Agnieszka Szczygło

PIKNIK RODZINNY

15 czerwca 2022 r. zgodnie z coroczną tradycją w formie „Pikniku rodzinnego” obchodziliśmy Dzień Dziecka oraz Dzień Rodzica/Opiekuna. Było to spotkanie integracyjne całej społeczności szkolnej: uczniów, rodziców, nauczycieli, opiekunów. Nasza impreza odbyła się w ośrodku wypoczynkowym „Camp Zatoka” w Augustowie. Spotkanie obejmowało występy artystyczne uczniów, zabawy integracyjne i zawody sportowe. Jak przystało na imprezę terenową, nie zabrakło też podchodów, w które zaangażowali się także rodzice. Na terenie pikniku uczestnicy mogli zapleść sobie kolorowe warkoczyki, puszczać bańki, wziąć udział w kole fortuny, ozdobić twarze. Wyżej wymienione aktywności okazały się bardzo atrakcyjne dla naszych uczniów i cieszyły się dużym zainteresowaniem.  Ważną częścią spotkania było oczywiście wspólne przygotowanie potraw na ognisko oraz biesiadowanie z kiełbaską i pyszną grochówką. Nie zabrakło także wspólnych rozmów. Wszystko zostało udokumentowane na zdjęciach. Serdeczne podziękowania należą się Starostwu Powiatowemu oraz Radzie Rodziców za współudział i umożliwienie przygotowania tej imprezy.

Organizatorzy

Zajęcia nie tylko w szkole

14 czerwca zostaliśmy zaproszeni na zajęcia do Komendy Powiatowej Policji w Augustowie. Starszy Sierżant Agata Iwanowicz przybliżyła uczniom, na czym polega praca policjanta służby prewencyjnej. Opowiedziała również o swoich doświadczeniach ze służby jak również o trudnościach z jakimi spotykają się na co dzień policjanci. Uczniowie poznali tajniki pracy technika w wydziale kryminalnym – mieli możliwość obserwacji pobrania odcisków palców. Udało się nam zwiedzić budynki komendy oraz obejrzeć wóz policyjny. Przypomnieliśmy sobie ważne zasady bezpieczeństwa, które obowiązują podczas nadchodzących wakacji. Dziękujemy!

Agnieszka Szczygło, Zbigniew Zadrożny, Ewa Poważa

III Konkurs Plastyczny „Świat Niebieskich” rozstrzygnięty!!!

Na początku czerwca odbyło się rozstrzygnięcie III Konkursu Plastycznego „Świat Niebieskich”. Tego samego dnia odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej na którą wpłynęło ponad 40 prac wykonanych różnorodnymi technikami artystycznego wyrazu. W tym roku dominująca kolorystyka to niebieski i żółty, nawiązująca do zbiórki materialnej na rzecz Ukraińców dotkniętych wojną, a zamieszkujących i uczących się na naszym terenie. Poziom artystyczny zaprezentowanych „dzieł” był wyjątkowo wysoki, stąd komisja konkursowa postanowiła przyznać równorzędne nagrody wszystkim biorącym w nim udział artystom. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom, nagrodę indywidualną oraz nagrodę na klasę – do wspólnego wykorzystania podczas zajęć edukacyjnych. Konkurs odbył się w ramach zadania publicznego współfinansowanego przez Gminę Miasto Augustów,  realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych „Wśród Nas” pod tytułem „Wspólnie możemy więcej”. Dodatkowe niespodzianki ufundowała P. Bożena Sobolewska z Avivy w postaci maskotek „Pan Pikuś” oraz linijek odblaskowych, za co bardzo serdecznie dziękujemy. Wyrazy wdzięczności wyrażamy również wszystkim nauczycielom i opiekunom uczniów, którzy wzięli udział w konkursie. Prace konkursowe posłużą do wydania kalendarza na 2023 rok.

p. Halina Szulewska, p. Agnieszka Turowska

„TUTAJ POWINNA BYĆ ZIELEŃ ….” „MY CHCEMY ZIELENI…”

Dnia 13 czerwca uczniowie klasy IIa Szkoły Podstawowej nr 4 w Augustowie pod opieką p. Jagody Okrągłej zaprezentowali przedstawienie teatralne pt.”Piątka z blokowiska”, w którym przypomnieli jak ważna jest zieleń wokół nas. Dziękujemy!

Agnieszka Sobota

Wizyta w Środowiskowym Domu Samopomocy

W dniu 8 czerwca uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy odwiedzili Środowiskowy Dom Samopomocy w Augustowie. Gospodarze oprowadzili nas po placówce, zafundowali atrakcje muzyczne i pyszny poczęstunek. Dziękujemy za tak serdeczne spotkanie.

B.Skorwońska, E. Poważa, K. Niedźwiecka, Z. Zadrożny

„Sen nocy miłości” czyli spotkanie z Szekspirem

W maju nasi podopieczni udali się do Białegostoku. Tym razem zwiedzaliśmy ogrody przy Pałacu Branickich oraz podziwialiśmy piękno architektury i otaczającej go przyrody. Spacerowaliśmy pałacowymi alejkami pośród kwiatów co skłoniło nas do przeniesienia się w świat sztuki. Świetną ku temu okazją był udział w spektaklu „Sen nocy miłości” inspirowanym utworami Williama Shakespea’ra w Białostockim Teatrze Lalek. Kunszt aktorski oraz  lalkarski, różnorodność środków artystycznego wyrazu – multimedia, obrotowa scena, mistrzowsko dopasowana muzyka, oświetlenie oraz specyficzne poczucie humoru pozwoliły nam na przeniesienie się w świat uczuć i relacji międzyludzkich dotyczących każdego z nas. Jednocześnie zwiedziliśmy też piwnicę lalek, gdzie podziwialiśmy różne rekwizyty i bohaterów spektakli wystawianych na scenie tego teatru. Na zakończenie zjedliśmy bardzo smaczny obiad w pobliskiej restauracji. Wyjazd został zrealizowany i sfinansowany w ramach zadania publicznego Gminy Miasta Augustów „Kontakt z kulturą szansą na podniesienie jakości życia rodzin z osobą niepełnosprawną” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych „Wśród Nas” w Augustowie. Mamy nadzieję, że kontakt ze sztuką lalkarską,  będzie inspiracją do działań teatralnych na terenie szkoły.

p. Halina Szulewska, p. Agnieszka Turowska

Co to jest rytm!!


Po raz kolejny uczniowie mieli możliwość przenieść się w świat bajek i muzyki za sprawą audycji muzycznej w wykonaniu Arte – Muzy z Białegostoku. Tym razem przewodnikami po tematyce muzycznej byli Kubuś Puchatek, Tygrysek i Prosiaczek. Bohaterowie prowadzą ze sobą żywą rozmowę, coś sobie opowiadają, dyskutują, tylko Kłapouchy nic nie mówi i wydaje się zupełnie niezainteresowany tematem. Jednak w dalszej części przedstawienia okazuje się, że to właśnie Kłapouchy ma najwięcej do powiedzenia, chodzi bowiem o RYTM, a Kłapouchy wie o nim bardzo dużo. W audycji  nasi podopieczni zapoznali się z różnymi rodzajami rytmu i  tym jak bardzo jest on w muzyce potrzebny. Była to również dobra okazja do dowiedzenia się również  istotna jest rola rytmu w utworach przeznaczonych do tańca, takich jak: walc, polka, samba, itd. Już nie możemy doczekać się kolejnej audycji sfinansowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych „Wśród Nas” w Augustowie.

p. Halina Szulewska, p. Agnieszka Turowska

Zajęcia kulinarne

Uczniowie klasy Ia- IIb podczas zajęć kulinarnych przygotowywali gofry. Zaczęliśmy od wizyty w pobliskim sklepie i zakupów z przygotowaną przez uczniów listą zakupów z symboli PCS. Gdy mieliśmy już wszystkie niezbędne produkty, przystąpiliśmy do robienia gofrów według przepisu – książeczki z symbolami PCS. Poznaliśmy zasady bezpieczeństwa w pracowni. Uczniowie uczyli się odmierzania, wsypywania, nalewania oraz mieszania produktów. Gdy ciasto było już gotowe, Pani Marzenka zajęła się pieczeniem gofrów. Po kilku minutach mogliśmy cieszyć się wspaniałym smakiem własnoręcznie wykonanych gofrów – wyszły przepyszne !!!! A zajęcia dostarczyły nowych i ciekawych wrażeń oraz sprawiły wiele radości nam wszystkim.

Agnieszka Ostrowska

Tydzień zdrowia – na sportowo!!!

Podczas zajęć wychowania fizycznego – zaproponowałyśmy naszym uczniom integracyjne zabawy ruchowe z lekką nutką rywalizacji. Z zaangażowaniem i przejęciem uczestniczyliśmy w rozgrzewce, a kolejne konkursy wywoływały radość i ogromne emocje. Wykazaliśmy się wysoką koncentracją uwagi podczas łowienia „rybek” wędką oraz umiejętnością współpracy zespołowej podczas przenoszenia piłki na drążkach sportowych.

Kolejne spotkanie – zabawy w plenerze!!!

Zapraszamy!!!