• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zespół Szkół Specjalnych w Augustowie

"Ratujemy i uczymy ratować"

Email Drukuj PDF

16 października 2017r. rozpoczęliśmy kolejny rok nauki bezpiecznych i odpowiedzialnych zachowań w sytuacji nieszczęśliwego zdarzenia – wypadku, podczas którego można utracić przytomność.

Po raz pierwszy do akcji organizowanej przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dołączyli uczniowie klas starszych, którzy wykazali się wiedzą i umiejętnością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Podczas zajęć, mieliśmy możliwość poznania i przypomnienia najważniejszych zasad:

  1. zwrócenie uwagi na własne bezpieczeństwo podczas udzielania pomocy osobie poszkodowanej
  2. sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej
  3. prawidłowe wezwanie pogotowia 112
  4. ułożenie osoby nieprzytomnej oddychającej w pozycji bocznej.

Nasze spotkania, to nie tylko wiedza teoretyczna – wykonaliśmy wiele ćwiczeń praktycznych, które doskonalić będziemy podczas zajęć edukacyjnych.

Zapraszamy na kolejny cykl udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej:

resuscytacja krążeniowo – oddechowa.

Organizatorzy

B. Augustynowicz, K. Kasjanowicz

Święto Szkoły w Zespole Szkół Specjalnych

Email Drukuj PDF

 

Święto Szkoły to dzień szczególny – to oddanie czci Ojcu Świętemu, głębsze poznanie Jego nauki, tej kierowanej do młodych, jak również do nauczycieli i wychowawców.

Wyjątkowość tego dnia wynikła z połączenia tej uroczystości z obchodami Dnia Patrona i Dnia Edukacji Narodowej. Spotkanie było wielką lekcją patriotyzmu, nauką bycia razem oraz nauką odpowiedzialności i międzyludzkiego współżycia.

Tegoroczne obchody zainaugurowała uroczysta Msza Święta w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, w której uczestniczyli zaproszeni goście, cała społeczność szkolna wraz z pocztem sztandarowym.

Świętowanie w auli Zespołu Placówek Młodzieżowych w Augustowie przebiegało w podniosłej atmosferze. Uczniowie oddali cześć swojemu patronowi Janowi Pawłowi II poprzez montaż słowno - muzyczny.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dyrektor szkoły, pan Roman Krzyżopolski,  wręczył nagrody dyrektora  nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi podkreślając ich codzienny trud włożony w wychowanie i nauczanie.  Dyrektor Roman Krzyżopolski i pani Katarzyna Niedźwiecka otrzymali Nagrodę Starosty Augustowskiego. Nagrody te zostały uroczyście wręczone podczas spotkania przez Starostę Augustowskiego pana Jarosława Szlaszyńskiego.

Podziękowania pedagogom i pracownikom szkoły złożyła Rada Rodziców oraz uczniowie przygotowanym programem artystycznym.

p. Katarzyna Niedźwiecka

Najważniejsza współpraca…

Email Drukuj PDF

Podczas zajęć z przysposobienia do pracy w klasie I – II zaproponowałam uczniom realizację zadania na rzecz uczniów klas najmłodszych. Poprosiłam o wspólne przygotowanie książki do czytania włączającego pt. „Przygody Misia Okruszka”. Starszaki przyjęli propozycję z aplauzem. Wybraliśmy się do „maluchów”  aby się z nimi zapoznać oraz przekazać informację o przygotowywanej niespodziance…

Zabraliśmy się do realizacji zadania. W ciągu trzech godzin: pocięliśmy karty, nakleiliśmy naklejki, zalaminowaliśmy wszystkie elementy a potem je wycięliśmy i nakleiliśmy rzepy. Efekt fantastyczny!

Na tym nie koniec zadania – poszliśmy do naszych milusińskich – i wspólnie przeczytaliśmy przygotowaną książkę. Przez kilka kolejnych zajęć – wspólne czytanie przygód – było najchętniej wybieranym zajęciem moich uczniów!!!

Dziękujemy!!!

Uczniowie kl. I–II–III szkoły podstawowej

"Bezpieczni na drodze"

Email Drukuj PDF

W dniu 26 września uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych mieli przyjemność spotkać się z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Augustowie, panem Pawłem Jakubiakiem. Komisarz opowiedział wszystkim obecnym na spotkaniu o zasadach bezpieczeństwa jakimi powinni kierować się uczestnicy ruchu drogowego. Pan Policjant przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Rozmawialiśmy także o czym trzeba pamiętać będąc pasażerem samochodu osobowego oraz autobusu. Uczniowie najmłodszych klas popisali się wiedzą z zakresu bezpiecznego przechodzenia przez ulicę, a starsi uczniowie mówili o potrzebie noszenia odblasków.

Wszystkim nam bardzo podobało się spotkanie i już teraz zaprosiliśmy pana Pawła Jakubiaka na kolejne spotkania w naszej szkole. Razem będziemy uczyć się żyć bezpiecznie.

p.Elżbieta Chilicka, p.Agnieszka Szczygło

Spotkanie z Jeżem z miasta Zgierza

Email Drukuj PDF

W ramach realizacji autorskiego programu  Spotkania z książką odbyły się zajęcia integracyjne klas: IV - Va, Vb oraz ucznia nauczania indywidualnego Tomasza Kaczmarka.  Utwór Wandy Chotomskiej „Przygody jeża spod miasta Zgierza” był dobrą lekcją słuchania ciekawego tekstu, pobudzania wyobraźni, a przede wszystkim był okazją do wytwarzania i pogłębiania więzi koleżeńskich i z dorosłymi.  Zabawy z rekwizytami – różnego rodzaju szczotkami, jeżykami z plasteliny i wykałaczek, z futerka, czy wspólnie tworzoną przestrzenną scenografią – ulica z zabudowaniami, motywowały uczniów do aktywności.

p. Halina Szulewska, p. Iwona Bagińska, p. Agnieszka Joanna Turowska

Strona 6 z 96