojenie warzyw
 7. Ubijanie piany z białek przy użyciu miksera
 8. Wkręcanie wkrętów przy użyciu wkrętarki
 9. Montowanie uchwytów do szuflad

10.  Malowanie płyty karton gips

Zmaganiom towarzyszył niesamowity doping zgromadzonej widowni. Po wszystkich konkurencjach okazało się, że jakość umiejętności czynności pracy zaprezentowanych podczas Olimpiady jest bardzo wysoki i charakteryzuje wszystkich zawodników na zbliżonym poziomie. Świadczyły o tym minimalne różnice w osiągniętych przez drużyny wynikach. Jednak jak na Olimpiadzie – ktoś wygrać musiał. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna ze Środowiskowego Domu Samopomocy, na drugim miejscu uklasyfikowała się Szkoła Przysposabiająca do Pracy, natomiast trzecie miejsce przypadło w udziale dla Warsztatu Terapii Zajęciowej. Wszystkie drużyny zdobyły pamiątkowe puchary, a zawodnicy zostali udekorowani medalami.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy umiejętności i postawy do pracy.

p. Elżbieta Chilicka, p. Robert Chilicki

Weseli Wędrowcy!!!

Email Drukuj PDF

20.06.2017 roku uczniowie klas IV a, b i c Szkoły Podstawowej udali się na wycieczkę do Wioski Wesołych Wędrowców w Nowej Wsi. Jest to kolejna osada mieszcząca się na Baśniowym Szklaku, zaledwie kilka kilometrów od Suwałk.  Przy pięknej pogodzie i pełni energii zwiedzaliśmy wiejskie zagrody, stragan pani Maciejowej z różnorodnymi owocami i warzywami, Kasiną Chatę, młyn wiatrowy a w nim mieliśmy okazję poznać wygląd różnych zbóż.

Z Jankiem Wędrowniczkiem i krasnoludkiem Podziomkiem poznaliśmy zagadki z życia wsi, narzędzia do łowienia ryb. Musimy wspomnieć, że nosiliśmy krasnoludkowe czerwone czapki, a ich magiczna moc pozwoliła każdemu z nas zobaczyć prawdziwego krasnoludka. Zwiedziliśmy też bociani szlak, którego pokonanie wymagało dużej odwagi i sprytu. Były też zabawy ruchowe – nić Ariadny, przerzucanie gąbek i bitwa na gąbki, gra w gumę. Na zakończenie odbyło się ognisko z pysznymi kiełbaskami. Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi, Romanowi Krzyżopolskiemu, za zorganizowanie i ufundowanie transportu oraz Stowarzyszeniu Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych „Wśród Nas” za wsparcie finansowe. Już nie możemy się doczekać kolejnej baśniowej wyprawy…

p. Agnieszka Turowska, p. Agnieszka Dobrowolska, p. Halina Szulewska

Wycieczka szkolna Mazury - Olsztyn

Email Drukuj PDF

W dniach 12 - 13 czerwca 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych wyjechali na wycieczkę do Olsztyna. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Konsulatu Św. Mikołaja w Kętrzynie. Uczniowie, o tak nietypowej porze roku, przenieśli się w baśniowy świat. Uczestnicy wycieczki poznali proces powstawania bombek. Dodatkową atrakcją było samodzielne zdobienie ich. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła młodzieży „Ziołowa Dolina”. Tutaj uczestnicy wycieczki zakwaterowali się oraz zjedli smaczny obiad. Po obiedzie animatorzy pokazali zwierzęta zamieszkujące dolinę, hodowlę ziół oraz zaproponowali mnóstwo ciekawych konkursów i zabaw.  Dopełnieniem był wspólny grill i dyskoteka. Kolejnego dnia, po porannej pobudce i wyśmienitym śniadaniu, młodzież, wraz z opiekunami, wyruszyła do Olsztyna. Głównym punktem wizyty w tym mieście było zwiedzanie Starówki oraz wizyta w planetarium. Z Olsztyna autokar zawiózł wycieczkowiczów do Mikołajek. Spacer po nich oraz zabawy w Aquaparku przypomniały wszystkim o zbliżających się wakacjach. Po sytym obiedzie około godziny 17.00 uczniowie pełni wrażeń, zmęczeni, ale szczęśliwi, wrócili do domu.

p. Katarzyna Niedźwiecka, p. Katarzyna Kasjanowicz

Strona 9 z 96