• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

ZESPOŁY REWALIDACYJNO- WYCHOWAWCZE

WIEŚCI Z NAUCZANIA INDYWIDUALNEGO!!!

Email Drukuj PDF

Za nami kolejny rok nauki. Wiosna pobudza nas wszystkich do działania. Tak jak w całej szkole u Tomasza działo się też bardzo dużo. Tomek wraz ze swoją panią są bardzo aktywni i mobilni, nie obce są dla nich podróże. Te najbliższe i najczęstsze autobusami komunikacji miejskiej pozwoliły na to, że Tomasz był aktywnym uczestnikiem wielu imprez integracyjnych. Brał udział w MATP w Białymstoku oraz naszym wewnątrzszkolnym. Był obecny na koncercie w Szkole Muzycznej. Jeszcze w maju uczestniczył w lekcji otwartej w Bibliotece Miejskiej gdzie miał okazję do spotkania się ze swoimi kolegami i koleżankami ze szkoły podstawowej. Uczestniczył w imprezie z okazji Dnia Rodzica/Opiekuna, w  Dniu Dziecka w Studzienicznej.  Myślę, że był nieco zdziwiony, kiedy osobiście mógł uczestniczyć w zakupie obuwia, naprawdę wykazał się dużą cierpliwością i zrozumieniem. Poprzez wycieczki ciągle nie przestaje podróżować po swojej najbliższej okolicy.

Monika natomiast przypominała i poznawała swoje dalsze i bliższe okolice zamieszkania poprzez wiosenne wycieczki. Podczas zajęć w domu aktywnie uczestniczyła w zajęciach ruchowych,  muzycznych (które uwielbia), na miarę swoich możliwości brała udział w pracach plastycznych, często przysłuchiwała się czytanym tekstom bajek, wierszy opowiadań, które zresztą bardzo lubi. W związku z tym w  najbliższym czasie planujemy jeszcze odwiedzić Bibliotekę Miejską.

p. Iwona Bagińska

VI AUGUSTOWSKI DZIEŃ TRENINGOWY MATP

Email Drukuj PDF

Dnia 25 kwietnia 2017r odbył się w naszej szkole VI Augustowski Dzień Treningowy MATP. W imprezie wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej, nauczania indywidualnego i uczestniczki zespołów rewalidacyjno-wychowawczych. Zgodnie z ideą tego szczególnego dnia, uczestnicy czynnie brali udział w wykonywaniu wybranych aktywności motorycznych, promowali swoje indywidualne możliwości i umiejętności oraz integrowali się ze społecznością szkolną. Miłym akcentem a zarazem „rozgrzewką” przed rozpoczęciem poszczególnych konkurencji był występ nowej uczennicy – Kasi, która zatańczyła do piosenki „Zawody zacząć czas”. W wykonywaniu aktywności motorycznych, wspieraniu i dopingowaniu naszych małych sportowców pomagał gość specjalny, którym był duży, uśmiechnięty królik. Nasi dzielni sportowcy wykonywali zadania najlepiej i najpiękniej jak tylko to oni potrafią, cieszyli się, śmiali, starali się z całych sił. Po wykonaniu wszystkich konkurencji, uczestnicy losowali kolorowe znaczki z podobizną królika, a następnie w grupach układali hasła na temat sportu, które później wspólnie zostały odczytane. Na zakończenie Pani Wicedyrektor pogratulowała uczestnikom imprezy a także wręczyła pamiątkowe dyplomy, medale i upominki. Jak co roku, był to wyjątkowy dzień, pełen radości, uśmiechu, ruchu, przezwyciężania wszelkich słabości i okazywania ogromnej siły i woli ducha. Serdecznie wszystkim dzielnym sportowcom dziękujemy i gratulujemy !

p. Daria Dębowska, p. Agata Renda

n

Nasi wspaniali aktorzy w Białymstoku

Email Drukuj PDF

27.04.2017 roku dwie grupy teatralne z naszej szkoły „Rafa” oraz „Marzyciele”, wzięły udział w XV Wojewódzkim Przeglądzie Grup Teatralnych Szkolnictwa Specjalnego ,,I Ty Możesz Zostać Aktorem”, który odbył się na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury ,,Spodki” w Białymstoku.      Zespół „Rafa” zaprezentował się z teatrem cieni i czarnym teatrem w przedstawieniu ,,W Krainie Marzeń”, natomiast zespół „Marzyciele” zaprezentował inscenizację pt. ,,Kwiat Paproci”.  Wyjazd ten dostarczył naszym uczniom wielu pozytywnych wrażeń, był okazją do integracji. Uczniowie oprócz zaprezentowania swoich umiejętności aktorskich mieli możliwość oglądać występy innych aktorów. Wielką niespodzianką był występ ,,czarodzieja”, iluzjonisty, który z humorem wprowadził nas w świat magii. Reprezentanci naszej grupy, również zaprezentowali się obok niego na scenie w czasie prezentowania jednej z jego sztuczek.

Nasi uczniowie spisali się na medal. W czasie wyjazdu przestrzegali norm społecznych, bardzo kulturalnie zachowywali się w czasie obiadu oraz w czasie spożywania herbatki z ciasteczkiem. Umilali nam drogę wspólnym śpiewem oraz czytaniem książki. Zdobyli sympatię kierowcy, który zaproponował dalsze wspólne wyjazdy. Z taką grupą można jechać ,,na koniec świata”. Uczestniczki zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z zespołu ,,Rafa” udowodniły, że także w atrakcyjny sposób potrafią zaprezentować się na scenie i być wspaniałymi partnerami w tego typu wyjazdach. Wszyscy mamy nadzieję, że w przyszłym roku, nie zabraknie nas w Białymstoku. Spotykamy się za rok !!!

p. Agata Renda, p. Daria Dębowska,

p. Urszula Sieńkowska-Cioch, p. Katarzyna Kasjanowicz

Wieści z zespołów

Email Drukuj PDF

Minął I semestr roku szkolnego 2016/2017. Był to jak zwykle bardzo pracowity okres dla uczestniczek zajęć rewalidacyjno - wychowawczych. Dziewczęta systematycznie w środy rozwijały swoją sprawność w czasie realizacji programu ,,Zajęcia twórcze z gliną i masami plastycznymi’’. Wytwory prac powstałe w czasie zajęć ceramicznych pozwoliły dziewczętom pozytywnie zaistnieć w środowisku. Służyły jako prezenty osobom bliskim i znaczącym, do dekoracji sali zajęć, artykuły na kiermasz. Dodatkowo szopka, w której elementy zostały wykonane z gliny oraz szopka wykonana przez zespół ze Studzienicznej z naturalnych materiałów, zdobyły wyróżnienia w XVII Miejskim Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych.  Glina zakupiona przez naszą szkołę przynosi wiele korzyści, wpływa na podniesienie atrakcyjności i efektywności zajęć. Podobnie jest z malowaniem i tworzeniem dekoracji w pracowni plastycznej zorganizowanej w Studzienicznej, gdzie powstają ozdoby z darów lasu, odlewy gipsowe, czy obrazy Wedic Art., wyzwalające kreatywność i odblokowujące ograniczenia. Wielu pozytywnych wrażeń dostarczyły dziewczętom wycieczki po naszym mieście i okolicach Studzienicznej w czasie, których poznawały one środowisko społeczno - przyrodnicze. W czasie imprez ogólnoszkolnych, zajęć integracyjnych, poznawały wiele osób, uczyły się prawidłowych zachowań społecznych. W Mikołajki, wielką atrakcją była wizyta u nas klasy II - III gimnazjum z panią Urszulą i panią Marzeną. W czasie spotkania uczestnicy zajęć poznawali się, wspólnie wykonując prace plastyczne, wykonując różne zadania edukacyjne. Niespodzianką był występ naszych gości w teatrzyku ,,Święty Mikołaj w krainie bajek”. Na koniec spotkania wszyscy obdarowali się atrakcyjnymi prezentami. Występy aktorów z Białostockiego Teatru Lalek obserwowaliśmy w czasie przedstawień w DPS. Nasze dziewczęta należące do zespołu teatralnego ,,Rafa” również pokazały swoje umiejętności w czasie obchodów Dnia Osób Niepełnosprawnych podczas, którego wystąpiły w teatrze cieni połączonym z czarnym teatrem w inscenizacji ,,Rzeka marzeń”. Występ zdobył wielkie uznanie, a nasze aktorki udowodniły, że także mogą w ciekawy sposób się zaprezentować i zaistnieć w społeczeństwie. Dla nas nauczycieli oprócz postępów w usprawnianiu uczestniczek zajęć rewalidacyjno-wychowawczych najważniejszy jest ich uśmiech i radość z naszych codziennych spotkań.

Nauczyciele zespołów rewalidacyjno-wychowawczych:

p. Agata Renda, p. Beata Skowrońska, p. Daria Dębowska

 

Majowo - czerwcowe spotkania czytelnicze

Email Drukuj PDF

Jeszcze w maju bieżącego roku (24.05.16r.) w stałym składzie tzn. dziewczęta z zespołu rewalidacyjno - wychowawczego oraz Tomasz, uczeń nauczania indywidualnego, spotkali się na wspólnym czytaniu połączonym z zajęciami parateatralnymi przestawiającymi historię Czerwonego Kapturka.  Inspirując się czytanym tekstem i ilustracjami sami przygotowaliśmy kukiełki, a Salę Doświadczania Świata wykorzystaliśmy jako pomieszczenie, gdzie mogliśmy zaprezentować nasze przedstawienie. Aby podkreślić charakter naszych zajęć, wszystkim uczestnikom dać możliwość do bezpośredniego korzystania ze zgromadzonych wspólnie książek, Weronika wraz z Bogusią wspólnie przygotowały mały kram z książkami.

Natomiast we wtorek 21.06.2016r. w ramach realizacji programu „Spotkania z książką” odbyło się kolejne, już ostatnie w tym roku szkolnym,  spotkanie integracyjno - czytelnicze, tym razem w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Miało ono charakter lekcji bibliotecznej. W spotkaniu uczestniczyły uczennice zespołów rewalidacyjno - wychowawczych, nauczania indywidualnego oraz uczniowie z kl. II-III Gimnazjum.  Tematem wiodącym lekcji były kolory. W nawiązaniu do czytanego tekstu poznawaliśmy kolory, szukaliśmy ich w najbliższym otoczeniu, segregowaliśmy kolorowe klocki,  obserwowaliśmy mieszanie barw, w ramach aktywności ruchowych tańczyliśmy do piosenki „Kolorowe kredki”. Po zakończonym spotkaniu wspólnie zatrzymaliśmy się jeszcze w czytelni, by w ramach relaksacji i wyciszenia posłuchać czytanych tekstów.
Rok czytelniczy 2015/16 uważamy za zamknięty!!!!!

p. Iwona Bagińska

p. Halina Szulewska

Strona 1 z 13