Otwarci, odważni, optymistyczni – historia dwóch spotkań z tolerancją w tle
Wiosna! A wraz z wiosną niepowtarzalne chwile. Tutaj, u nas, w Augustowie. Podczas dwóch niezapomnianych spotkań pełnych wzruszeń pokazaliśmy, że umiemy, że możemy być razem. I razem świętowaliśmy to, że w życiu jest pięknie, ponieważ jest tak bardzo różnie. Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa był do tego jedynie niewinnym pretekstem.

Dzień 1. TOLERANCJA (17 marca 2018 r., Zespół Szkół Społecznych, Augustów)
Na spotkaniu integracyjnym nie brakowało otwartych i odważnych ludzi, którzy przybyli, by porozmawiać o tym, co znaczy tolerancja. Czy jesteśmy tolerancyjni? Bo tolerancja ma przecież różne oblicza. Z jednej strony to poszanowanie poglądów, wierzeń, upodobań drugiego człowieka, nawet wtedy, gdy są zupełnie różne od naszych. A patrząc od strony biologicznej – tolerancja, to także tyle, ile możemy znieść, ile może przetrwać organizm, bez szkody, bez uszczerbku na zdrowiu. Czym zatem tolerancja jest dla nas? Czy jest ważna/nieważna, powszechna/niespotykana, codzienna/niecodzienna? Podczas warsztatów plastycznych pomysły, przemyślenia, a także i wielkie idee zostały przelane na papier. A potem idee i ludzi, o wiele bliższych już sobie, utrwalono na wspólnych zdjęciach, powstałych podczas specjalnej sesji fotograficznej-foto.
Dzień 2. RAZEM (21 marca 2018 r., Miejski Dom Kultury, Augustów)
Owoc rozmów, przemyśleń i pracy twórczej – wystawę wykonanych fotografii można było obejrzeć podczas Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Optymistyczny tłum osób w kolorowych skarpetkach nie do pary zgromadził się tego dnia, także by obejrzeć spektakl Niebieska Niedźwiedzica. Tę wzruszającą opowieść o tym, jak bardzo jesteśmy dla siebie ważni, przygotowali uczniowie ze szkół: społecznej oraz specjalnej. Przedstawienie powstawało pod czujnym okiem i troskliwą opieką Asi Denert. A dlaczego obowiązywał dress code: skarpetki nie do pary? Założenie dwóch różnych skarpetek – ba, a nawet trzech (!) – to prosty, acz wymowny wyraz tolerancji oraz solidaryzowania się z osobami z zespołem Downa, dotkniętymi trisomią 21. chromosomu. W sympatycznej atmosferze mogliśmy swobodnie rozmawiać, wymieniać uśmiechy, rozmyślać. Tak naturalnie. Tak razem.

Kto i dlaczego?
Uroczyste obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa zorganizowała Fundacja Mamy Mamy wraz z Zespołem Szkół Specjalnych oraz Zespołem Szkół Społecznych w Augustowie. Dlatego, że wszyscy kochamy życie. I doceniamy dobro, płynące ze spotkań, z bycia z innymi, z dzielenia czasu. Nie poradzilibyśmy sobie bez: niezastąpionych Augustowskich Placówek Kultury, nieziemskich Uskrzydlonych, cudownego Gimnazjum nr2, Wojtka Kaszleja,  oraz wszystkich kochanych, fantastycznych wolontariuszy, którzy nam pomogli w organizacji spotkań. Dziękujemy!

Dodaj komentarz