• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zespół Szkół Specjalnych w Augustowie

Mikołajkowy Turniej Pływacki

Email Drukuj PDF

Początek grudnia to czas sportowej rywalizacji na pływalni miejskiej. W Mikołajkowym Turnieju Pływackim wystartowali uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych. W tym roku impreza ta odbywała się na wesoło. Uczniowie uczestniczyli w licznych grach i zabawach. Oprócz pływania wykazali się umiejętnością nurkowania i wyławiania przedmiotów. Rozgrywanym konkurencjom towarzyszyły salwy śmiechu i oklasków.   Miłą niespodzianką był słodki poczęstunek wręczony przez św. Mikołaja.

p. Zbigniew Zadrożny

KINO W TRAMPKACH

Email Drukuj PDF

Nasza szkoła wzięła udział w spotkaniach z kinem dla młodego widza, które odbywały się w listopadzie w 10 miastach w Polsce w 4 województwach: podlaskim, warmińsko - mazurskim, lubelskim i mazowieckim. Była to szansa na zobaczenie tytułów festiwalu Kino w Trampkach, którymi zachwyciła się publiczność podczas pokazów w Warszawie. Filmy były poprzedzone krótkimi prelekcjami, a po seansach widzowie zapraszani byli do dyskusji i dzielenia się emocjami jakie wywarła projekcja.

Pierwszym filmem był obraz indyjski pod tytułem Tęcza, który zdobył Główną Nagrodę Dziecięcego Jury 3. edycji Kina w Trampkach w 2015. Opowieść o Pari, dziewczynce która ma 10 lat i młodszego brata Chotu, który nie widzi. Obiecała mu, że odzyska wzrok jeszcze przed 9 urodzinami. Urodziny już niedługo. Pari wie, że tylko Shah Rukh Khan może jej pomóc dotrzymać obietnicy. Tylko jak mała dziewczynka z radżasthańskiej wsi ma spotkać wielką sławę Bollywoodu?  Miałam niesamowity zaszczyt w poprowadzeniu dyskusji i prelekcji dotyczącej funkcjonowaniu osób niewidomych, oraz poprowadzeniu dyskusji o mocy przyjaźni, pomimo przeciwności losu.

Kolejnym filmem był dokument Mecz o wszystko, produkcji amerykańskiej z 2015, który został wyróżniony Nagrodą  Publiczności Kina w Trampkach w 2015 roku. Film opowiedział historię grupy ugandyjskich chłopców, 11- i 12-latków, którzy na przekór przeciwnościom losu chcą zostać pierwszą w historii afrykańską drużyną, która weźmie udział w Mistrzostwach Świata Małej Ligi Baseballowej. Przez ponad trzy lata reżyser Jay Shapiro towarzyszył drużynie baseballowej z Kampali w Ugandzie.

Ostatnia projekcja to Mały gangster, produkcji holenderskiej  z  2015, który zdobył Nagrodę Publiczności Kina w Trampkach w  2016. Poruszał tematy dotyczące młodzieży szkolnej. Jak zyskać szacunek kolegów i uwielbienie dziewczyn? Co zrobić, żeby przestać być szkolną ofiarą? Rik wpada na genialny pomysł: postanawia uczynić swego ojca – nadzwyczaj uprzejmego i łagodnego, a w dodatku szalenie naiwnego entuzjastę gry w szachy – bezwzględnym szefem mafii. Gdy przeprowadzają się do innego miasteczka, Rikkie konsekwentnie buduje nowy wizerunek rodziny. Sytuacja się komplikuje, gdy wieść o konkurencji dociera do lokalnej gangsterskiej familii i gdy jak bumerang wraca nierozwiązana sprawa z dawnym prześladowcą.

W sumie w pokazach wzięło udział ponad 30 uczniów starszych klas wraz z nauczycielami. Podziękowania należą się Panu Dyrektorowi Romanowi Krzyżopolskiemu za przychylność w zrealizowaniu inicjatywny. Koszty uczestnictwa były pokryte w połowie ze składek uczniów, resztę sfinansował Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych „Wśród Nas” w Augustowie, za co bardzo serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że będziemy mogli uczestniczyć w podobnych inicjatywach Rafała Grynarza i Bartka Świerkowskiego z Kina Iskra w Augustowie.

p. Agnieszka Joanna Turowska

Andrzejki w Zespole Szkół Specjalnych

Email Drukuj PDF

30.11.2017 roku w Zespole Szkół Specjalnych odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Zabawa przebiegała w atmosferze wróżb i magii. Przyczyniły się do tego wolontariuszki z OHP w Augustowie, które przygotowały różnorodne wróżby. Uczniowie i nauczyciele mogli wyczytać z kart, jaka czeka ich przyszłość, jak na imię będzie miała przyszła sympatia, jaki zawód zdobędą w przyszłości i wiele innych ciekawych przepowiedni. Młodzież gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy pod czujnym okiem swoich wychowawczyń przygotowała inscenizację „Andrzejkowe wróżby”. Przedstawienie wprowadziło widzów w atmosferę zabawy oraz przybliżyło tradycje andrzejkowe. Atrakcją dyskoteki był układ taneczny wykonany przez wolontariuszki. Całą imprezę uświetniała muzyka oraz poczęstunek. Uczniowie wraz z wolontariuszkami bardzo chętnie zajmowali miejsce na parkiecie. Gdy impreza dobiegła końca wszyscy zgodnie orzekli, iż nie mogą doczekać się kolejnego balu!

p. Katarzyna Niedźwiecka

Klub Integracji Przyroda

Email Drukuj PDF

W ramach realizacji projektu Kompleksowy program rozwojowy Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie funkcjonuje koło przyrodnicze, którego celem jest realizacja tematyki związanej z przyrodą, ochroną środowiska oraz spotkaniami z osobami znaczącymi działającymi w tym obszarze. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w wymiarze dwóch godzin. Uczestnikami zajęć są uczniowie z  klas I- II –III, IV- Va, Vb Szkoły Podstawowej Nr 7 Specjalnej, a moderatorkami spotkań są ich wychowawczynie. Do tej pory odbyły się 2 spotkania. Pierwsze dotyczyło opieki nad zwierzętami domowymi, tj. psami i kotami. Specjalnym gościem tego spotkania była Adela-pies terapeuta wraz ze swoją przewodniczką p. Agatą Renda. Zajęcia pozwoliły na bezpośredni kontakt z psem, przećwiczenie prawidłowych zachowań w jego obecności, przybliżyły nam jego potrzeby i zdobyliśmy podstawowe umiejętności ich zaspokajania. Dowiedzieliśmy się także o prawach zwierząt, które ujęte są w dokumencie zwanym Konwencją praw zwierząt. Poza tym wykonaliśmy szereg kart pracy utrwalających podstawowe informacje o naszych czworonożnych przyjaciołach.

Kolejne spotkanie było wyprawą do Lecznicy dla zwierząt HIRON, po której oprowadzał nas jej właściciel, lekarz weterynarii pan Leszek Czokajło. Poznaliśmy praktyczną pracę weterynarza, zwiedziliśmy szereg specjalistycznych gabinetów. Jasio z klasy I miał wykonane badanie USG dłoni – niesamowite wrażenie zrobiło zobaczenie na ekranie monitora całkowitej budowy dłoni, ułożenia kości. Potem udaliśmy się na salę operacyjną i do laboratorium. Następnym elementem było zwiedzanie szpitala, gdzie hospitalizowane były dwa pieski – jeden ze złamaną łapką , a drugi z leczeniem wykrytej cukrzycy. Mieliśmy okazję odwiedzić psich pacjentów. Dowiedzieliśmy się, czym jest rentgen oraz jak należy dbać o zdrowie czworonożnych pupili. Pan Leszek opowiedział nam o swojej pracy, jej znaczeniu dla zwierząt domowych, hodowlanych i dzikich, a także dla  ich właścicieli. W podziękowaniu podarowaliśmy portret psa wykonany przez ucznia gimnazjum, który zawisł w honorowym miejscu recepcji kliniki. Uczniowie posiadający psy dostali kości dentystyczne, aby zadbać o ich zdrowe uzębienie. Bardzo serdecznie dziękujemy za praktyczną naukę wrażliwości i opieki nad żyjącymi wśród nas zwierzętami. Składamy też podziękowania Panu Dyrektorowi Romanowi Krzyżopolskiemu za zorganizowanie transportu naszym ciekawskim przyrodnikom.

Opiekunowie koła przyrodniczego

p. Halina Szulewska, p. Beata Augustynowicz, p. Agnieszka Joanna Turowska

Spotkania z książką

Email Drukuj PDF

W październikowy czwartek spotkaliśmy się na wspólnej zabawie z pluszowymi misiami. Jednak  przewodnikiem i głównym bohaterem naszych wielozmysłowych inspiracji były „Przygody i wędrówki Misia Uszatka” wg Czesława Janczarskiego. Czytane teksty, obejrzany filmik i wspólnie zaśpiewana wesoła piosenka pobudziły uczniów do wspólnej zabawy i odtwórczej, a potem samodzielnej  inscenizacji z pluszowymi maskotkami. Bardzo kolorowe misie stały się efektem ciekawego i aktywnego spotkania.

Natomiast 23 listopada chcąc pobudzić naszych uczniów do zabaw poznawczo –ruchowych i parateatralnych przygotowałyśmy dla nich zajęcia na podstawie wierszy naszych klasyków – Juliana Tuwima „Rzepka” i Jana Brzechwy „Na straganie”, „Kaczka dziwaczka”.  Nasze zajęcia usystematyzowały wielozmysłowo rozpoznawane przez uczniów rekwizyty przygotowane do poszczególnych wierszy. One to ustaliły kolejność czytanych i inscenizowanych wierszy. Dużo radości wzbudzało zagranie roli rzepki. Odwaga Rafała przerosła jednak jego możliwości, a w tej roli bohatersko odnalazł się i pokazał swoją wytrwałość Mateusz. Następnym wesołym akcentem była zabawa taneczna do muzycznej inscenizacji „Kaczki dziwaczki” z „ Akademii Pana Kleksa”.

Wyciszającym podsumowaniem stało się kolorowanie ilustracji do ulubionego wiersza.

p. Agnieszka Turowska, p. Halina Szulewska, p. Iwona Bagińska

Strona 3 z 96