Daria Dębowska

Wizyta uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Straży Pożarnej

24 maja uczniowie naszych szkół udali się z wizytą do Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie. Na wstępie zapoznali się wyposażeniem sali edukacyjnej „Ognik”. W trakcie spotkania poznały wyposażenie wozów strażackich, sprzęt, jaki używa strażak podczas akcji ratunkowych.Oprócz poznania tajników pracy strażaka uczniowie zdobyli bardzo cenną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa, dowiedziały się jak należy zachować się w trakcie zagrożenia i utrwaliły numery alarmowe do straży pożarnej. Była to bardzo ciekawa i ważna lekcja. Składamy serdeczne podziękowania Strażakom za miłe przyjęcie i umożliwienie bliższego poznania niezwykle istotnej i niebezpiecznej pracy STRAŻAKA.

Zbigniew Zadrożny

Światowy Dzień Pszczół

 

Dnia 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, z tej okazji gościliśmy pszczelarzy z Pasieki Dobrowolscy. Pani Jadwiga i Pan Wiesław opowiedzieli nam o swojej niesamowitej pasji. O tym jak powstaje miód, co oprócz miodu pozyskujemy od pszczół oraz jak wygląda życie pszczół w ciągu całego roku. Dowiedzieliśmy się dlaczego, tak ważne są pszczoły.

Następnie przeszliśmy do rozdania nagród w Szkolnym Konkursie Plastycznym „Magiczny Świat Pszczół”.

Nagrodzeni i wyróżnieni:

I miejsce klasa VIII C

II miejsce świetlica

III miejsce klasa VII B VIIIB

Wyróżnieni:

Klasa IV,V,VI

Klasa IV

Klasa IA, IIA

Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!!!!!

Na zakończenie spotkania, każdy uczestnik mógł z bliska zobaczyć pszczoły, narzędzia i strój pszczelarza, oraz skosztować przepysznego miodku.

Serdecznie dziękujemy naszym gościom za niezapomniane spotkanie.

Agnieszka Ostrowska

Ludzie listy piszą

Na poczcie” to tygodniowy temat w klasie Ia-IIa. Uczniowie zostali zapoznani z pracą na poczcie, pracą listonosza oraz rodzajami przesyłek. Wybraliśmy się na pocztę, aby kupić znaczki i wysłać wcześniej napisane listy do kolegi, koleżanki. Z pewnością to nie ostatni list jaki wysłaliśmy, bo te zajęcia sprawiły nam dużo radości.

Agnieszka Ostrowska

Wiosenne prace w ogrodzie

Wiosenne porządki w ogrodzie to temat zajęć w klasie Ia-IIa. Uczniowie zostali zapoznani z czynnościami jakie wykonujemy w ogrodzie oraz narzędziami do tego potrzebnymi. Samodzielnie zasiali kwiaty – aksamitki. Doniczkę umieściliśmy na klasowym parapecie, codziennie pamiętaliśmy o podlewaniu. A już po kilku dniach zobaczyliśmy pierwsze efekty naszej pracy, nasiona zaczęły kiełkować i pojawiły się małe rośliny. Czekamy z niecierpliwością aż nasze kwiaty zakwitną.

Agnieszka Ostrowska

 

Las w czterech porach roku – wiosna

Dnia 12 maja 2022 roku spotkaliśmy się z panem leśniczym w ramach cyklu Las w czterech porach roku. Najpierw pan Karol opowiedział nam o zasadach sadzenia drzew. Następnie przeszliśmy do części praktycznej i w pobliżu budynku naszej szkoły posadziliśmy trzy dęby. Mamy nadzieję, że urosną tak piękne, jak dąb naszych sąsiadów w I I LO.
E. Poważa
U. Cioch
K. Niedźwiecka

Majowe święta

Dnia 5 maja 2022 roku obchodziliśmy Święto Konstytucji 3 Maja oraz Święto Flagi. Na początku uczennica Magda Brecht przeczytała historię wszystkich świąt majowych. Następnie zaczęła się część artystyczna. Składała się z utworów poetyckich tak starych, że ich autorów już nikt pamięta oraz całkiem współczesnych piosenek o Konstytucji 3 Maja i o wolności. Słowa do dwóch piosenek ułożyła uczennica Magda Brecht. Wysłuchaliśmy różnych gatunków muzycznych od popu przez poezję śpiewaną do rocka i hip hopu. Potem nastąpiła zgaduj zgadula audio z wypowiedziami na temat: z czym kojarzy się ci Konstytucja 3 Maja. Na koniec w części warsztatowej wykonaliśmy flagę Polski techniką wyklejanki.
Wiwat Trzeci Maj!
Organizatorzy

Niebieski Dzień!

 

5.04. 2022 po raz 11 obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu. Współpraca Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych „Wśród Nas” z Zespołem Szkół Specjalnych w Augustowie zaowocowała spotkaniem integracyjnym całej społeczności szkolnej.  W naszej szkole uczy się w sumie 14 uczniów z autyzmem, w tym 12 w 4 specjalnie dla nich utworzonych klasach.  Razem oglądnęliśmy prezentację multimedialną opatrzoną zdjęciami naszych uczniów, a zainspirowaną książką Kathy Hoopmann „Wszystkie koty są w spektrum autyzmu”. Autorka z ogromną delikatnością i szacunkiem pokazuje z jakimi codziennymi wyzwaniami muszą mierzyć się osoby w spektrum. Dzięki wejściu w ten świat każdy może zrozumieć i uszanować różnorodność oraz odmienność osób z autyzmem. Następnie wszyscy wzięli udział w szeregu zabaw sensorycznych, starając się bardziej wczuć w odbiór rzeczywistości przez osoby ze spektrum. Elementem kończącym był integracyjny happening w barwach niebieskich i żółtych mający zobrazować wiosnę. Do udziału w nim zaproszeni zostali uczniowie Hufca Pracy. Tegoroczne obchody poszerzone zostały o zbiórkę rzeczową na rzecz osób z Ukrainy, uchodźców, którymi opiekują się nauczyciele z naszej szkoły. Bardzo serdecznie dziękujemy za udzielone wsparcie – rodzicom naszych uczniów, nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom Hufca Pracy wraz z wychowawczynią Eweliną Romanowską – dzięki niemu udało się pomóc ponad 30  osobom oraz ufundować wyprawkę szkolną naszym nowym ukraińskim uczniom.  Obchody odbyły się w ramach realizacji zadania publicznego „Wspólnie możemy więcej”, współfinansowanego przez Burmistrza Miasta Augustowa. Dodatkowo trwa III Konkurs Plastyczny „Świat Niebieskich”, do końca kwietnia czekamy na prace artystyczne.

P. Halina Szulewska, P. Agnieszka Turowska, P. Beata Skowrońska, P. Agnieszka Ostrowska, P. Joanna Bienasz

Wiosenne spotkanie w bibliotece

 

Dnia 31 marca 2022 roku wzięliśmy udział w lekcji bibliotecznej. Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania autorskiej piosenki Magdy Brecht pod tytułem Śliczna wiosna. Następnie pani Krysia i pani Paulina opowiedziały nam o wiośnie, przeczytały wiosenne opowiadanie, a następnie wykonaliśmy kwiaty z gąbek. Dziękujemy za miło spędzony czas, bardzo cieszymy się, że znów możemy odwiedzać bibliotekę.
Uczniowie SPdP
Opiekunowie:
U. Cioch
E. Poważa
E. Barwicka