Agnieszka Szczygło

WALENTYNKOWA FOTOBUDKA

W tym roku szkolnym z okazji Walentynek jako dodatkową atrakcję zorganizowaliśmy także Walentynkowa Fotobudkę. Zainteresowanie wśród młodzieży starszej, jak i młodszych uczniów naszej szkoły było duże, a efekty zaskakujące i zabawne, co możecie zobaczyć sami.

Iwona Bagińska

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA

17 grudnia 2020 roku społeczność naszej szkoły spotkała się na świątecznym kolędowaniu. Krótka prezentacja multimedialna przybliżyła tradycje związane z Bożym Narodzeniem, a wspólne kolędowanie wprowadziło świąteczny nastrój. Pan Dyrektor życzył wszystkim błogosławionych, rodzinnych i zdrowych świąt Narodzenia Pańskiego. Pięknym tłem była żywa scena stajenki betlejemskiej przedstawiona przez uczniów. Miłym zaskoczeniem okazało się przybycie Świętego Mikołaja z prezentami dla dzieci. Dziękujemy sponsorom, którzy wsparli Mikołaja: Zespół Szkół Specjalnych, Stowarzyszenie Przyjaciół „Wśród nas”, Fundacja Nasze Pokolenia Augustowiacy, Fundacja Mamy Mamy.

Agnieszka Sobota
Maria Gładyszewska

Andrzejkowe zajęcia…

Miły powrót do zajęć szkolnych rozpoczęliśmy sympatycznym akcentem – uczniowie klasy VIb – VIIb spędzili czas na „Andrzejkowych Wróżbach”. Brak możliwości zabawy w większym gronie rówieśniczym – rekompensowała nam trochę inna formuła… Przygotowaliśmy elementy dekoracyjne, wylosowaliśmy przydział konkurencji wróżbiarskich – typując odpowiedzialnego wróżbitę i rozpoczęliśmy zabawę. Przyszłościowe wróżby okazały się dla nas łaskawe… trochę chiromancji – wróżenie z dłoni przepowiedziało nam wręcz świetlaną przyszłość!!! Następnie – motywujące oraz te trudne „Serca emocji” zapowiedziały nasze przyszłoroczne nastawienie wobec zadań i wyzwań a znaczenie ich pomogła nam interpretować pani Ela. „Andrzejkowe zawody” wskazały, że nasza przyszłość nie ogranicza się do ziemskich ról zawodowych – sięgamy gwiazd!!! „Szczęśliwy rzut kostką” oraz zabawa „Co Cię czeka?” wywołała lawinę śmiechu – zwłaszcza jak okazało się, że część uczestników ma do wykonania podstawowe obowiązki domowe – zmywanie naczyń i podłóg. Na realizację jednego marzenia czekamy wszyscy – obyśmy ponownie mogli być RAZEM!!!

Uczniowie klasy VI – VII wraz z wychowawczynią

,, 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości”

Pod tym hasłem odbył się szkolny konkurs plastyczny. Wszystkie prace biorące udział zostaną nagrodzone. Dyplomy i nagrody wręczone zostaną po powrocie do nauczania stacjonarnego. Dziękujemy uczniom za pomoc w dekorowaniu okien naszej szkoły na biało-czerwono. Zachęcamy do obejrzenia przygotowanej dla Was prezentacji, pokolorowania flagi i godła Polski oraz wspólnego śpiewania hymnu oraz pieśni patriotycznych.

 

Beata Skowrońska, Alicja Karbowska,

Agnieszka Szczygło, Joanna Bienasz

Zasady zdrowego żywienia z „Programem dla szkół”

W ramach ogólnopolskiego „Programu dla szkół” w dn. 19-23.10.2020r. w klasach I-V szkoły podstawowej, realizowaliśmy tygodniowy blok tematyczny promujący zdrowy styl życia, Nasze działania polegały na przeprowadzeniu zajęć edukacyjnych teoretycznych, dotyczących zasad zdrowego żywienia, jak i praktycznych. Uczniowie poszczególnych klas wspólnie spożywali drugie śniadanie połączone z degustacją otrzymywanych produktów, w ramach realizacji „Programu dla szkół”. Korzystając z pracowni gospodarstwa domowego uczniowie kl. III b uczestniczyli w warsztatach kulinarnych przygotowując potrawę z sezonowych warzyw oraz mleka, czyli zupę z dyni. W klasach młodszych dużą popularnością cieszył się serial filmowy pt.: „Ekipa Chrumasa”, który zresztą w wolnych chwilach oglądamy na bieżąco, ucząc się na błędach bohaterów filmików, prawidłowych zasad zachowania, odżywienia się, spędzania czasu wolnego. Realizując nasze działania, nie zapominamy także o zasadach higieny 😊

Iwona Bagińska

Niepełnosprawni odkrywcy latem wypoczywają w mieście !!!

Kolejny raz udało nam się miło i kreatywnie spędzić część wakacji  w ramach realizacji zadania publicznego „Niepełnosprawni odkrywcy latem wypoczywają w mieście”, współfinansowanego przez Burmistrza Miasta Augustowa. Zorganizowaliśmy dziesięciodniowe półkolonie, dzięki użyczeniu pomieszczeń przez Pana Romana Krzyżopolskiego, Dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie. W zorganizowanych zajęciach udział wzięło 20 dzieci i młodzieży z niepełno sprawnościami, będących podopiecznymi Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych „Wśród Nas” w Augustowie, nad którymi opiekę sprawowało 4 wychowawców – oligofrenopedagogów. Uczestnicy wzięli udział w szeregu  kreatywnych zajęć o charakterze rekreacyjno – artystyczno – terapeutycznym. Były zabawy sportowe, rekreacyjne na placu zabaw, w otwartej strefie aktywności, na łące, boisku  i w lesie,  zajęcia plastyczne i rękodzielnicze, gry planszowe i towarzyskie,  sensoryczne – wykorzystujące naturalne środowisko przyrodnicze oraz masy plastyczne o różnej konsystencji, fakturze, właściwościach. Nasi podopieczni uspołeczniali się poprzez udział w seansach filmowych w Kinie Iskra, treningach na kręgielni „Garaż”, udział w rejsie po jeziorach augustowskich ze śluzowaniem na trasie Augustów – Studzieniczna – Augustów. Uczestnicy półkolonii odbywali zajęcia z dogoterapii, pod kierunkiem specjalistki w tym zakresie Pani Agaty Renda, we współpracy z czworonożnymi terapeutkami Adelą i Melą. Dzieci i młodzież miała szansę na poprawienie swojej sprawności, koordynacji, percepcji, nabycie odwagi i wykazanie się nowymi umiejętnościami – w tym troskliwą pielęgnacją psów.

            W ramach realizacji zadania 5 podopiecznych wzięło udział w zajęciach w hipoterpii, rozwijając, doskonaląc i poszerzając swoje umiejętności psychofizyczne, sprawność fizyczną, odwagę, poczucie pozytywnej sprawczości oraz niesamowitą satysfakcję i radość z obcowania z końmi. Zajęcia odbywały się pod opieką certyfikowanej hipnoterapeutki Agnieszki Winkler w Stadninie Koni w Żarnowie.

            Odbyły się wycieczki turystyczno – krajoznawcze dla 50 osób – naszych podopiecznych wraz z ich rodzicami i członkami rodzin. Udaliśmy się do Ełku – gdzie naszą uwagę przykuła sala zabaw „Kolej na klocki” – budowle małe i duże pozwoliły na integrację oraz współpracę. Uczestnicy warsztatów robotycznych mogli stoczyć bitwy samodzielnie skontruowanymi robotami. Udaliśmy się na przejażdżkę Ełcką Koleją Wąskotorową na trasie Ełk – Sypitki – Ełk, w Sypitkach czekał na nas piknik integracyjny, z pysznym bigosem autorstwa kucharek z Bursy Międzyszkolnej w Augustowie.

            W kolejną  trasę udała się grupa kolonistów wraz z opiekunami. Tym razem zwiedziliśmy gościnną Wioskę Darów Lasu w Kopcu, będącą częścią Baśniowego Szlaku Suwalszczyzny. Poznaliśmy bajkę Marii Konopnickiej „Na jagody” oraz wykonaliśmy szereg zadań na tematycznie z nią związanym torze przeszkód. Następnie przejechaliśmy w gościnne progi Państwa Małgorzaty i Zbigniewa Judyckich w Poniziu. Plac zabaw, boisko, huśtawki i piknik z grillem na świeżym powietrzu były bardzo miłym uwieńczeniem tej niezwykłej wyprawy. Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu Judyckim za iście królewskie przyjęcie i przemiłą atmosferę.

            Ostatni wyjazd zaprowadził nas na mazury. Udaliśmy się do ZOO Safari w Okrągłych, nieopodal Giżycka. Mieliśmy okazję podziwiać dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku, objeżdżając to ponad 100ha gospodarstwo specjalnymi pojazdami. Zobaczyliśmy: jelenie europejskie, jelenie mandżurskie, jelenie axis, daniele, bawoły indyjskie, kozy, owce wrzosówki, lamy, konie Przewalskiego, koń wielkopolski,  kucyki,  koń zimnokrwisty, koniki polskie, osiołki nubijskie, krowy Highland Cattle, krowy Herefordy, kury, króliki, kaczki,  gęsi, paw. Po pysznym obiedzie w Pensjonacie Sielanka udaliśmy się do Giżycka – aby zwiedzić Ekomarinę i napawać nasze oczy błękitem Jeziora Niegocin.

            Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przeprowadzenia wszystkich działań zawartych w projekcie – naszym darczyńcom za udzielone wsparcie finansowe i materialne, Burmistrzowi Miasta Augustowa Mirosławowi Karolczukowi, Panu Romanowi Krzyżopolskiemu za nieodpłatne użyczenie sal do organizacji zajęć, Panu Jarosławowi Kwietniowi za pyszne obiady i bigos serwowane naszym podopiecznym z kuchni Bursy Międzyszkolnej, Augustowiance Sp. z.o.o. za wodę, którą chłodziliśmy się w upalne dni. Naszym podopiecznym i ich rodzicom oraz członkom rodzin za zaufanie,  zaangażowanie i chęć uczestniczenia oraz kreowania proponowanych aktywności. Bardzo cieszymy się, że pomimo pandemii, zachowując reżim sanitarny i będąc pod czułą opieką Pani pielęgniarki Krystyny Bułakowskiej udało nam się aktywnie, kreatywnie i bezpiecznie spędzić ten wyjątkowy czas.

                    Halina Szulewska, Iwona Bagińska,

                                   Aleksander Filipow, Agnieszka Turowska

Jak dobrze mieć przyjaciela!

Pod takim hasłem odbyło się spotkanie klasy IVa ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Zygmunta Augusta z wychowawczynią p. Barbarą Sztachańską  z uczniami klasy VI – VII – VIIIB oraz uczniami szkoły przysposabiającej do pracy. Rozpoczęliśmy od teatrzyku Kamishibai połączonego z pacynkami, przygotowanego pod kierunkiem p. Urszuli Sieńkowskiej – Cioch, w którym zostało przedstawione „Niezwykłe spotkanie” – autorska opowieść spisana oraz zilustrowana przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Następnie przyszedł czas na bliższe poznanie się uczniów obu szkół – posłużyło temu wykonanie ludzików z papieru i umieszczenie na plakacie z wymalowaną wspólnie kulą ziemską, gwiazdami i księżycem. Wspólna praca wszystkich uczestników, dzielenie się mazakami, klejem oraz wypełnianie powierzchni planety pokazały jak niewiele trzeba, żeby się poznać i współpracować, a nawet zaprzyjaźnić. Miłym akcentem był poczęstunek przygotowany przez uczniów klasy IVa – domowe wypieki przypadły wszystkim do gustu. Na zakończenie podziękowaliśmy sobie wzajemnie za zajęcia i zaprosiliśmy z kolejną wizytą wkrótce.

p. Agnieszka Joanna Turowska, p. Urszula Sieńkowska – Cioch, p. Maria Gładyszewska

Spotkania z książką!

Klasy III, VI- VII – VIIIB, VII c wraz z wychowawczyniami, biorą udział w cyklicznych spotkaniach czytelniczych, w ramach realizacji autorskiego programu „Spotkania z książką”. Tym razem  omówiliśmy dokarmianie ptaków zimą na podstawie opowiadania „O wróbelku Elemelku, pustym brzuszku i rondelku”. Wysłuchaliśmy opowieści, wykonaliśmy karmniki dla ptaków na papierze, w których umieściliśmy pokolorowane i wycięte ptaki pozostające u nas na zimę. Przygotowaliśmy pokarm dla ptaszków z ziaren i smalcu. Dużo czasu i energii wymagało wymieszanie różnych składników i uformowanie z nich kulek, które rozwiesiliśmy na drzewach wokół szkoły,  tworząc ptasią stołówkę.

Kolejnym poruszanym tematem naszych lutowych zajęć były uczucia, temat związany z obchodzonymi w tym miesiącu Walentynkami. Poznaliśmy  bajkę „Czułość” w formie teatrzyku Kamishibai. Dowiedzieliśmy się jak różne zwierzęta okazują sobie troskę i ciepło. To miało zwrócić naszą uwagę i również nas skłonić do okazywania sobie wzajemnie pozytywnych uczuć  – cierpliwości, ciepła, wsparcia, przyjaźni, życzliwości. Wykonaliśmy wspólne serce wypełnione dłońmi każdego z nas – czym zobrazowaliśmy czułość i sympatię jaką darzymy siebie wzajemnie zarówno w klasach, jak i szkole.

     p. Halina Szulewska, p. I. Bagińska, p. Agnieszka Turowska

Kino i kręgle !!!

W tym roku nasze ferie zimowe i chwilę po powrocie do szkoły,  upłynęły pod znakiem seansów kinowych oraz rozgrywek bowlingowych dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez Burmistrza Miasta Augustowa na realizację zadania publicznego „Ferie niepełnosprawnych” przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych „Wśród Nas” w Augustowie. W seansach kinowych i rozgrywkach bowlingowych wzięli udział również absolwenci szkoły i ich rodzice. Byliśmy w kinie ISKRA  na filmie „Urwis” oraz „Szybcy i śnieżni”. Trenowaliśmy na kręgielni Garaż, żeby na podsumowanie rozegrać III Zimowy Turniej Bowlingowy. Nagrody książkowe ufundowało Stowarzyszenie, natomiast starsi uczniowie dostali bony upominkowe na bezpłatne strzyżenie w Pracowni Fryzur, ufundowane przez fryzjerkę Panią Annę Filipow – za co bardzo serdecznie dziękujemy.  Dziękujemy wszystkim trenerom zaangażowanym w przygotowanie uczniów do rozgrywek i bezpieczne ich przeprowadzenie.

p. Halina Szulewska, p. Agnieszka Turowska

Dbaj o zdrowie!

Dnia 3 marca 2020 roku odbyła się lekcja otwarta dotycząca higieny osobistej i dbałości o zdrowie w tym profilaktyki koronawirusa. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie SPDP oraz klasa VII-VIII SP. Na początku pani pielęgniarka udzieliła najważniejszych informacji dotyczących higieny osobistej i profilaktyki chorób zakaźnych. Nie zabrakło praktycznego ćwiczenia właściwego mycia rąk. Następnie uczniowie kształcili nawyki związane z tematem poprzez rozwiązywanie kart pracy, quizu, krzyżówki. Nawet bardzo fajna piosenka przypominała uczniom, jak zdrowo żyć.

K. Niedźwiecka
U. Cioch
E. Poważa