• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zespół Szkół Specjalnych w Augustowie

Z wizytą w PCPR

Email Drukuj PDF

16. 11. 2017 roku wszystkie klasy Szkoły Przysposabiającej do Pracy naszego zespołu szkół odwiedziły Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie. Instytucja ta mieści się na ulicy Młyńskiej 52. Przyjęły nas dwie panie. Dorota Polkowska opowiedziała nam o swoim miejscu pracy czyli o dziale pomocy osobom z niepełnosprawnościami, a Monika Pacuk wytłumaczyła na czym polega pomoc rodzinom zastępczym. Dowiedzieliśmy się też w PCPR, że można tu skorzystać z pomocy psychologa i radcy prawnego całkowicie za darmo. Nasza wycieczka była pierwszą z cyklu wycieczek, podczas których będziemy poznawać różne instytucje w Augustowie.

Koło przyrodnicze Kreatywni Podróżnicy

Email Drukuj PDF

Ruszył pełną parą projekt Kompleksowy program rozwojowy Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie współfinansowany ze środków UE w ramach RPOWP w zakresie realizacji poddziałania „Wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej w zakresie kształcenia ogólnego, ukierunkowanej na rozwój kompetencji kluczowych”.

Organizacja zajęć w ramach koła „Kreatywni Podróżnicy”  wpisuje się idealnie w określone założenia. Projekt zawiera organizację w przeciągu 2 lat - 7 atrakcyjnych wycieczek do „Wiosek Baśniowych”  dla 11 uczniów, 5 rodziców, 3 nauczycieli prowadzących i 3 pomocy nauczyciela. Z powyższych statystyk wynika, iż podczas wycieczek nasi najmłodsi uczniowie mają zapewnioną indywidualną pomoc, wsparcie i opiekę, wzmocnione poczucie bezpieczeństwa, komfort emocjonalny – co gwarantuje możliwość pełnego doświadczania nowych wrażeń, emocji oraz bliższego poznania otaczającego nas świata faktów, mitów i legend...

Dnia 12 października 2017r. zorganizowałyśmy pierwszą wycieczkę tematyczną do Suwałk – do Muzeum im. Marii Konopnickiej. Wybór tematyki wyprawy nie był przypadkowy – uznałyśmy, że podczas wszystkich wycieczek będziemy chciały przedstawić uczniom miejsca bajkowe, magiczne, trochę tajemnicze oraz związane z różnorodnym środowiskiem przyrodniczym.  Podążając za określoną myślą - stwierdziłyśmy, że należy rozpocząć od poznania jakże ważnej postaci - Marii Konopnickiej, autorki niezapomnianej bajki „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Na trasie naszych wycieczek na pewno spotkamy wiele krasnali, skrzatów, elfów …

W Muzeum przywitały Nas wspaniałe panie przewodniczki – animatorki, które od początku przeniosły nas w zaczarowany świat bajek. Podczas przygotowanych zajęć literacko – plastycznych wysłuchaliśmy krótkiej historii z życia i twórczości pisarki, obejrzeliśmy dawne przedmioty codziennego użytku, włączyliśmy się w recytację wiersza, malowaliśmy krasnale oraz odwiedziliśmy tajemniczy ogród. Ogromną atrakcją był współudział uczestników w spektaklu teatralno – kukiełkowym zwany Zakątkiem Krasnoludków,  wyprawa karuzelą, przeglądanie się  w magicznych zwierciadłach, gra w „mega” – szachy oraz próby zajęcia miejsca przy stoliku krasnali. Mieliśmy również możliwość poczuć się jak krasnale w świecie olbrzymów….

Teraz z niecierpliwością czekamy na wiosnę i kolejne wyprawy na trasie Baśniowego Szlaku Suwalszczyzny.

Do zobaczenia na szlaku!!!

p. Halina Szulewska, p. Beata Augustynowicz, p. Agnieszka Turowska

 

„… Ślubujemy… Ojczyźnie naszej, Rzeczpospolitej Polskiej…”

Email Drukuj PDF

13 listopada 2017r. w Zespole Szkół Specjalnych odbyła się uroczystość zaprezentowana w dwóch odsłonach: Ślubowania i Pasowania na Ucznia oraz Dzień Niepodległości.

W wyjątkowej scenerii barw narodowych - najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej zostali przyjęci w poczet społeczności szkolnej. Ceremoniału przyjęcia dokonał dyrektor szkoły, pan Roman Krzyżopolski w obecności wiceprzewodniczącej Rady Powiatu w Augustowie, pani Wiesławy Jedlińskiej, zgromadzonych Rodziców oraz społeczności szkolnej. Uczniowie z godnością i dumą powtarzali przyrzeczenie „Ślubujemy…” wywołując wśród rodziców i widzów ogromne wzruszenie.

W kolejnej części uroczystości, przedstawiony został montaż słowno – muzyczny „Historia Niepodległości w obrazach”. Podczas prezentacji, mogliśmy przybliżyć uczniom jakże trudną wiedzę historyczną związaną z 99 rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. Narracja, przeplatana żywym obrazem, wspólny śpiew pieśni patriotycznych oraz hołd oddany poległym w walce o wolność – na długo zapisze się w naszej pamięci.

Organizatorzy:

p. B. Augustynowicz, p. E. Poważa

99. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Email Drukuj PDF

11 LISTOPADA POCZET SZTANDAROWY NASZEJ SZKOŁY UCZESTNICZYŁ W OBCHODACH ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI.

W OFICJALNEJ CZĘŚCI NA RYNKU ZYGMUNTA AUGUSTA

NA MSZY ŚWIĘTEJ W INTENCJI OJCZYZNY W BAZYLICE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO

p. Agnieszka Sobota, p. Joanna Bienasz

To już kolejny rok współpracy…

Email Drukuj PDF

26 października 2017r. rozpoczęliśmy kolejny cykl twórczych spotkań z naszymi przyjaciółmi - wolontariuszami. Tym razem spotkanie przebiegło w gronie nowych uczestników, co nie stanowiło żadnych barier i granic. Wręcz przeciwnie!!!

W wir wspaniałej i aktywnej pracy włączyliśmy się od samego początku spotkania. Po bliższym zapoznaniu się – zostaliśmy zaproszeni do teatru na inscenizację wiersza „Bańkowice mydlane”– aktorami byli nasi goście, a następnie my. Potem, przygotowaliśmy elementy stroju do prezentacji kolejnego wiersza „Dwa koguty”, który przedstawiliśmy w formie scenek tematycznych oraz integrujących zabaw. Dobór repertuaru na spotkanie – nie był przypadkowy. W ten sposób uczciliśmy pamięć Wandy Chotomskiej - pisarki, autorki wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży.

Serdecznie dziękujemy uczniom klasy VI Zespołu Szkół Społecznych w Augustowie wraz z paniami Joanną i Agnieszką oraz uczniom ze szkoły podstawowej w Łabętniku wraz z panią Małgosią.

Nowe przyjaźnie, nowe znajomości i tyle szczęścia oraz radości….

Dziękujemy!

Uczniowie klasy I – II – III szkoły podstawowej

p. B. Augustynowicz, p. M. Doroszko


Strona 5 z 96