EKOLOGICZNE WYZWANIA KLUBU INTEGRACJI „PRZYRODA”

Spotkanie z podróżniczką!

            Uczniowie uczęszczający na zajęcia przyrodnicze spotkali się z podróżniczką Panią Zofią Piłasiewicz. Była to szansa na poznanie uroków krajobrazu Gruzji, roślin i zwierząt tam występujących. Pani Zofia zaprezntowała nam pokaz slajdów z wyprawy, opowiedziała o tym jak się do niej przygotować, w jakim języku porozumiewać z mieszkającą tam ludnością. Mogliśmy też wsłuchać się w typową muzykę gruzińską, zobaczyć ludzi tam mieszkających. Pani Zofia zaprezentowała nam próbki języka gruzińskiego. Opowiedziała o  trudnościach jakie trzeba pokonywać na  górskich szlakach, bo Gruzja to kraj z dużą ilością pasm górskich. Bardzo ciekawe opowieści i  zdjęcia pozwoliły nam na chwilę przenieść się do tamtego kraju. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Zofii za przybycie i mamy nadzieję że jeszcze kiedyś opowie nam o swoich kolejnych podróżach.

p.Halina Szulewska,

p. Beata Augustynowicz,

p. Agnieszka Turowska

 

       

Dnia 29.10.2018r Klub Integracji – Przyroda gościł niezwykłego pasjonata i miłośnika leśnych walorów przyrodniczych, pana Romana Rogozińskiego, Nadleśniczego Nadleśnictwa Płaska. Tematem zajęć była „Przyroda zatrzymana w obiektywie”, a fotografia jest fascynującym hobby naszego bohatera. Pan Roman opowiadał nam o warunkach i okolicznościach sprzyjających robieniu zdjęć, zwracał uwagę na pogodę, porę dnia oraz najważniejszy element, który chcemy dostrzec i „uchwycić”. Jego uwag i spostrzeżeń wysłuchaliśmy z zainteresowaniem, gdyż jest autorem licznych zdjęć uwiecznionych na pocztówkach, w kalendarzach i czasopismach przyrodniczych.

Niestety, ze względów pogodowych – nie mogliśmy w tym dniu praktycznie wykorzystać nowych umiejętności fotograficznych… wykonamy je w innym terminie. Tymczasem obejrzeliśmy przykłady zdjęć leśnych, wykonaliśmy makietę lasu z sylwetami zwierząt oraz plakat – posłużą nam za tło przyrodnicze do ćwiczeń fotograficznych.

    Ekologia na co dzień, to kolejna przyrodnicza aktywność najmłodszych uczniów naszej szkoły w ramach realizacji projektu „Kompleksowy rozwój Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie”. Podczas zajęć grudniowych mieliśmy możliwość zapoznania się z podstawową wiedzą na temat oszczędzania energii elektrycznej. Dowiedzieliśmy się z jakich źródeł ona pochodzi oraz jak ważna jest w życiu codziennym każdego człowieka.

Kolejnym modułem tematycznym była segregacja odpadów – plastik, papier, szkło, baterie, nakrętki. Uczniowie w sposób praktyczny rozpoznawali i różnicowali zgromadzone materiały, które odpowiednio posegregowano. Nie zabrakło również podsumowania w tematycznych kartach pracy oraz wykonania reprezentacyjnej „ekologicznej choinki” z rolek po papierze.

Klub integracji – przyroda, podjął wyzwanie organizując zajęcia  „Zwierzęta toistoty czujące i nas potrzebujące”. Przewodnim tematem były zwierzęta zamieszkujące ekosystem leśny – wybraliśmy się na krótką wycieczkę tematyczną do pobliskiego lasu z oczekiwaniem na bliskie spotkanie z zamieszkującą zwierzyną. Pobliska oferta leśna ukazała nam piękno przyrody, odgłosy nielicznych ptaków oraz… najprawdopodobniej lisią norkę na etapie budowy i olbrzymie mrowisko.

Po powrocie do szkoły rozpoznawaliśmy zwierzęta leśne na planszach tematycznych, słuchaliśmy ich odgłosów, kategoryzowaliśmy je ze względu na dominujące cechy, dobieraliśmy cień sylwet zwierzęcych. Na koniec obejrzeliśmy film dydaktyczny ukazujący najmniejsze zwierzątka zamieszkujące las.

Więcej na temat zwierząt leśnych dowiemy się na kolejnym spotkaniu.

Las – jest pełen tajemnic…

 

 

            Podsumowanie wiedzy ekologicznej zrealizowano na terenie Przedsiębiorstwa Transportowego „Necko”, zajmującego się oczyszczaniem naszego miasta. W tajniki związane z segregacją odpadów wprowadził nas pan Karol Kniażewski, przypominając o zasadach ich podziału oraz znaczeniu dla środowiska przyrodniczego. Następnie przywitał nas Prezes Zarządu, pan Zbigniew Głowacki, który opowiedział o istotnych obszarach działań firmy w zakresie transportu – komunikacji miejskiej. Na koniec wycieczki zostaliśmy oprowadzeni po placu przedsiębiorstwa, gdzie widzieliśmy praktyczne sposoby segregacji i składowania odpadów.

Dziękujemy za miłe i życzliwe przyjęcie oraz wiedzę,

którą wprowadzamy w codziennym życiu!!!