Sylwia Piekarska

Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa w kosmosie ;)

Jak co roku bardzo uroczyście obchodziliśmy w naszej Szkole Światowy Dzień Zespołu Downa. Nasza tradycja obchodów tego święta sięga naprawdę daleko :). I choć zazwyczaj wraz z Fundacją Mamy Mamy zapraszamy do udziału całą społeczność Augustowa to po raz kolejny uroczystości związane z tym świętem obchodziliśmy w murach naszej Szkoły. Jak co roku chcieliśmy zrobić coś twórczego! Panie Beata Augustynowicz i Sylwia Piekarska znów zmotywowały nas do działania. Wycinaliśmy, malowaliśmy, układaliśmy scenariusz, nagrywaliśmy i wyszło coś niezwykłego… Powstał spektakl p.t. „Ja w kosmosie”. To spektakl o każdym z nas, o tym że chcemy być samodzielni, niezależni i wolni, mamy swoje pasje i marzenia.

22 marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Właśnie wtedy odbyła się premiera naszego spektaklu. Wspominaliśmy nasze wszystkie uroczystości, a było ich całkiem sporo. Oglądaliśmy powstałe dzieło, było cudownie <3 Szkoda że nasi przyjaciele i mieszkańcy Augustowa nie mogli być z nami. Jednak nasz spektakl jest dostępny na youtube, więc choć wirtualnie możemy być RAZEM.

Dzień Wiosny

Dnia 22 marca 2021roku uczniowie ZSS powitali na wesoło nadejście wiosny. Spotkanie rozpoczęła młodzież SPDP częścią artstyczną, na którą złożyły się piosenki, wiersze i zagadki o tematyce wiosennej. Następnie odbył się pokaz wiosennej mody, na którym nie zabrakło nawet czerwonego dywanu. Na zakończenie spotkania uczniowie wykonali kolorowe plakaty. Całość uroczystości urozmaicały przerywniki muzyczne z Wesołą Żabką.
U. Cioch
E. Poważa
K. Niedźwiecka
A. Sokołowska
M. Gładyszewska

Walentynki

Pomimo trudnych czasów, a może na przekór nim, odbyły się już po raz piąty Walentynki. Tradycyjnie połączyliśmy je ze spotkaniem poetyckim. Tym razem bohaterką naszej uroczystości była Agnieszka Osiecka i jej wiersze oraz piosenki o miłości. Uczniowie SPDP (Magda, Karina, Iza, Emilia, Mateusz) pięknie zinterpretowali wybrane przez siebie utwory. Dodatkową atrakcją dnia była budka fotograficzna i poczta walentynkowa, przed którą mogliśmy wysłuchać autorskiego wiersza Magdy.
Organizatorki spotkania:
I. Bagińska
U. Cioch
E. Poważa
K. Niedźwiecka
A. Sokołowska

  Właśnie skończył się pierwszy semestr roku szkolnego w naszej szkole. Mimo ograniczeń i obaw związanych z sytuacją panującą na świecie, My dzielnie realizowaliśmy założone cele! Dzięki determinacji i chęci zapewnienia naszym uczniom najlepszego możliwego poziomu edukacji. Większość semestru pracowaliśmy stacjonarnie w szkole.

       W pierwszym semestrze obchodziliśmy w gronie społeczności szkolnej 20- lecie istnienia Zespołu Szkół Specjalnych. Niestety nie mogliśmy zrobić hucznego święta (jak planowaliśmy) z zaproszeniem naszych wszystkich przyjaciół i organizacji z którymi współpracujemy. Ale świętowaliśmy sami i te wspomnienia były bardzo ważne. Żałujemy, że nie mogliście zobaczyć przygotowanego przez naszych zdolnych uczniów i nauczycieli spektaklu muzycznego. Jak zwykle nasza arcy zdolna Pani Ula Sieńkowska – Cioch (warto się pochwalić: pani Ula jest autorką wspaniałych książek dla dzieci) napisała świetny scenariusz. Dzięki niemu przypomnieliśmy sobie historię naszej szkoły. Spektakl połączony ze śpiewanymi przez uczniów piosenkami – nasza Pani od muzyki Majka Gładyszewska jak zwykle świetnie przygotowywała uczniów, był wyjątkowy.  W spektakl przeplecione zostały wspomnienia naszej szkoły w postaci przygotowanych filmów. Mieliśmy też profesjonalną ściankę do fotografowania z logo naszej szkoły. Na pomysł ścianki wpadły panie Beata Augustynowicz i Iwona Bagińska. W czasie uroczystości nasz Pan Dyrektor Roman Krzyżopolski  wygłosił wzruszającą mowę. Na koniec zjedliśmy piękne i smaczne ciasto z logo szkoły. Było cudownie.

       Ale to nie koniec opowieści o tym co się działo w czasie ostatnich miesięcy.   Pracowaliśmy w pocie czoła. Uczniowie ze Szkoły Przyspasabiającej do pracy tworzyli niesamowite dzieła m.in. ceramikę i przepiękne witraże ze szkła. Pamiętamy też o tym, by nie wyrzucać a naprawiać. Dbamy o naszą planetę więc często naprawiamy np. stare krzesła, albo tworzymy coś ze starych przedmiotów.

Dzieciaki ze Szkoły Podstawowej doskonaliły swoje umiejętności, a nauczyciele zapewniali im najlepsze warunki, by osiągnęły najwyższy możliwy na tę chwilę poziom rozwoju. Oczywiście oprócz nauki nowych rzeczy, był też czas na zabawę. W klasach uczniowie obchodzili Andrzejki, Spotkanie opłatkowe. Uczestniczyliśmy w Jasełkach przygotowanych przez naszych uczniów i panie Agnieszka Sobota i Majka Gładyszewska.

Oczywiście nie udało nam się zrealizować wszystkich planów, ale jesteśmy dobrej myśli… Czekamy z niecierpliwością co przyniesie przyszłość.