• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

SZKOŁA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY

Najważniejsza współpraca…

Email Drukuj PDF

Podczas zajęć z przysposobienia do pracy w klasie I – II zaproponowałam uczniom realizację zadania na rzecz uczniów klas najmłodszych. Poprosiłam o wspólne przygotowanie książki do czytania włączającego pt. „Przygody Misia Okruszka”. Starszaki przyjęli propozycję z aplauzem. Wybraliśmy się do „maluchów”  aby się z nimi zapoznać oraz przekazać informację o przygotowywanej niespodziance…

Zabraliśmy się do realizacji zadania. W ciągu trzech godzin: pocięliśmy karty, nakleiliśmy naklejki, zalaminowaliśmy wszystkie elementy a potem je wycięliśmy i nakleiliśmy rzepy. Efekt fantastyczny!

Na tym nie koniec zadania – poszliśmy do naszych milusińskich – i wspólnie przeczytaliśmy przygotowaną książkę. Przez kilka kolejnych zajęć – wspólne czytanie przygód – było najchętniej wybieranym zajęciem moich uczniów!!!

Dziękujemy!!!

Uczniowie kl. I–II–III szkoły podstawowej

KOŁO KOMUNIKACYJNO-DROGOWE

Email Drukuj PDF

Działalność Koła komunikacyjno-drogowego (w ramach zajęć pozalekcyjnych) w bieżącym roku szkolnym polegała głównie na przygotowaniu uczniów do zdobycia karty rowerowej. Podczas zajęć uczniowie poznawali przepisy i znaki drogowe dotyczące pieszych i rowerzystów. Poznali też zasady bezpieczeństwa dotyczące pasażerów w różnych środkach komunikacji.

Kilka zajęć poświęconych było zdobyciu umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie mieli okazję przećwiczyć te umiejętności wspólnie z ratownikami straży pożarnej, którzy uczestniczyli w zajęciach otwartych i chętnie dzielili się swoimi umiejętnościami i doświadczeniami.

Ponadto gimnazjaliści mieli możliwość poszerzyć swoje wiadomości z zakresu znajomości zasad ruchu drogowego podczas spotkań z policjantami z Wydziału Ruch Drogowego KPP.

Swój pierwszy sprawdzian wiadomości i umiejętności zaliczyli w Miasteczku Ruchu Drogowego w Suwałkach. Egzamin na kartę rowerową pod baczny okiem p. policjantów z drogówki wypadł również pomyślnie. Pięciu gimnazjalistów: Katarzyna K., Michał M., Mateusz J., Kacper W. i Sebastian M. zdobyli kartę rowerową. Gratulujemy!

Dodatkowo w ramach działalności koła trzech uczniów ze szkoły przysposabiającej do pracy zostało przygotowanych do udziału w Wojewódzkim Turnieju Ruchu Drogowego w Białymstoku. Udział w turnieju zakończył się sukcesem naszych uczniów: I miejsce zajął Hubert Chilicki, a II miejsce Krzysztof Rutkowski. Klaudia Motybel zajęła III miejsce w testach, a V w ogólnej klasyfikacji, co też jest dużym sukcesem, gdyż w Turnieju wzięło udział ponad 40 uczestników. Serdecznie dziękujemy ratownikom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie i funkcjonariuszom policji KPP za owocną współpracę.

p. Elżbieta Barwicka


Kolejna wizyta w hotelu „Augustów”

Email Drukuj PDF

Dnia 31 marca uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy ponownie odwiedzili hotel „Augustów”. Podczas pierwszej wizyty młodzież poznała kulturę zakładu pracy oraz stanowiska pracy.

Tym razem cel wizyty był inny - uczestnictwo w praktykach wspomaganych, wykonywanie czynności pracy na konkretnym stanowisku - pomocnik pokojowej.

„Praktykanci” pod czujnym okiem personelu hotelowego wykonywali zlecenie - sprzątanie pokoju hotelowego. Młodzież z olbrzymim zaangażowaniem przenosiła umiejętności nabyte w szkole na grunt rzeczywistych warunków pracy. Właśnie tu, w pokoju hotelowym, podczas zmiany pościeli, zamiatania i zmywania podłogi, odkurzania dywanów czy też wycierania kurzu uczniowie zweryfikowali swoje kompetencje zawodowe.

Dziękujemy właścicielce hotelu Pani Izabeli Piaseckiej za umożliwienie uczniom odbycia praktyk wspomaganych.

p. Katarzyna Niedźwiecka

BEZPIECZNA DROGA WIOSNĄ

Email Drukuj PDF

Nadeszła wiosna. Nasi uczniowie wyruszają na wycieczki pisze lub rowerowe, dlatego też zostały przeprowadzone zajęcia otwarte dotyczące tego zagadnienia. Celem spotkania było poszerzenie wiadomości z zakresu przestrzegania zasad bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym, jako pieszy, rowerzysta i pasażer.

Na początku uczniowie wysłuchali pogadanki na temat przygotowania się do bezpiecznej aktywności w ruchu drogowym wiosną. Wspólnie z uczniami zostały przypomniane zagrożenia wynikające z nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa  i omówione znaki drogowe dotyczące pieszych i rowerzystów. Następnie uczniowie podzieleni na grupy wypełnili karty pracy ,,Kolejność czynności przy przechodzeniu przez jezdnię” i "Znaki drogowe”.

Obejrzenie i omówienie prezentacji multimedialnej pt. ,,Rowerzysta w ruchu drogowym” było kolejnym punktem zajęć. W ramach ćwiczeń praktycznych uczniowie uczyli się, jak przygotować rower do bezpiecznej jazdy. Z kolei film "Bezpieczny rowerzysta" pomógł im zrozumieć, że ich bezpieczeństwo w głównej mierze zależy od nich samych.

Dalej, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego nt. "Moje bezpieczeństwo zależy ode mnie".

Laureatami konkursu zostali:

Szkoła Podstawowa nr 7:

I miejsce – Damian Mościński,

II miejsce – Mateusz Stepka,

III miejsce – Rafał Harmuszkiewicz.

Gimnazjum nr 5:

I miejsce – Sandra Przyłucka,

II miejsce – Sebastian Malinowski,

III miejsce – Kacper Wojtulewicz,

Szkoła Przysposabiająca do Pracy:

I miejsce – Aleksandra Tyszka,

II miejsce – Sylwia Palczewska,

III miejsce – Natalia Buławko.

Należy dodać, że gośćmi spotkania byli uczniowie szkoły podstawowej, którzy wykazali duże zainteresowanie i aktywnie włączyli się w zajęcia wypełniając karty pracy.

Na zakończenie lekcji w ramach sprawdzenia i utrwalenia zdobytych wiadomości został przeprowadzony konkurs wiedzy na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Zwycięzcy konkursu otrzymali słodkie upominki.

p. Elżbieta Barwicka

p. Elżbieta Chilicka

Z WIZYTĄ W HOTELU AUGUSTÓW

Email Drukuj PDF

Dnia 10 marca 2017 roku uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Augustowie w ramach realizacji cyklu „Dlaczego warto pracować”, uczestniczyli w wycieczce do hotelu AUGUSTÓW.  Celem wyprawy było rozwijanie kompetencji zawodowych, poznanie specyfiki pracy hotelu oraz stanowisk pracy. Właścicielka, pani Izabela Piasecka, oprowadziła młodzież po budynku. Uczniowie poznali recepcję, restaurację oraz pokoje. Następnie dyrektor obiektu, w sposób bardzo przystępny, opowiedziała o czynnościach pracy recepcjonisty, kelnera, barmana i pokojowej. Wybór hotelu nie był przypadkowy, ponieważ właśnie tu, niektórzy uczniowie odbędą praktyki dotyczące pracy pokojowej. Pani Izabela Piasecka wyraziła również zainteresowanie zatrudnienia absolwentów naszej szkoły w swoim hotelu.

p. Katarzyna Niedźwiecka

Strona 1 z 25