XV ZJAZD PODLASKIEJ RODZINY SZKÓŁ im. JANA PAWŁA II w AUGUSTOWIE

 

„Byłem tutaj wiele razy,

ale jako papież po raz pierwszy i chyba ostatni”

Jan Paweł II

 

W naszym malowniczym mieście Augustowie, dnia 17 maja 2019r.,  odbył się XV ZJAZD PODLASKIEJ RODZINY SZKÓŁ im. JANA PAWŁA II.  Przygotowana uroczystość związana była z obchodami 20 rocznicy pobytu Papieża Jana Pawła II na Ziemi Augustowskiej i rocznicą Jego urodzin. Zjazd  rozpoczął się w Bazylice NSJ uroczystym wprowadzeniem pocztów sztandarowych Szkół im. Jana Pawła II z województwa podlaskiego i diecezji ełckiej. Zgromadzonych powitał Proboszcz – ks. kan. Wojciech Jabłoński i Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych – p. Roman Krzyżopolski. Swoją obecnością zaszczycili: p. Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski i przedstawiciele Zarządu Powiatu, p. Bożenna Kondracka – Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu, p. Mirosław Karolczuk – Burmistrz Miasta Augustowa, p. Elżbieta Słowikowska – Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku, p. Wiesława Ćwiklińska – założycielka Podlaskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, dyrektorzy szkół i zaprzyjaźnionych placówek.  Po modlitwie różańcowej został wyświetlony film o miejscach związanych z pobytem Papieża na ziemi Augustowskiej.

Następnie uczestnicy udali się do portu Żeglugi Augustowskiej, aby przepłynąć statkiem SERWY do Sanktuarium w Studzienicznej. Był to czas na wspólne rozmowy, modlitwę i podziwianie piękna przyrody, którą zachwycał się również nasz patron podczas swego wypoczynku.

O godzinie 12.30  w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerzne, dzięki gościnności ks. kan. Arkadiusza Pietuszewskiego, rozpoczęła  się uroczysta msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. Biskupa Jerzego Mazura, Ordynariusza Diecezji Ełckiej. We mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe z: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jaświłach, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Surażu, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kalinówce Kościelnej, Szkoła Podstawowa im.  Papieża Jana Pawła II w Osowcu, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Krasnopolu, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Czarnej Białostockiej, Zespół Szkół w Turośni Kościelnej, Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku, Szkoła Podstawowa nr 45 z Oddziałami Integracyjnym im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żarnowie, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Płaskiej, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Filipowie, Przedszkole Samorządowe nr 30 im. Świętego Jana Pawła II „Radosne” w Białymstoku, Przedszkole Sióstr Urszulanek SJK im. Jana Pawła II w Augustowie, Zespół Szkół Specjalnych w Augustowie. Biskup w swoim kazaniu do młodzieży podkreślił znaczenie krzyża, eucharystii oraz obecności Matki Bożej  w życiu Świętego Jana Pawła II i każdego chrześcijanina. W darach ołtarza został przekazany list napisany przez uczniów naszej szkoły do dzieci z Aleppo wraz  z ofiarą pieniężną od Rady Rodziców i całej społeczności szkolnej. Podarowane zostało również zdjęcie przedstawiające zachód słońca nad jeziorem Białym wykonane w godzinę śmierci Ojca Świętego przez nauczyciela naszej szkoły Zbigniewa Zadrożnego.

Po mszy św. nastąpiło uroczyste przejście do Sanktuarium Maryjnego na wyspie i pomnika Jana Pawła II. Zostały złożone kwiaty a w niebo pofrunęły żółte balony – wyraz miłości i zjednoczenia z patronem naszych szkół.

Uroczystość zakończyła się wspólnym biesiadowaniem przy nowo poświęconym stole, najdłuższym na Podlasiu. Wszystkim smakowały regionalne potrawy przygotowane przez restaurację Hostel Krechowiak dzięki uprzejmości p. Izabeli Piaseckiej.

Składamy podziękowania: ks. kan. Wojciechowi Jabłońskiemu, ks. kan. Arkadiuszowi Pietuszewskiemu, Starostwu Powiatowemu, Urzędowi Miasta, p. Romanowi Rogozińskiemu z Nadleśnictwa Płaska, Stowarzyszeniu „Wśród nas”, Radzie Rodziców, p. Dyrektorowi Romanowi Krzyżopolskiemu, komitetowi organizacyjnemu Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie oraz mediom lokalnym i telewizji.

Organizatorzy