• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

SZKOŁA PODSTAWOWA

Klub Integracji Przyroda

Email Drukuj PDF

W ramach realizacji projektu Kompleksowy program rozwojowy Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie funkcjonuje koło przyrodnicze, którego celem jest realizacja tematyki związanej z przyrodą, ochroną środowiska oraz spotkaniami z osobami znaczącymi działającymi w tym obszarze. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w wymiarze dwóch godzin. Uczestnikami zajęć są uczniowie z  klas I- II –III, IV- Va, Vb Szkoły Podstawowej Nr 7 Specjalnej, a moderatorkami spotkań są ich wychowawczynie. Do tej pory odbyły się 2 spotkania. Pierwsze dotyczyło opieki nad zwierzętami domowymi, tj. psami i kotami. Specjalnym gościem tego spotkania była Adela-pies terapeuta wraz ze swoją przewodniczką p. Agatą Renda. Zajęcia pozwoliły na bezpośredni kontakt z psem, przećwiczenie prawidłowych zachowań w jego obecności, przybliżyły nam jego potrzeby i zdobyliśmy podstawowe umiejętności ich zaspokajania. Dowiedzieliśmy się także o prawach zwierząt, które ujęte są w dokumencie zwanym Konwencją praw zwierząt. Poza tym wykonaliśmy szereg kart pracy utrwalających podstawowe informacje o naszych czworonożnych przyjaciołach.

Kolejne spotkanie było wyprawą do Lecznicy dla zwierząt HIRON, po której oprowadzał nas jej właściciel, lekarz weterynarii pan Leszek Czokajło. Poznaliśmy praktyczną pracę weterynarza, zwiedziliśmy szereg specjalistycznych gabinetów. Jasio z klasy I miał wykonane badanie USG dłoni – niesamowite wrażenie zrobiło zobaczenie na ekranie monitora całkowitej budowy dłoni, ułożenia kości. Potem udaliśmy się na salę operacyjną i do laboratorium. Następnym elementem było zwiedzanie szpitala, gdzie hospitalizowane były dwa pieski – jeden ze złamaną łapką , a drugi z leczeniem wykrytej cukrzycy. Mieliśmy okazję odwiedzić psich pacjentów. Dowiedzieliśmy się, czym jest rentgen oraz jak należy dbać o zdrowie czworonożnych pupili. Pan Leszek opowiedział nam o swojej pracy, jej znaczeniu dla zwierząt domowych, hodowlanych i dzikich, a także dla  ich właścicieli. W podziękowaniu podarowaliśmy portret psa wykonany przez ucznia gimnazjum, który zawisł w honorowym miejscu recepcji kliniki. Uczniowie posiadający psy dostali kości dentystyczne, aby zadbać o ich zdrowe uzębienie. Bardzo serdecznie dziękujemy za praktyczną naukę wrażliwości i opieki nad żyjącymi wśród nas zwierzętami. Składamy też podziękowania Panu Dyrektorowi Romanowi Krzyżopolskiemu za zorganizowanie transportu naszym ciekawskim przyrodnikom.

Opiekunowie koła przyrodniczego

p. Halina Szulewska, p. Beata Augustynowicz, p. Agnieszka Joanna Turowska

Spotkania z książką

Email Drukuj PDF

W październikowy czwartek spotkaliśmy się na wspólnej zabawie z pluszowymi misiami. Jednak  przewodnikiem i głównym bohaterem naszych wielozmysłowych inspiracji były „Przygody i wędrówki Misia Uszatka” wg Czesława Janczarskiego. Czytane teksty, obejrzany filmik i wspólnie zaśpiewana wesoła piosenka pobudziły uczniów do wspólnej zabawy i odtwórczej, a potem samodzielnej  inscenizacji z pluszowymi maskotkami. Bardzo kolorowe misie stały się efektem ciekawego i aktywnego spotkania.

Natomiast 23 listopada chcąc pobudzić naszych uczniów do zabaw poznawczo –ruchowych i parateatralnych przygotowałyśmy dla nich zajęcia na podstawie wierszy naszych klasyków – Juliana Tuwima „Rzepka” i Jana Brzechwy „Na straganie”, „Kaczka dziwaczka”.  Nasze zajęcia usystematyzowały wielozmysłowo rozpoznawane przez uczniów rekwizyty przygotowane do poszczególnych wierszy. One to ustaliły kolejność czytanych i inscenizowanych wierszy. Dużo radości wzbudzało zagranie roli rzepki. Odwaga Rafała przerosła jednak jego możliwości, a w tej roli bohatersko odnalazł się i pokazał swoją wytrwałość Mateusz. Następnym wesołym akcentem była zabawa taneczna do muzycznej inscenizacji „Kaczki dziwaczki” z „ Akademii Pana Kleksa”.

Wyciszającym podsumowaniem stało się kolorowanie ilustracji do ulubionego wiersza.

p. Agnieszka Turowska, p. Halina Szulewska, p. Iwona Bagińska

„Owoce i warzywa w szkole”

Email Drukuj PDF

W bieżącym roku szkolnym po raz kolejny uczniowie szkoły podstawowej mieli możliwość przystąpienia do realizacji ogólnopolskiego programu „Owoce i warzywa w szkole” organizowanego przez Agencję Rynku Rolnego. W ramach danego działania rozszerzono program o „Mleko w szkole”, z których obecnie korzystają uczniowie klas I – V.

Realizacja programu ma na celu propagowanie wśród dzieci zdrowej diety, bogatej w owoce i warzywa oraz produkty mleczne. Każdego dnia nasi uczniowie otrzymują wspaniałą porcję różnorodnych owoców (jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, borówki itp.) i warzyw (marchewki, rzodkiewki, kalarepa), które są podane w przygotowanych indywidualnych porcjach. Do tego dołączone są soki owocowe oraz różnorodne produkty mleczne (mleko, kefir, jogurty, serki). Całość stanowi pełnowartościowy dodatek do dziennego posiłku dziecka.

Dnia 23.11.2017r. wraz z wychowawczyniami szkoły podstawowej przygotowałyśmy szkolne zajęcia integracyjne, podczas których przypomnieliśmy treści związane ze zdrowym żywieniem i jego znaczeniem dla rozwoju człowieka. Poznaliśmy zasady piramidy żywienia, polisensorycznie rozpoznawaliśmy owoce i warzywa, układaliśmy owocowe puzzle, degustowaliśmy zdrowe owocowo – warzywne przetwory przechowane w słoiku – przygotowane przez rodziców uczniów klasy I – III. Na koniec obejrzeliśmy na tablicy interaktywnej serial „EkipaChrumasa”, który w zabawny sposób przedstawia główne założenia programu.

Wiemy, że codzienne spotkania przy śniadaniu z owocami, warzywami oraz produktami mlecznymi - zmienią nastawienie dzieci do zdrowego żywienia.

Dziękujemy!!!

p. Beata Augustynowicz


„… Ślubujemy… Ojczyźnie naszej, Rzeczpospolitej Polskiej…”

Email Drukuj PDF

13 listopada 2017r. w Zespole Szkół Specjalnych odbyła się uroczystość zaprezentowana w dwóch odsłonach: Ślubowania i Pasowania na Ucznia oraz Dzień Niepodległości.

W wyjątkowej scenerii barw narodowych - najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej zostali przyjęci w poczet społeczności szkolnej. Ceremoniału przyjęcia dokonał dyrektor szkoły, pan Roman Krzyżopolski w obecności wiceprzewodniczącej Rady Powiatu w Augustowie, pani Wiesławy Jedlińskiej, zgromadzonych Rodziców oraz społeczności szkolnej. Uczniowie z godnością i dumą powtarzali przyrzeczenie „Ślubujemy…” wywołując wśród rodziców i widzów ogromne wzruszenie.

W kolejnej części uroczystości, przedstawiony został montaż słowno – muzyczny „Historia Niepodległości w obrazach”. Podczas prezentacji, mogliśmy przybliżyć uczniom jakże trudną wiedzę historyczną związaną z 99 rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. Narracja, przeplatana żywym obrazem, wspólny śpiew pieśni patriotycznych oraz hołd oddany poległym w walce o wolność – na długo zapisze się w naszej pamięci.

Organizatorzy:

p. B. Augustynowicz, p. E. Poważa

To już kolejny rok współpracy…

Email Drukuj PDF

26 października 2017r. rozpoczęliśmy kolejny cykl twórczych spotkań z naszymi przyjaciółmi - wolontariuszami. Tym razem spotkanie przebiegło w gronie nowych uczestników, co nie stanowiło żadnych barier i granic. Wręcz przeciwnie!!!

W wir wspaniałej i aktywnej pracy włączyliśmy się od samego początku spotkania. Po bliższym zapoznaniu się – zostaliśmy zaproszeni do teatru na inscenizację wiersza „Bańkowice mydlane”– aktorami byli nasi goście, a następnie my. Potem, przygotowaliśmy elementy stroju do prezentacji kolejnego wiersza „Dwa koguty”, który przedstawiliśmy w formie scenek tematycznych oraz integrujących zabaw. Dobór repertuaru na spotkanie – nie był przypadkowy. W ten sposób uczciliśmy pamięć Wandy Chotomskiej - pisarki, autorki wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży.

Serdecznie dziękujemy uczniom klasy VI Zespołu Szkół Społecznych w Augustowie wraz z paniami Joanną i Agnieszką oraz uczniom ze szkoły podstawowej w Łabętniku wraz z panią Małgosią.

Nowe przyjaźnie, nowe znajomości i tyle szczęścia oraz radości….

Dziękujemy!

Uczniowie klasy I – II – III szkoły podstawowej

p. B. Augustynowicz, p. M. Doroszko


Strona 1 z 30