Agnieszka Szczygło

Uczymy się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej

W dniu 21 września 2021r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z Członkami Augustowskiej Drużyny AED. Uczniowie utrwalali poznane już wcześniej numery alarmowe: 112, 999, 998, 997. Pod czujnym okiem pana ratownika mogli samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Na zakończenie nasi goście zaprezentowali samochód ratownictwa medycznego. Wszyscy uczestnicy z wielką chęcią i zaangażowaniem brali udział w tym wydarzeniu.

Agnieszka Szczygło

Możesz dbać o cały świat

Dnia 16 września bieżącego roku odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy z panem Adrianem Kondratowiczem. Jest to artysta, który przyjechał do nas z Nowego Jorku w USA, gdzie mieszka i tworzy. Jego najbardziej znany na świecie projekt to Trash Project, poprzez który artysta chce zwrócić uwagę na ekologię, a przede wszystkim na zanieczyszczenie świata, szczególnie wód i oceanów. Podczas prezentacji multimedialnej pan Adrian mówił o cyklu przechodzenia śmieci plastikowych w łańcuchu pokarmowym i o tym jak w ten sposób docierają do człowieka. Zobaczyliśmy skalę jego działań proekologicznych, które były realizowane w różnych częściach świata. Następnie obejrzeliśmy pokaz artystycznego recyclingu. Artysta zaprezentował nam nową technikę tworzenia z użyciem plastikowych odpadów. W ten sposób pokazał nam, jak można śmieci zamienić w sztukę. Było to bardzo ciekawe i fajne spotkanie.

Organizatorki spotkania:

U. Cioch, E. Poważa, K. Niedźwiecka, A. Szczygło

Bezpieczne wakacje

Dnia 23.06.2021r. odbyły się w naszej szkole zajęcia profilaktyczne na temat: „Bezpieczeństwo podczas wakacji”. Zajęcia przeprowadzone zostały przez funkcjonariuszkę Komendy Powiatowej Policji w Augustowie. Uczniowie przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drodze rowerem. Poruszono także temat bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku, w szczególności  wypoczynku nad wodą, w lesie oraz na wsi jak także w kontaktach z obcymi.

Organizatorzy

Lato czeka!!!

Dnia 18 czerwca 2021 roku odbyła się w szkole impreza „Lato czeka”. Żeby uczcić zbliżające się wakacje zebraliśmy się na placu pod bursą, by odśpiewać całą wiązankę piosenek turystycznych. Dzięki pani Sylwii byliśmy zaopatrzeni w śpiewniki i akompaniament gitarowy. Wszyscy zebrani mieli doskonałe humory, pogoda również dopisała. Poczuliśmy, że wakacje są na wyciągnięcie ręki i… Lato czeka!!!
Impreza przygotowana była przez panie: Ewę, Kasię, Sylwię i Ulę. Zdjęcia i film nakręcił uczeń Michał Głowacki.

Pracowania szycia ręcznego

Pracownia szycia ręcznego

Wiersz uczennicy Szkoły Przysposabiającej do Pracy – Magdaleny Brecht

W naszej szkole zajęć jest wiele, które sprawiają radość, humor i wesele.

Jest jedna ulubiona lekcja, która jest bardzo pożyteczna.

Prowadzi ją Pani Ala, która nasze umiejętności udoskonala.

Szyjemy, prasujemy  i kukiełki produkujemy,

na ręce je wkładamy i innych zabawiamy.

Przedstawienie ,,Kopciuszek” jest już nagrane i na konkurs teatralny,

do Środowiskowego Domu Samopomocy w Augustowie wysłane.

Szyjemy także kuchenne rękawice , stroiki świąteczne,

które zawsze wyglądają bajecznie.

Gdy komuś guzik  z odzieży odpadnie,

co wtedy robimy, czy ktoś z was zgadnie?

Wszycie guzika to nic trudnego. Igła i nitka przyda się do tego.

Nasz Krasnal Skrybus wyszedł spod igły aby wystąpić na akademii,

przypominając piękne wspomnienia z dwudziestolecia szkoły istnienia.

Suwalszczyzna

Dnia 14 czerwca 2021 roku w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Uroki pięknej Suwalszczyzny”. Inspiracją do prac był wiersz Magdaleny Brecht, który zdobył nagrodę w Wojewódzkim konkursie poetyckim pod hasłem „Miasto i region w Unii europejskiej”. Pomysł konkursu wypłynął od pani Moniki Adamowicz, która zajęła się jego organizacją.
Przed rozdaniem nagród uczniowie wysłuchali regionalnych pieśni, zapoznali się z atrakcjami naszego regionu i rozwiązali krzyżówkę tematyczną. Zwieńczeniem spotkania było rozdanie nagród.

K. Niedźwiecka
E. Poważa
U. Cioch

Ścieżka edukacyjna „Las Bliżej Nas”

W dniu 11.06 2021 r. grupa uczniów wraz z opiekunami ze szkoły podstawowej uczestniczyła w wyjeździe do Nadleśnictwie Płaska na ścieżkę edukacyjną „Las bliżej nas”. Było to doskonałe doświadczenie, gdzie w sposób praktyczny i bezpośredni mogliśmy poznać walory przyrodnicze lokalnego środowiska, poszerzyć nasze informacje w tym temacie. Pod opieką przewodnika, przechodząc od przystanku do przystanku z tablicami informacyjnymi zobaczyliśmy i usłyszeliśmy o najróżniejszych rodzajach roślin i zwierząt oraz sposobie ich funkcjonowania. Podsumowaniem i utrwaleniem naszego spotkanie w terenie były tematyczne zajęcia plastyczne, uczestnicy także
otrzymali pamiątkowe upominki. Natomiast zwieńczeniem okazało się wspólne biesiadowanie pod wiatą z pysznym obiadem. Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Płaska za miłe przyjęcie, opiekę oraz przekazaną wiedzę z zakresu edukacji leśnej.

Uczestnicy ścieżki edukacyjnej

„Kopciuszek”

Dnia 7 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie innowacji „Pacynka bawi i uczy” autorstwa pani Alicji Sokołowskiej. Realizacja projektu polegała na przygotowaniu przez uczniów SPdP zestawu kukiełek – pacynek w czasie zajęć przysposobienia do pracy. Jednocześnie uczniowie na zajęciach kształtujących kreatywność i rozwijających komunikowanie się opracowali scenariusz sztuki teatralnej pt. „Kopciuszek”; ułożyli i napisali tekst, a następnie przygotowali przedstawienie pod kierunkiem Urszuli Cioch, Ewy Poważa, Alicji Sokołowskiej oraz Katarzyny Niedźwieckiej.
Inscenizacja była dużym wyzwaniem i wymagała ciężkiej pracy, ponieważ występ łączył inscenizację kukiełkową z teatrem żywego aktora. Dodatkową trudność stanowił fakt, że sztuka teatralna była jednocześnie musicalem. Odtwórczynią tytułowej roli oraz główną solistką była Magda Brecht. W pozostałych rolach wystąpili:
Książę Kaprys – Mateusz Judycki
Królowa – Magda Machnik
Król – Michał Żukowski
Siostra Emilia – Emilia Szymczyk
Siostra Katarzyna – Emilia Czaplińska
Macocha – Karina Karwowska
Wróżka – Natalia Chalecka
Herold – Michał Milkiewicz
W roli narratorki wystąpiła nasza wieloletnia lektorka znana z niezliczonych występów szkolnych Izabela Goliczewska, dla której ta inscenizacja była pożegnalną, ponieważ Iza już za kilkanaście dni stanie się naszą absolwentką.
Role epizodyczne wspomogły Weronika Kamińska oraz pani Beata Augustynowicz jako wyjątkowo wysportowana i żywiołowa Krystyna.
Wcześniej była zrealizowana wersja filmowa przygotowana na Przegląd Twórczości Teatralnej Osób Niepełnosprawnych zorganizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Augustowie. Film nakręciła i zmontowała pani Agnieszka Szczygło. Należy wspomnieć o przygotowaniu scenografii, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie SPDP oraz panowie Aleksander Filipow i Piotr Wencewicz.
Bawiliśmy się świetnie. Uwaga! Mamy już nowe pomysły 😉

U. Cioch
E. Poważa
A. Sokołowska
K. Niedźwiecka

Zdjęcia

Kolejny utalentowany, młody człowiek – Michał Głowacki. Jego pasją jest fotografia. Zobaczcie sami…		
		

Majowe święta

Dnia 4 maja 2021 roku obchodziliśmy w naszej szkole uroczystość z okazji majowych świąt: Międzynarodowego Święta Pracy, Dnia Flagi oraz Święta Konstytucji 3 Maja. Obchody rozpoczęły się wciągnięciem flagi na maszt przez Kacpra pod opieką pana Zbyszka. Następnie na sali gimnastycznej odśpiewaliśmy hymn państwowy, po którym słowo wstępne wygłosił pan dyrektor. W historię majowych świąt wprowadzili nas Iza z Kacprem. Potem rozpoczęła się część artystyczno-warsztatowa. Na początku chór starszych uczniów zaśpiewał wiązankę starych polskich pieśni oraz zaprezentował wiersze okolicznościowe. Usłyszeliśmy bardzo popularne kiedyś utwory takie, jak Laura i Filon, Życzenie, Prząśniczka, Kukułeczka i Majowa Jutrzenka w interpretacji: Magdy, Emilek, Izy, Natalii i Mateusza. Po części artystycznej cała zgromadzona publiczność wykonała okolicznościowe plakaty, które można podziwiać na dolnym korytarzu szkoły.
Uroczystość wraz z uczniami przygotowały: panie Kasia, Ewa, Ula, Ala oraz Agata.
Dziękujemy wszystkim za udział i wszelką pomoc oraz słowa wsparcia. Za zdjęcia dziękujemy pani Agnieszce, za opiekę nad pocztem sztandarowym drugiej pani Agnieszce.
Do zobaczenia za rok!