Sylwia Piekarska

Choinka Szkolna 2020 r. – FOTORELACJA

Jasełka Szkolne 2019 r…

 

WSPÓLNE KOLĘDOWANIE

8 stycznia 2020 roku gościliśmy uczniów z klasy 5c Szkoły Podstawowej nr 4 wraz z opiekunem s. Anną. Obejrzeli wykonane przez nas przedstawienie jasełkowe, którego celem było pogłębienie przeżywania tradycji wspólnego kolędowania i szerzenia miłości do drugiego człowieka

Agnieszka Sobota

 

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

 

W dniu 11 grudnia 2019r. odbył się Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Jest to święto obchodzone corocznie w grudniu od 1992 roku. Jego celem jest przybliżenie problemów osób niepełnosprawnych oraz pomoc we włączenie ich w życie społeczne. W ramach tego dnia odbył się Festiwal Kolęd i Pastorałek. Wspólne kolędowanie, świętowanie zjednoczyło uczestników imprezy , było okazją do ukazania możliwości, talentów osób niepełnosprawnych, budowania tak ważnych uczuć jak uczucia akceptacji, empatii,  radości. W ten szczególny dzień bardzo licznie przybyli do nas kolędnicy.  Przedstawiciele poszczególnych grup artystycznych zawiesili bombki na wspólnej choince – symbolu jedności, przyjaźni i  wspólnoty. Uczestnicy zaprezentowali własne aranżacje  kolęd i pastorałek, które oprawione były niezwykłymi efektami  w postaci układów tanecznych, scenografii, kostiumów, masek . Najważniejszymi jednak, najpiękniejszymi i trafiającymi wprost do naszych serc zdały się być emocje jakimi emanowali i wysyłali zewsząd uczestnicy festiwalu. Każde wyśpiewane słowo, wydobyty dźwięk, wykonany ruch wprowadzały ducha miłości, pokoju, przybliżały nas jeszcze bardziej w niepowtarzalny klimat świąteczny. Miłą atrakcją była osoba św. Mikołaja, który zaszczycił  nas swoją obecnością w tym wyjątkowym dniu, obdarowywał prezentami uczestników, którzy prezentowali się na scenie.   Był to magiczny, dobry, niepowtarzalny dzień. Odbył się również kiermasz prac wykonanych przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy, który był także okazją do zaprezentowania naszych kolejnych talentów, pasji i umiejętności!. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom,  za zaangażowanie, trud, niezapomniane emocje, jakimi nas obdarowali. Dziękujemy wspaniałym dobrym ludziom – opiekunom wszystkich występujących uczestników , za wkład włożony w ich przygotowanie, wydobywanie najpiękniejszych diamentów. Dziękujemy każdemu z osobna, za bycie z nami w tym ważnym dniu!

W Festiwalu Kolęd i Pastorałek udział wzięli:

 1. Bursa Międzyszkolna
 2. Przedszkole nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi
 3. Dom Pomocy Społecznej w Augustowie
 4. Zespół Szkół Technicznych
 5. I Liceum Ogólnokształcące
 6. Zespół Szkół Specjalnych
 7. Warsztaty Terapii Zajęciowej
 8. Dom Pomocy Społecznej w Studzienicznej
 9.  II Liceum Ogólnokształcące
 10. Społeczna Szkoła Podstawowa
 11. Augustowskie Centrum Edukacyjne

 

Uroczystość  odbyła się w ramach realizacji zadania publicznego naszego Stowarzyszenia ”Wśród Nas”- „Razem pokażemy siebie więcej” współfinansowanego przez Burmistrza Miasta Augustowa oraz wsparciu finansowemu Zarządu Powiatu, Rady Rodziców ZSS . Dziękujemy również Przedsiębiorstwu  Augustowianka za wodę mineralną.

Agnieszka Szczygło, Daria Dębowska

 

Sprawozdanie z kiermaszu I LO na śródmieściu

13.12.2019r. prace uczniów ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy im. Jana Pawła II w Augustowie, wykonane w ramach współpracy między pracowniami, zostały zaprezentowane w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Augustowie. Celem kiermaszu było pozyskanie funduszy na zorganizowanie wycieczki szkolnej uczniom Zespołu Szkół Specjalnych. Wśród ozdób bożonarodzeniowych były choinki, szopki, bombki, dekoracje z filcu, wieńce, torby na prezenty itd. A było na co popatrzeć… Niektórzy nie mogli się zdecydować, które rękodzieła zabrać ze sobą do domu. Wystawa spotkała się z ogromnym uznaniem zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
Alicja Sokołowska

Świąteczne przygotowania!

W tym roku bożonarodzeniowe przygotowania zaczęły się dosyć wcześnie, gdyż pierniki, ciasteczka kruche i ciastka witrażowe musiały być gotowe na kiermasz oraz poczęstunek dla gości zgromadzonych podczas Festiwalu Kolęd i Pastorałek w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. W przygotowaniach wzięły udział klasy VI- VII – VIII B i VII – VIIIa szkoły podstawowej i uczniowie z klasy II szkoły przysposabiającej do pracy. Było wybieranie przepisów, odmierzanie składników, zagniatanie ciasta, wałkowanie, wycinanie różnych wzorów z użyciem foremek, wypiekanie oraz ozdabianie lukrem, pisakami żelowymi i kolorowymi posypkami. Najprzyjemniejszym momentem była możliwość poczęstowania wszystkich gotowymi wypiekami w ramach kawiarenki podczas festiwalu. Opiekę nad młodymi adeptami sztuki ciastkarskiej sprawowały p. Katarzyna Niedźwiecka, Agnieszka Turowska i Teresa Kalinko. O produkty zadbał Pan Dyrektor Roman Krzyżopolski. Na zajęciach gospodarstwa domowego uczniowie z innych klas również przygotowali ciasta i różne wafle, które wzbogaciły okolicznościowy poczęstunek. Bardzo serdecznie dziękujemy p. Iwonie Bagińskiej, Katarzynie Kasjanowicz, Małgorzacie Poźniakowskiej, Halinie Szulewskiej za włączenie się w tą jakże pożyteczną i smaczną akcję.

p. Agnieszka Joanna Turowska

Andrzejki 2019 już za nami…

28 listopada – to dzień, który  spędziliśmy w Hotelu Karmel na tańcach i wróżbach andrzejkowych.  Bawiliśmy się  wspaniale przy muzyce zespołu COVER i zabawach integracyjnych. Andrzejkowe wróżby, które  potencjalnie przybliżyły nam naszą osobistą przyszłość, przygotowała młodzież z Ochotniczego Hufca Pracy działającego przy Augustowskim Centrum Edukacyjnym, pod opieką Pana Dariusza Tomczyka.  Piękne dla oka i smaczne dla podniebienia kanapki, pizza i frytki przygotowane w kuchni restauracyjnej oraz ciasta rodziców zapewniły przyjemne biesiadowanie i chwilę odpoczynku po aktywnym ruchu na parkiecie. Był to bardzo mile spędzony czas.  Andrzejki odbyły się dzięki naszemu Stowarzyszeniu „Wśród Nas” w ramach realizacji zadania publicznego „Razem pokażemy siebie więcej” współfinansowanego przez Burmistrza Miasta Augustowa. Dziękujemy również panu Krystianowi Sobolewskiemu za oprawę muzyczną,  Augustowiance Sp. z.o.o. za ufundowanie napoi oraz Hotelowi Karmel za okazaną pomoc i życzliwe przyjęcie.

 1. Agnieszka Szczygło, p. Halina Szulewska, p. Agnieszka Turowska

 

MIKOŁAJKI

W piątek, 6 grudnia, już od rana czuło się świąteczną atmosferę. Czerwone czapeczki, świąteczne ubrania dzieci, świadczyły o tym, że oczekujemy na specjalnego gościa- Mikołaja. Oczywiście nie mogło go zabraknąć w naszej szkole. Tym razem Mikołaj, w towarzystwie pomocnika, odwiedzał uczniów w klasach i obdarowywał drobnymi upominkami. Oczywiście dzieci były przygotowane na wizytę gościa i z wielką ochotą zaprezentowały mu krótkie występy artystyczne. Po odwiedzinach same miały okazję do przebierania się i zabawy w Mikołaja. Radości nie było końca. Święty Mikołaju do zobaczenia za rok.

Iwona Bagińska

Niezwykłe spotkanie czyli integracja w praktyce

9.12.2019 odbyło się spotkanie z młodzieżą z klasy 5c ze Szkoły Podstawowej Nr2 im. Zygmunta Augusta w Augustowie, która przybyła do nas ze swoją wychowawczynią p. Beatą Tomaszewską. W spotkaniu wzięła udział klasa VI – VII – VIII B szkoły podstawowej oraz klasy I i III szkoły przysposabiającej do pracy. Na początek oglądnęliśmy przedstawienie przygotowane przez p. Urszulę Sieńkowską – Cioch „Niezwykłe spotkanie” w formie teatru kamishibai wzbogaconego o role pacynkowe, w którym wystąpili uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy i Pani Maja Gładyszewska (zastępując jednego z narratorów). Następnie obył się wspólny słodki poczęstunek przygotowany przez naszych gości, za co im i ich rodzicom serdecznie dziękujemy. Dla wszystkich zebranych piękną kolędę zaśpiewała Maga. Skoro blisko święta dalszą część zajęć poświęciliśmy na wykonanie ozdób choinkowych – były łańcuchy, mikołaje, bombki, gwiazdki, które posłużyły jako dekoracja pierwszego piętra naszej szkoły. Ważny okazał się aspekt integracyjny – zadania wykonywały grupy złożone zarówno z uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 jak i naszych podopiecznych – była to świetna okazja do poznania się, ale też budowania postaw wzajemnej pomocy, empatii i tolerancji – w formie praktycznej. Umówiliśmy się na kolejne wspólne zajęcia, aby takie spotkania nie obywały się tylko od święta.
p. Urszula Sieńkowska – Cioch, p. Agnieszka Joanna Turowska

Dzień misia

Z tej okazji uczniowie SPDP przygotowali młodszym koleżankom i kolegom inscenizację pt. Niezwykłe spotkanie. Zaprezentowali je, łącząc dwie formy teatralne: teatrzyk kukiełkowy oraz kamishibai. Reżyserem spektaklu była pani Ula Cioch, która ubrała w słowa wszelkie pomysły uczniów dotyczące prezentowanej historii. Piękne ilustracje wykonała pani Monika Adamowicz. W spektaklu wystąpili: Iza Goliczewska, Sebastian Malinowski, Emilka Szymczyk, Kasia Kuklicz, Michał Milkiewicz, Mateusz Judycki oraz Magda Brecht. Czy się udało? O tym niech świadczą rzęsiste brawa.

U. Cioch