wycieczka do suwałk koło przyrodnicze

Wycieczka baśniowym szlakiem…

Kolejnym, drugim przystankiem na Baśniowym Szlaku Suwalszczyzny, realizowanego projektu „Kompleksowy rozwój Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie” był Puńsk – polska stolica Litwinów i  Wioska Dwóch Mistrzów, z których „jeden włada literami, drugi moc ma nad dźwiękami”.

Kreatywnych podróżników, w wiosce „Dwóch Mistrzów” powitała przewodniczka, pani Jolanta. Od razu zabraliśmy się do pracy poznając legendę magicznego miejsca. W labiryncie słów i dźwięków poszukiwaliśmy wskazówek do rozwiązania haseł tematycznych. Następnie – odrobina wspinaczki na most widokowy, zabawy na placu literowym „Abecadło”. Przejście „Aleją słów” i  „Polaną rozmów” doprowadziło nas do jurty dźwięków i liter. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Skansenu – Zagrody Litewskiej – obejrzeliśmy stare narzędzia tkackie, izby mieszkalne oraz eksponaty oryginalnej kuchni. Nie zabrakło występów artystycznych na deskach sceny teatru stodolanego. Przeprowadzone warsztaty zakończyliśmy otrzymując uroczyste dyplomy i lokalną niespodziankę. Nie zapomnieliśmy o małej przekąsce – pieczonych kiełbaskach. Drogę przejazdu, urozmaiciliśmy wspomnieniami z wyprawy i nauką piosenki „Koła autobusu…”

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę!!!

Do zobaczenia wkrótce!!!

Koło przyrodnicze Kreatywni Podróżnicy – wycieczka do Suwałk 

Ruszył pełną parą projekt Kompleksowy program rozwojowy Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie współfinansowany ze środków UE w ramach RPOWP w zakresie realizacji poddziałania „Wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej w zakresie kształcenia ogólnego, ukierunkowanej na rozwój kompetencji kluczowych”.
Organizacja zajęć w ramach koła „Kreatywni Podróżnicy” wpisuje się idealnie w określone założenia. Projekt zawiera organizację w przeciągu 2 lat – 7 atrakcyjnych wycieczek do „Wiosek Baśniowych” dla 11 uczniów, 5 rodziców, 3 nauczycieli prowadzących i 3 pomocy nauczyciela. Z powyższych statystyk wynika, iż podczas wycieczek nasi najmłodsi uczniowie mają zapewnioną indywidualną pomoc, wsparcie i opiekę, wzmocnione poczucie bezpieczeństwa, komfort emocjonalny – co gwarantuje możliwość pełnego doświadczania nowych wrażeń, emocji oraz bliższego poznania otaczającego nas świata faktów, mitów i legend…
Dnia 12 października 2017r. zorganizowałyśmy pierwszą wycieczkę tematyczną do Suwałk – do Muzeum im. Marii Konopnickiej. Wybór tematyki wyprawy nie był przypadkowy – uznałyśmy, że podczas wszystkich wycieczek będziemy chciały przedstawić uczniom miejsca bajkowe, magiczne, trochę tajemnicze oraz związane z różnorodnym środowiskiem przyrodniczym. Podążając za określoną myślą – stwierdziłyśmy, że należy rozpocząć od poznania jakże ważnej postaci – Marii Konopnickiej, autorki niezapomnianej bajki „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Na trasie naszych wycieczek na pewno spotkamy wiele krasnali, skrzatów, elfów …
W Muzeum przywitały Nas wspaniałe panie przewodniczki – animatorki, które od początku przeniosły nas w zaczarowany świat bajek. Podczas przygotowanych zajęć literacko – plastycznych wysłuchaliśmy krótkiej historii z życia i twórczości pisarki, obejrzeliśmy dawne przedmioty codziennego użytku, włączyliśmy się w recytację wiersza, malowaliśmy krasnale oraz odwiedziliśmy tajemniczy ogród. Ogromną atrakcją był współudział uczestników w spektaklu teatralno – kukiełkowym zwany Zakątkiem Krasnoludków, wyprawa karuzelą, przeglądanie się w magicznych zwierciadłach, gra w „mega” – szachy oraz próby zajęcia miejsca przy stoliku krasnali. Mieliśmy również możliwość poczuć się jak krasnale w świecie olbrzymów….
Teraz z niecierpliwością czekamy na wiosnę i kolejne wyprawy na trasie Baśniowego Szlaku Suwalszczyzny.
Do zobaczenia na szlaku!!!
p. Halina Szulewska, p. Beata Augustynowicz, p. Agnieszka Turowska